Semena čija – drobna, a zelo hranilna
Čija je bila ena od štirih glavnih poljščin, ki so jih pridelovali Maji in Azteki, saj so dobro poznali koristi teh drobnih semen. Verjeli so, da jih ena sama žlica teh semen napolni z energijo za ves dan, zato so jih poimenovali chia (čija), kar je starodavna majevska beseda za moč. Tudi pol tisočletja pozneje so semena čija priljubljena po vsem svetu.
Semena so nevtralnega okusa in imajo zavidljivo prehransko vrednost. So namreč bogat rastlinski vir omega-3 maščobnih kislin, ena žlica semen vsebuje okoli štiri grame vlaknin, imajo številne esencialne minerale in antioksidante. Za razliko od lanenih ali konopljinih semen semen čija ni treba zmleti ali oluščiti, da lahko telo vsrka hranila iz njih. So brez glutena, holesterola in imajo nizek glikemični indeks. Z rednim uživanjem semen čija lahko izboljšamo prebavo, znižamo krvni tlak in lažje nadziramo raven sladkorja v krvi.
Semena so črna ali bela; ni pomembno, katera izberete, bistvene razlike med njimi ni. Semen ni treba skuhati, dodamo jih lahko h kateremukoli obroku – od zajtrka do večerje: potresemo jih lahko na solato ali jogurt za hrustljavost, z njimi obogatimo kosmiče ali pa jih dodamo pekovskim izdelkom. Na dan lahko zaužijemo največ dve do tri žlice semen, najbolje namočenih z veliko količino vode.
Dosti pogosteje kot surova semena, se semena čija uporabljajo zaradi njihove želirne lastnosti. Ko semena namočimo v vodo, topne vlaknine semen vsrkajo vodo (do 10-kratno količino njihove prostornine), nabreknejo in semena želirajo v nekaj minutah. Gel s semeni čija se uporablja za zgoščevanje omak in solatnih prelivov ter pudingov in strjevanje marmelade brez sladkorja.
Lahko so nadomestek za jajca
Semena čija, namočena v vodo, se pogosto uporabljajo tudi kot nadomestek za jajca v receptih. Jajca delujejo kot vezivo, podobne vezivne lastnosti pa imajo tudi semena čija, namočena v vodo.
Postopek je povsem preprost: 3 žlice vode zmešajte z 1 žlico semen čija za vsako jajce, ki ga potrebujete v receptu. Pustite stati od 5 do 10 minut oz. tako dolgo, da semena vpijejo večino vode in se strdijo v gost, a še vedno gibljiv gel.
Puding brez kuhanja
Zelo priljubljen je čija puding, ki ga lahko pripravimo brez kuhanja. Odličen je za zajtrk, posladek ali vmesni obrok, ko začutimo lakoto. Priprava je nadvse preprosta, vzame le nekaj minut, osnovni recept pa lahko nadgradimo z nešteto dodatki in prelivi.
POTREBUJEMO (ZA 2 OSEBI): 30 g semen čija in 250 ml mleka (ali rastlinskega napitka)
Semena čija dobro premešamo z mlekom, da ni grudic. Pustimo na delovni površini in po 15 minutah znova premešamo, nato postavimo v hladilnik vsaj za eno uro ali pa kar čez noč.
Seveda lahko puding obogatimo s poljubnim sladilom: medom ali vaniljevo esenco, dodamo lahko čokolado v prahu, rožiče v prahu, cimet v prahu … Tik preden puding ponudimo, lahko po vrhu dodamo sveže sadje, poljubno marmelado, pretlačeno jagodičje, jabolčno kašo, oreščke …
Sadni namaz s semeni čija
S semeni čija lahko zgostimo tudi sadne namaze, ki jih lahko pripravimo iz svežega ali zamrznjenega sadja v manj kot pol ure.
POTREBUJEMO: 450 g zamrznjenega jagodičja (maline, jagode, robide …), 2 do 3 žlice sladkorja ali cvetličnega medu (po okusu), 1 žlico sveže stisnjenega limoninega soka in 3 žlice semen čija
V večjo kozico damo zamrznjeno jagodičje in sladkor, še bolje pa med, in segrevamo pri zmernem ognju do vretja; vmes večkrat premešamo. Po 10 minutah kozico odstavimo in sadje pretlačimo s tlačilko za krompir.
Ko se sadna kaša nekoliko ohladi, ji dodamo limonin sok in vmešamo še semena čija. Počakamo, da se sadna kaša ohladi in strdi; to traja približno 10 minut. Nato marmelado napolnimo v steklen kozarček (enega večjega ali dva manjša) in hranimo v hladilniku do največ dva tedna.