Šentjernejski praznik kulture in potic

4 januarja, 2024
0
0

Društvo kmetic Šentjernej je v sodelovanju s Kmetijsko gozdarskim zavodom Novo mesto in Zvezo kmetic Slovenije decembra lani pripravilo osmo regijsko ocenjevanje z razstavo potic. Odziv je bil rekorden, saj so ocenili kar 79 potic, nekaj jih je prispelo kar po pošti, tako rekoč iz vse Slovenije.

Na rojstni dan največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna je bila v prepolni šentjernejski hiši kulture, Kulturnem centru Primoža Trubarja, slavnostna podelitev priznanj z bogatim kulturnim programom. Tako so vseslovenski ’Ta veseli dan kulture’ z izbranim programom popestrili Mešani pevski zbor Vlaste Tavčar Šentjernej, otroci Vrtca Čebelica Šentjernej, citrarka Tanja Zalokar ter harmonikarja Vid Verbič in Anže Vodopivec. Prireditev se je začela s slovensko himno Zdravljico in slovesno postavitvijo treh najbolj zlatih potic na piedestal.

»Hvaležna in ponosna sem, da nam je znova uspelo pripraviti bogato in raznovrstno razstavo z vašo pomočjo, dragi sodelujoči! Vzeti si čas, najti recept, zamesiti testo in potico dati na ocenjevanje, ni mačji kašelj, tu velja predvsem pogum. Zato še toliko bolj cenimo trud vseh posameznic in posameznikov kot tudi sodelujočih iz vrtca Šentjernej in oskrbovancev Doma starejših občanov Trebnje,« je v nagovoru dejala predsednica društva Danijela Pavlič in se spomnila začetkov ocenjevanja: »Tu ne moremo mimo Tanje Strniša, takratne državne sekretarke na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, ki je podprla idejo moje predhodnice Mihaele Blatnik, da predstavimo potico na drugačen način in da se tradicija peke potice preda tudi mlajšim rodovom.« Predsednica je z velikim ponosom poudarila, da so tudi tokrat potico pekle vse generacije.

»Zmaga – kaj pomeni? Sta to volja in pogum, da prineseš potico na ocenjevanje, ali je zmaga le osvojeno zlato priznanje? Ko tako hitimo iz dneva v dan, ko nas bombardirajo z vsemi mogočimi reklamami – še več, še boljše, še višje …, je še kako pomembno, da se že vzgojiteljice pogovarjajo z otroki o tem, da ni pomembna le zmaga. Morda se sliši zelo izrabljeno, toda včasih je dovolj le sodelovati in ne le zmagovati, se prepustiti toku in si reči zmorem, trudim se, pa čeprav ne bom prva, prvi … Tako lahko začutimo tisto pristno otroško navdušenje in veselje ob peki, kot so ga naši otroci iz vrtca …« je navdušeno pripovedovala predsednica.

Enaintrideset prejemnic zlatega priznanja, med njimi tudi Gorjanski škrati iz vrtca Čebelica, s podeljevalci priznanj
Enaintrideset prejemnic zlatega priznanja, med njimi tudi Gorjanski škrati iz vrtca Čebelica, s podeljevalci priznanj

Prvi koraki so bili morda okorni, toda z vnetostjo članic in s podporo Elizabete Verščaj, cenjene upokojene učiteljice novomeške gostinske šole, je bilo to mnogo lažje. Tudi osmo ocenjevanje z dvema komisijama je potekalo pod njenim vodstvom, v njej pa so sodelovali še Anica Pajer, Valerija Poreber, Marinka Bobnar, Cvetka Lavrič in kuhar z dolgoletno prakso in izkušnjami Janez Turk, ki je v imenu komisije podal strokovno oceno in nekaj priporočil za peko potice. Komisija je podelila 31 zlatih priznanj, od teh so kar tri potice osvojile vseh 40 točk, 40 srebrnih in 6 bronastih. Veliko pohval za ohranjanje tradicije, odgovornost članic in nenazadnje sami razstavi potic, so v nagovorih dodali slavnostna govornica poslanka Državnega zbora RS dr. Vida Čadonič Špelič, Tatjana Kmetič Škof iz novomeškega kmetijsko gozdarskega zavoda, dolgoletna predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule in domači župan Jože Simončič.

Alojz Škrbina vsa leta podpira delo društva, na tokratni licitaciji pa je za orehovo potico Marice Zupančič ponudil največ in požel glasen aplavz.
Alojz Škrbina vsa leta podpira delo društva, na tokratni licitaciji pa je za orehovo potico Marice Zupančič ponudil največ in požel glasen aplavz.
Orehovo potico brez glutena in laktoze Jožice Premru je na licitaciji kupila predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule (v sredini).
Orehovo potico brez glutena in laktoze Jožice Premru je na licitaciji kupila predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule (v sredini).

Kot češnja na torti je sledila licitacija treh ‘naj zlatih potic’, tistih z vsemi osvojenimi točkami. Jožica Premru je spekla orehovo potico brez glutena in laktoze, Tanja Luzar pehtranovo potico (obe članici Društva kmetic Šentjernej), Marica Zupančič iz Društva kmečkih žena Suha krajina – Žužemberk pa orehovo potico. Za letošnji rekordni izkupiček licitacije, ki so ga namenili delu domačega društva kmetic, je poskrbel Alojz Škrbina iz Turistične kmetije Škrbina. Škrbina se je v licitaciji dolgo potegoval za orehovo potico Marice Zupančič z domačim županom Jožetom Simončičem in zmagal z zadnjo ponujeno ceno 160 evrov.

Besedilo in fotografije: Slavko Mirtič