Na oddih med vinograde

31 avgusta, 2023
0
0

Vinski raj Glavinič je sodoben turistični kompleks, s katerim je družina Glavinič obogatila nastanitveno ponudbo v enem najlepših vinorodnih okolišev pri nas – v Vinskem Vrhu na Jeruzalemski vinski cesti. Pet lesenih glamping hišk in luksuzna vila imajo sodobno arhitekturno podobo, vendar se zlijejo s čudovito vinorodno pokrajino. V zeleni oazi miru pa si gostje hitro povrnejo moči.

»Tu, v Vinskem vrhu, je bila nekdaj naša stara domačija, ki smo jo porušili, ohranili smo le skedenj, ga preuredili v družabni prostor za goste, na novo pa zgradili sodoben turistični kompleks,« steče pogovor z Marijo Glavinič. Najprej so pred šestimi leti zgradili novo skladišče za vino in prostor za degustacijo, ob njem pa vilo za osem do deset oseb, lani pa ponudbo razširili še s petimi lesenimi glamping hiškami, ki jim prikupno rečejo kajže. Kompleks so poimenovali Vinski raj Glavinič.

Vinski raj Glavinič je sodoben kompleks, ki se zlije z vinorodno okolico.

Pred odprtjem turističnega kompleksa so že oddajali apartma, urejen nad obnovljeno sto deset let staro vinsko kletjo v neposredni bližini novega kompleksa. Iz nekdanje viničarske hiše sta jo leta 1912 zgradila Marijina dedek in babica, Glaviničevi pa so jo obnovili po izvirnih načrtih. Ob hiši je postavljena tudi preša za stiskanje grozdja iz leta 1912, goste pa navdušuje nova oprema v starem slogu.

POGLEJTE TUDI VIDEO PREDSTAVITEV O KMETIJI.


RAZPRODANI V NEKAJ DNEH

»Med ponudnike nastanitev smo se z glamping hiškami na spletnem portalu Booking prijavili 12. julija 2022, v petih dneh smo bili polno zasedeni do konca poletne sezone. Tudi letos so bile namestitve do konca avgusta razprodane še pred začetkom glavne sezone. Prvi so nas odkrili gostje iz tujine, letos pa se delež domačih gostov že vzpenja. Domači gosti prenočijo dva- do trikrat, tujci pa ostanejo tudi do dva tedna,« pove Glaviničeva. Njihov Vinski raj je postal priljubljen tudi za team buildinge in praznovanja, tudi za dekliščine in fantovščine.

Popestritev njihove ponudbe je naravni zunanji biobazen, za čiščenje katerega ne uporabljajo kemičnih sredstev, ampak le bazenski robot in sesalec, terasa za sončenje in počitek, žar in igrala za otroke. Možnosti za aktivni oddih je v okolici veliko – do pet kilometrov oddaljenega Jeruzalema se lahko gostje sprehodijo ali kolesarijo, do Ormoža je pot daljša še za kakšna dva kilometra.

Najbolj obiskani so v poletnih mesecih, razmišljajo o ogrevanju zunanjega bazena, s čimer bi podaljšali turistično sezono.

Pred vsako hiško je velika terasa, v njih pa spalnica, kopalnica in opremljena kuhinja. »Za dobrodošlico goste pričaka vse za pripravo čaja in kave ter domača jajca, druge hrane ne nudimo. Ne pripravljamo niti zajtrkov, raje jim priporočamo druge gostinske ponudnike v naši okolici. Tako spoznajo prelepe okoliške gorice in našo pokrajino. V skednju, zdajšnjem družabnem prostoru, pa je gostom, pohodnikom in kolesarjem na voljo hladilnik z našimi vini in slatino, ki deluje po principu zaupanja. Ljudje si vzamejo, kar želijo, po ceniku izračunajo strošek in plačajo,« pojasnjuje naša sogovornica.

Nad več kot 110 let staro vinsko kletjo so uredili apartma za goste.

VINO, ROZINE IN ARONIJA
Celotno posestvo Glaviničevih obsega približno šest hektarjev, obdelujejo jih po ekoloških smernicah. Najpomembnejša je vinska trta, 1,2 hektarja so odmerili aroniji, imajo še sadovnjak in sedem hektarjev gozda.
Vinogradi so razpršeni, približno en hektar vinograda objema Vinski raj in je čudovita kulisa glamping hiškam ter vili. V njem pridelujejo namizno grozdje, grozdne jagode pa tudi sušijo, zato so eni redkih, ki ponujajo ekološke rozine. »Iz 300 kilogramov namiznega grozdja dobimo okoli 60 kilogramov rozin. Sušilnice za sadje nimamo, grozdje nam posušijo v Ivanjkovcih,« pove Marija Glavinič, tudi predsednica Društva vinogradnikov Jeruzalemsko-ormoških goric. Na posestvu prirejajo tudi degustacije vin, gostje in obiskovalci lahko pri njih kupijo vse izdelke: ekološka vina in penine Glavinič, 100 % sok aronije in ekološke rozine, po katerih je povpraševanje izjemno.

Vinograd imajo na eni najboljših leg daleč naokrog, saj je ves dan osončen, kar daje grozdju posebno aromo. Grozdje trgajo, zasajene imajo sorte chardonnay, šipon, modri pinot, rumeni muškat, muškat otonel in dišeči traminec.

V vinski kleti imajo dovolj prostora za okoli 14.000 litrov vina, ki ga tržijo sami, nekaj grozdja pa prodajo ormoški kleti. Njihova vina so na vinski karti izbranih gostiln, v vinotekah, raznovrstna je tudi ponudba poslovnih daril, sestavljenih iz njihovih izdelkov.

NAČRTI: VAŠKI HOTEL
Družina Glavinič, ki je bila prej vpeta predvsem v vinogradništvo in vinarstvo, je o turističnih namestitvah resneje začela razmišljati šele pred nekaj leti, saj je na območju Jeruzalema primanjkovalo nastanitvenih zmogljivosti. Za preplet vinogradništva in vinarstva s turistično ponudbo se je navdušil mladi prevzemnik posestva Marko Glavinič, ki ima tudi svoje gradbeno podjetje. Celotna naložba je stala 700 tisoč evrov, pri čemer so na razpisu prejeli 180 tisoč evrov nepovratnih sredstev. »Marko že snuje načrte za večji projekt in razširitev turističnega dela naše ponudbe. Decembra 2022 je na razpis gospodarskega ministrstva oddal vlogo za financiranje vaškega hotela, ki bi ga uredili z dograditvijo obstoječe stanovanjske hiše, v njej bi uredili tudi notranji bazen in savne. Vrednost naložbe bo okoli dva milijona evrov,« napoveduje Marija Glavinič.

Marija Glavinič: »Delo zaradi dela ni pametna odločitev. Lotiti se je treba posla, v katerem uživaš.«