Rozacea
Zardevanje je pri nekaterih ljudeh bolj opazno kot pri drugih, gre pa za povsem normalen človeški odziv na burne čustvene odzive, ki povzročijo, da se žilice obraza razširijo, ta pa postane bolj prekrvavljen. Rdečica v normalnih okoliščinah hitro izzveni, če pa pordelost ne izgine in na obrazu ostane daljši čas ali celo trajno, pa lahko gre za rozaceo.
Rozacea je kronična bolezen, ki prizadene zlasti kožo obraz in je iz omenjenega razloga lahko izredno moteča. Izraz rosacea izvira iz latinske besede, ki pomeni »podoben vrtnici«. Sčasoma rdečina obraza ne izzveni, na koži obraza se lahko pojavijo rdeče bunčice, gnojni mozoljčki in razširjene žilice. Prizadete so lahko tudi oči, ki postanejo pordele in suhe. Rozacea pogosteje prizadene ženske, svetlopolte, navadno po 30. letu starosti.
Zaplete preprečimo s pravočasno prepoznavo
Vzrokov zanjo je več, med njimi so hormonske spremembe, prebavne motnje, prehranski vplivi (začinjena hrana, vroča pijača, svinjina, suhomesni izdelki …), zunanji fizikalni vplivi (mraz, vročina, veter), pršice na koži, čezmerno izpostavljanje soncu, pomanjkanje dobrih bakterij v našem prebavnem traktu … Ljudje z rozaceo pogosto zardevajo ob izpostavljenosti različnim sprožilnim dejavnikom, kot so vroče tekočine, kava, čaj, začinjena hrana, stres, izpostavljenosti višjim temperaturam itd. Vzrok tukaj pripisujejo povečani prekrvavitvi na obrazu, ki jo povzročajo našteta živila. Prav tako imajo ljudje z rozaceo na koži več pršic Demodex folliculorum, ki so sicer normalen del kožne flore, a ob pretirani namnožitvi povzročajo vnetja in ognojke.
Bolezen se razvija postopoma. Najprej oseba pogosto zardeva, nato postopoma del žilic v koži izgubi sposobnost samoregulacije in ostajajo stalno razširjene (teleangiektazije). Pozneje se začno pojavljati drobne pordele bunčice (papule), ki imajo občasno tudi bele vršičke (pustule). Najbolj izražena rozacea pa se kaže kot otekanje posameznih predelov obraza ali pomnožitev veziva in povečevanje lojničnih odprtin na nosu (rinofima). Prizadeta je lahko tudi očesna veznica, kar se prav tako kaže z rdečico in razširjenimi nežnimi žilicami. Ob hujših obolenjih lahko koža tudi boli, zbada in peče.
Zdravljenje
Rozacea je kronična bolezen z obdobji poslabšanj in izboljšanj, ki je ne znamo popolnoma ozdraviti, vendar jo lahko uspešno nadzorujemo. V primeru, da sumite na rozaceo, čim prej obiščite dermatologa za nadaljnjo obravnavo. Ni vsaka rdečica rozacea, vsekakor pa je pomembno vedeti, če jo imamo.
Poskrbite za zdravo in uravnoteženo prehrano, ključna pa je tudi prava izbira kozmetike in seveda pravilna nega kože. Zelo pomemben ukrep je izogibanje sprožilnim dejavnikom. Izogibajte se hudim fizičnim naporom, savnam, alkoholu, začinjeni hrani z veliko popra, čilija, pekoče paprike in karija ter kofeinu, določenim kozmetičnim postopkom in kozmetičnim sredstvom, ki dražijo kožo (dišave, alkohol, eterična olja, vodoodporna kozmetika …). Obraz si umivajte z mlačno vodo in blagim čistilnim sredstvom, za čiščenje kože ne uporabljajte čistilnih krtač ali grobih čistilnih krpic, pri brisanju ne drgnite kože. Ne uporabljajte mehanskih pilingov, saj dodatno dražijo kožo in poškodujejo povrhnjico. Za nego kože uporabljajte negovalne preparate, ki ohranjajo ustrezno zaščitno funkcijo kože.
Pomembna je tudi vsakodnevna uporaba kreme z visokim zaščitnim faktorjem, saj je sonce pogost sprožilec poslabšanja bolezni. Blagodejno lahko učinkuje tudi protivnetna prehrana, predvsem mediteranski način prehranjevanja, ki temelji na uživanju rib, oljčnega olja, oljk, sadja, listnate zelenjave temno zelene barve, polnozrnatih žitaric, semen in oreščkov. Stanje pa medtem praviloma slabšajo predelana živila, bel kruh, cvrtje, bele testenine in sladkor.
Pri blažjih oblikah se uporabljajo protivnetna zdravila v obliki kreme. Če je bolezen zelo izrazita, pa so na voljo učinkovitejša zdravila v obliki tablet in kapsul. Pri rozacei se za dober in trajen estetski rezultat v ospredje vedno bolj postavlja tudi terapija z elektrokoagulacijo oz. zdravljenje s tehnologijo IPL (ang. intense pulse light) ali z žilnim laserjem, s čimer se lahko odpravi rdečica in uničijo razširjene žilice. Koža je zatem manj pordela, manj je zardevanja in poslabšanj. Za najboljše rezultate je treba postopek laserskega odstranjevanja nekajkrat ponoviti v razmaku štirih do osmih tednov, pred in po posegu pa se je nujno učinkovito zaščititi pred soncem.
Svetuje: Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine