Vnetje sinusov
Vnetje sinusov ali sinusitis je precej pogosto stanje, pri katerem pride do vnetja sluznice sinusov. Kaj lahko storimo sami, da si pomagamo, in kdaj je treba k zdravniku?
Sinusi so zračne votlinice, ki se nahajajo za nosom, lici in očmi. Poleg tega, da našo lobanjo ohranjajo lažjo, so zaslužni tudi za proizvodnjo sluzi, ki vlaži notranjost našega nosu. V primeru okužbe ali otekline kot posledica gripe, prehlada ali vnetja, se prehod med sinusi in nosom začasno zmanjša ali zamaši. Ker sluz ne more več normalno odtekati, se v tem predelu poveča tlak, kar lahko povzroči bolečine v glavi, licih ali celo zgornjih zobeh.
Vzroki in simptomi
Večino vnetij obnosnih votlin povzročajo virusi, bakterije, redko glivice. Tveganje za razvoj vnetja sinusov povečujejo tudi nekatere bolezni in bolezenska stanja, kot so na primer alergije, nosni polipi in tumorji, nepravilno raščen nosni prekat, zobne okužbe ali posegi na zobeh, suha nosna sluznica, kajenje. Tudi pogosta potapljanja dodatno okvarijo nosno sluznico in prispevajo k nastanku vnetja.
Simptomi, ki spremljajo akutni sinusitis, so zamašen nos, bolečine v zgornji čeljusti, za očmi in v čelu, lahko pa so boleči tudi zgornji zobje. Bolečine se okrepijo ob napenjanju, kihanju, brisanju oz. izpihovanju nosu in pri predklonu. Pojavi se lahko povišana telesna temperatura, bolnik se slabo počuti, lahko tudi slabše vonja in okuša ter kašlja. Kašelj se običajno okrepi v večernih urah. Poleg naštetih simptomov se pri vnetju sinusov lahko pojavijo še bolečine v ušesih, glavobol, vnetje grla, slab zadah in utrujenost. Pri otrocih so simptomi manj specifični kot pri odraslih. Lahko pride tudi do zapletov sinusitisa, razvijejo se lahko kronični sinusitis, meningitis (če okužba napreduje v možgane), težave z vidom, če se infekcija razširi v očesne mešičke, in težave s sluhom, če sinusitis poteka sočasno z vnetjem ušesa. Za diagnozo je potreben natančen klinični pregled, predvsem pregled nosu. Rentgensko slikanje obnosnih votlin opravljamo le izjemoma, zlasti pri ponavljajočih se primerih sinusitisa, sicer se opušča.
Zdravljenje in preprečevanje
Pri blagi obliki virusnega vnetja obnosnih votlin predpišemo simptomatsko zdravljenje za lajšanje simptomov in izboljšanje počutja (paracetamol, nosni dekongestiv – zmanjšuje nabreklost nosne sluznice, odmaši nos, za samozdravljenje jih lahko uporabljamo najdlje od pet do sedem dni). Pri hudi obliki ali ko sumimo na bakterijsko okužbo, dodamo še antibiotik. Nujno potrebno je spiranje nosu s fiziološko raztopino večkrat na dan. Za lajšanje bolečin zaležejo tudi protibolečinska zdravila, ki jih je mogoče dobiti brez recepta, a se o njihovi uporabi pogovorite z zdravnikom. Potreben je tudi počitek, uživanje zadostnih količin tekočine, topli obkladki okoli nosu, ličnic in oči ter zadosten spanec, najbolje z rahlo privzdignjeno glavo, kar bo omogočilo, da se sinusne votline lažje izpraznijo. Vlaženje prostorov, v katerih prebivate, lajša dihanje, inhalacije z vročo paro ali čaji (npr. kamilične inhalacije) pa niso priporočljive zaradi dodatne okvare sluznice z vročo paro. Virusno vnetje obnosnih votlin izzveni v 10 dneh, zdravljenje akutnega bakterijskega vnetja poteka od 7 do 14 dni. Če nastopijo zapleti ali se bolezen kljub antibiotiku slabša, je potreben ponovni pregled pri zdravniku in morebitna napotitev k specialistu. Ponavljajoče se in kronično vnetje sinusov pogosto zahtevata posvet s specialistom za ušesa, grlo in nos.
Prehlade in vnetja obnosnih votlin preprečujemo predvsem z utrjevanjem telesne odpornosti, zdravo prehrano in izogibanjem škodljivim dejavnikom, kot je kajenje. K utrjevanju pomagata tudi gibanje na svežem zraku. Če pa zbolimo za prehladom, lahko preprečimo širjenje vnetja iz nosu na sinuse in na srednje uho s čim prejšnjo uporabo dekongestivnih kapljic ali pršila, nosnih kortikosteroidov in fiziološke raztopine. Pri senenem nahodu in alergijskem vnetju se je treba izogibati alergenom in uporabljati predpisana zdravila. Prav tako preprečuje razvoj sinusitisa uporaba nosnih kortikosteroidov, ki zmanjšajo oteklino nosne sluznice pri obolelih, še posebno pri alergikih. Doma uporabljajte vlažilec zraka, med kurilno sezono je domači zrak namreč mnogokrat povsem suh, ta pa izsuši dihalne poti in poveča tveganje za razvoj okužbe. Pri ljudeh, ki imajo anatomske spremembe nosu, je potrebno operativno zdravljenje. Pri ponavljajočih vnetjih obnosnih votlin, zlasti pri starejših, je priporočljivo preventivno cepljenje proti S. pneumonie.
Svetuje: Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine