Prvi prinesejo praznično razpoloženje

30 novembra, 2023
0
0

Prva nedelja v decembru je tudi letošnja prva adventna, ko bomo domače mize okrasili z adventnim venčkom. V domove bodo znova prinesli veliko veselja, topline in svetlobe, ob njih se bo vse do božiča zbirala družina.

V adventnem venčku je toliko simbolike, da ni vseeno, kakšen je. Zato naj nam bo v veselje, da ga lahko naredimo sami. Klasični venček z zelenjem in štirimi svečami je brezčasen, lahko pa naredimo tudi sodobnejšega ali nekoliko posebnega, drugačnega.

Prednost naj imajo naravni materiali

Ker zanj ne rabimo veliko stvari, naj imajo pri izbiri osnovnega materiala prednost naravni materiali, kot so smrečje, borove vejice, zimzeleno rastlinje (pušpan, bršljan …), suhi storži, lubje, mah, šipek in še kaj zanimivega, kar najdemo ta čas v naravi.

Vse, kar imamo, si lahko razporedimo po mizi in venčki bodo nastajali sproti, po trenutnem navdihu. Lahko pa si seveda najprej zamislimo, kakšen venček si želimo, in pripravimo samo tisti material in okrasje. Pripravimo si še nekaj orodja: škarje, nož, pištolo za vroče lepljenje in žico.

Materiali, nabrani v naravi
Materiali, nabrani v naravi

Najprej izdelamo osnovo venčka. Ta je lahko iz povezanega vrbovega šibja ali slame, lahko pa si delo olajšamo z nakupom oboda ali cvetličarske gobe v obliki venca, ki ju nato okrasimo.

Če bo osnova našega venčka smrečje, ga izberimo posebno pazljivo: ker navadna smreka na toplem hitro odvrže iglice, raje izberimo vejice nordijske smreke ali pa morda ciprese, da bo venček ostal lep do konca adventa. Vejice narežemo na približno enako dolžino in jih enakomerno z žico ovijamo okoli osnovnega oboda. Uporabimo lahko več vrst zelenja, prepustimo se svoji domišljiji in materialu, ki ga imamo na voljo.

Adventni venček lahko izdelamo sami
Preprosti venčki so vedno modni.

Klasično ali sodobno okrasje

Ko smo zadovoljni z venčkom, se odločimo, kam bomo postavili sveče. Tradicionalno jih postavimo na venček tako, da so enakomerno narazen, lahko pa izberemo tudi drugačno postavitev: skupaj ali celo na sredino venčka.

Nekdaj so bile na venčku samo rdeče ali vijolične sveče, lahko pa izberemo tudi poljubno barvo, ki se bo lepo ujela z drugim prazničnim okrasjem našega doma.

Tudi oblika sveč je lahko poljubna, lepo pa je, če so vse sveče enake barve in oblike. Tudi pri izbiri velikosti sveče imamo nekaj izbire: lahko so vse enako velike ali pa stopničaste, saj vse svečke ne bodo gorele vse dni. Prva svečka, ki bo gorela najdlje, naj bo zato največja, četrta pa najmanjša. Dom bodo objele prijetne praznične vonjave, če bomo izbrali odišavljene sveče ali pa na venček kanili nekaj kapljic eteričnega olja evkaliptusa, cimeta, vanilje …

Namesto venčka lahko izdelamo tudi drugačen aranžma za adventni čas
Namesto venčka lahko izdelamo tudi drugačen aranžma za adventni čas

Najprijetnejši del izdelave venčka pa je krašenje. Toliko možnosti imamo, da se je vse težje odločiti le za eno. Lep in dišeč okras na venčku so sladke dišavnice, kot so cimetove palčke in zvezdasti janež, tudi lovor in rožmarin bosta popestrila izgled vsakega venčka. Z vročim silikonskim lepilom lahko nanj pritrdimo tudi najrazličnejše oreščke, pa suho sadje, posušene rezine pomaranče, medene okraske ali okraske iz slanega testa. Okrasje je lahko minimalistično ali razkošno, tudi drobne svetleče bunkice in svilene ali žametne pentlje lahko domiselno vtkemo vanj.

Fotografije: Shutterstock