Osteoporoza

30 novembra, 2023
0
0

Osteoporoza je sistemska kostna bolezen, pri kateri se zaradi nizke kostne gostote poveča nagnjenost h krhkosti in lomljivosti kosti. Glede na to, da se bolezen praviloma začne in razvije tiho in neopazno, se bolniki obolenja navadno zavedo šele ob prvem zlomu. Zato sta preventiva in pravočasna diagnostika ključni pri preprečevanju hudih posledic.

V večini primerov gre za bolezen starejših, a se lahko pojavi tudi pri mlajših v sklopu drugih bolezni ali stanj ter kot stranski učinek zdravljenja z določenimi zdravili (kortikosteroidi …). Beseda osteoporoza pomeni dobesedno porozne, luknjičaste kosti. Večina žal niti ne ve, da ima osteoporozo, dokler se kost ne zlomi. Takrat pa je bolezen že napredovala. Najpogosteje in značilno pride do zlomov vretenc, kolka ali roke tik nad zapestjem. Zlomi zaradi osteoporoze imajo lahko zelo hude posledice. Umre skoraj četrtina bolnikov, ki utrpijo zlom kolka, in to že v prvem letu po zlomu.

Kostna gostota se z leti zmanjšuje

Kosti so sestavljene v glavnem iz beljakovinskega ogrodja, v katerega se nalagata kalcij in fosfat. Kosti so zato močne in prožne obenem, odporne tudi proti zelo velikim obremenitvam. Kosti se vse življenje neprestano prenavljajo. Tvorba kosti prehiteva njeno razgradnjo, dokler ne dosežemo največje kostne mase, kar se zgodi nekje do 30. leta. Pozneje se začne kostna masa postopno manjšati. Proces se zelo pospeši pri ženskah v prvih petih letih po menopavzi, nato pa poteka pri obeh spolih enako hitro, tako je med bolniki z osteoporozo kar 80 % žensk, saj imajo te že v začetku na splošno manjšo kostno maso kot moški.

Dejavniki tveganja za njen razvoj so številni. Možnost razvoja osteoporoze je torej pri ženskah večja kot pri moških. S staranjem se kostna gostota zmanjšuje, kosti postajajo krhkejše, zato s starostjo tveganje za osteoporozo narašča. Tveganje je večje pri lažjih od 60 kilogramov, pri tistih z drobnimi kostmi, zgodnji menopavzi pred 45. letom, če je vaš bližnji sorodnik imel osteoporozo, posebno močan dejavnik tveganja je zlom kolka pri starših. Hrana z malo kalcija in vitamina D je za kosti škodljiva, tveganje za razvoj osteoporoze je veliko tudi pri telesno nedejavnih, pri nepokretnih, kadilcih ter tistih, ki pretirano uživajo alkoholne pijače. Če jemljete določena zdravila, ste morda prav tako bolj ogroženi za pojav osteoporoze. V prvi vrsti so to glukokortikoidi, zdravila za zdravljenje artritisa, astme, bolezni pljuč, ledvic in jeter, vnetnih bolezni črevesja, lupusa eritematozusa, pa tudi po presaditvi organov, ob zdravljenju raka …

Na osteoporozo je treba najprej pomisliti

Postopek odkrivanja osteoporoze je merjenje mineralne kostne gostote z dvoenergetsko rentgensko absorpciometrijo (DXA). Preiskava je varna, izpostavljenost rentgenskemu sevanju je zelo majhna. Z aplikacijo FRAX, ki je prosto dostopna na svetovnem spletu, pa lahko po 40. letu vsakdo brezplačno oceni tveganje za štiri najpogostejše osteoporozne zlome (zlom vretenca, kolka, nadlahtnice in zapestja) v naslednjih 10 letih. Orientacijsko meritev kostne gostote lahko opravimo tudi z ultrazvočnim pregledom petnice, vendar se s tem načinom meritve opredeli le sum in ne dokončna diagnoza, ob sumu je treba opraviti meritev s prej omenjeno napravo.

Meritev kostne gostote je zelo priporočljiva za ženske, pri katerih je nastopila zgodnja menopavza pred 45. letom ali pri katerih menstruacija izostaja več kot eno leto. Prav tako za vse bolnike, ne glede na spol, ki se zdravijo z glukokortikoidi več kot tri mesece, ki imajo nizko telesno težo pod 60 kilogramov, pri katerih se je v ožji družini zgodil zlom kolka pri sicer manjši poškodbi oz. pri vseh tistih, ki imajo katero od bolezni, ki jih spremlja majhna kostna gostota (hipertiroza, celiakija, revmatoidni artritis …), ali so prestali presaditev organov. Meritev je priporočljiva pri vseh, ki so utrpeli zlom pri manjšem padcu ali poškodbi ali je bil pri njih na podlagi rentgenskega slikanja postavljen sum na osteoporozo. Dobro jo je opraviti tudi, če se je od mladosti vaša telesna višina zmanjšala.

Ko je osteoporoza potrjena, so najprej potrebne laboratorijske preiskave za izključevanje bolezni, ki lahko posnemajo osteoporozo. Če se s temi preiskavami ne odkrije nobene druge bolezni kosti oz. vzroka, se začne zdravljenje osteoporoze. Obstaja kar nekaj različnih zdravil in načinov jemanja, potrebna sta posvet in skrbna izbira primernega. Vsekakor je treba ob rednem jemanju zdravil uživati tudi kalcij in vitamin D ter živeti zdravo.

Svetuje: Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine