Najbolj cenjena bi morala biti lokalna živila
Na poti med Gornjo Radgono in Lenartom je treba z glavne ceste le skreniti proti Zagajskemu Vrhu in že se pripeljemo na dvorišče kmetije Dirnbek-Krajnc. Kmetija s sodobnim govejim hlevom, na kateri gospodarita Helena in Danijel Krajnc, je bila prva v občini Gornja Radgona, ki je ponujala tudi mlečne izdelke.
»Za dopolnilno dejavnost predelave mleka sva se z možem odločila pred temi leti, ko je cena mleka začela šepati. Negotovi časi, vse nižje odkupne cene in visoki stroški na kmetiji te prisilijo, da začneš razmišljati o dodani vrednosti svojih surovin. Naslednji razvojni korak na kmetiji je bil tako na dlani,« pripoveduje Helena.
Na kmetiji je odraščala Helena, Dirnbekova kmetija pa je bila od nekdaj napredna. »Najstarejši objekt na naši kmetiji je hiša, ki jo je zgradil moj praded in ima letnico 1872. Istega leta se je na naši kmetiji začela reja govedi,« izvemo.
Tudi Helenina starša sta bila vedno napredna in sta sledila tehnološkim posodobitvam, »hlev za goveje pitance smo zgradili leta 2007 in od takrat dalje se je naša kmetija večala in postopoma razvijala. Sedem let pozneje, leta 2014, je bil zgrajen še hlev za krave molznice.«
Od leta 2011 so vajeti kmetije v Heleninih rokah. »Skupaj gospodariva z možem, ki je prav tako vajen kmečkega dela, saj je doma s kmetije blizu Sv. Jurija ob Ščavnici,« pove Helena. Na kmetiji je več pridnih in uigranih rok in vsak natanko ve, kaj mora postoriti, da delo poteka kar se da neprekinjeno. Staršema pomagata otroka Anže in Eva, nenadomestljiva pa je tudi pomoč Helenine mame Marije in tete Marije. Ob konicah pa družini na pomoč priskočijo tudi bližnji sorodniki.
PETINA V PREDELAVO
Mlada gospodarja sta se kar hitro odločila za gradnjo sodobnega in zračnega hleva za govejo živino, ki ima 75 krmilnih mest in robota za molžo, da je udobje živali kar največje, njuno delo pa karseda racionalizirano. »Trenutno imamo v hlevu 30 krav molznic lisaste pasme, skupaj z biki pa je v hlevu 90 živali,« pove Danijel, ki skrbi tudi za obdelovanje 32 hektarjev kmetijskih površin in 14 hektarjev gozda.
Še novejši je objekt za predelavo mleka, v katerem sta pod isto streho še skladišče in prodajalna; zgradila sta ga pred tremi leti. »Obnovili smo vse objekte za našo kmetijsko dejavnost, le družinska hiša še čaka na prenovo,« nam pove Helena. Najprej je treba vlagati v tisto, kar ti nudi preživetje, nato pa je treba poskrbeti še za lastno ugodje, meni prijetna sogovornica.
Na mesec namolzejo približno 15.000 litrov mleka, najvišjo kakovost pa dosegajo s kakovostno krmo ter vitaminskimi in prehranskimi dodatki. »Od kakovosti mleka je odvisna tudi kakovost mlečnih izdelkov,« dobro ve Helena, ki je končala kmetijsko šolo in se je o predelavi mleka podučila na več izobraževanjih, zato je glavna pri tem opravilu. Trenutno predelajo približno petino namolzenega mleka, zmogljivosti pa še niso izkoriščene. Preostalo namolzeno mleko prodajo preko zadruge. »Povečevanje količine mleka za predelavo narekuje trg. Večje kot bo povpraševanje, bolj bomo lahko izkoristili našo mlekarno. Redno prodajamo na kmečki tržnici v Gornji Radgoni, kjer so nas stranke že dobro spoznale in se rade vračajo po naše izdelke. Ti so na voljo tudi v naši prodajalni na kmetiji, občasno pa smo tudi na drugih tržnicah v bližini,« pojasnjuje Helena.
V ponudbi so imeli najprej le jogurte, ki so jih hvalili vsi, ki so jih pokusili. »Na ocenjevanju Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju smo za navadni jogurt že prvo leto dobili zlato priznanje. To je bila zares dobro spodbuda,« je bila navdušena Helena. Ponudbo so razširili na različne jogurte: tekoče, kreme in sadne – tem dodajo samo sadno bazo ter druge mlečne izdelke: kislo smetano, skuto, maslo in mladi sir – navadni in z dodatki, ter feta sir z zelišči. Vsi mlečni izdelki s kmetije Dirnbek-Krajnc so brez dodanega sladkorja, umetnih dodatkov in konzervansov.
NAČRTI: ZORILNICA SIRA
»Ker velik poudarek dajemo kakovosti našega mleka in mlečnih izdelkov, smo pridobili tudi certifikata Izbrana kakovost in Izbrana kakovost – kmečki, ki potrjujeta prav to. Hvaležni smo, da kakovost prepoznajo tudi kupci in da jih je vedno več. Menim, da bi morali ljudje bolj ceniti domače izdelke in živila iskati v lokalnem okolju. Mi že polovico izdelkov prodamo na domu, redno pa jih dostavljamo tudi v tri osnovne šole in dva vrtca. V naši ponudbi so trenutno le sveži mlečni izdelki, zato je moja velika želja, da bi zgradili še zorilnico sirov, kjer lahko nekaj časa stojijo in jih ni treba prodati takoj. Vsekakor pa bomo obseg predelave povečevali le toliko, kolikor zmoremo postoriti sami. Kakovost ima na naši kmetiji še vedno prednost pred količino,« konča pogovor naša sogovornica.