Mesec izmenjav za dijake in učitelje

1 julija, 2022
0
0

V maju so dijaki BC Naklo skupaj z mentorji potovali na več izmenjav na Hrvaško in v Nemčijo. Tam so pridobivali različna znanja in veščine s strokovnega, jezikovnega, kulturnega in zgodovinskega področja, se družili z vrstniki in navezali nove prijateljske vezi. 

Dve dijakinji drugega letnika programa hortikulturni tehnik in 15 dijakov četrtega letnika poklicno-tehniškega programa, hortikulturnega in kmetijsko podjetniškega tehnika je maja potovalo v Varaždin v okviru projekta POPREI. Prvi postanek je bila srednja šola Arboretum Opeka Marčan, kjer smo si ogledali šolo in izvedeli, da se pri njih izobražujejo mladi za šest poklicev, to so: vrtnar, cvetličar, gospodar na podeželju, kmetijski tehnik, veterinar in kuhar.

Čeprav šolo obiskuje le 135 dijakov, se lahko pohvalijo z velikim šolskim posestvom. Imajo 28 hektarjev obdelovalnih površin, od tega osem hektarjev polj, 12 hektarjev arboretuma ter osem hektarjev travnikov, sadovnjakov in površin z rastlinjaki. Že sedem let se ukvarjajo z vegetativnim razmnoževanjem lesnatih rastlin, s prodajo okrasnih rastlin in vzgajanjem sadik dreves in grmovnic.

Ogledali smo si tudi središče mesta Varaždin in tu tudi prenočili. Naša vodnica je bila kar profesorica s srednje šole Arboretum Opeka. Povedala nam je, da v mestu živi 74.000 prebivalcev in nam razkazala mestne znamenitosti: gledališče, park, stari grad, uršulinski samostan, katedralo, židovsko sinagogo, glavni trg ali Korzo in ulico Špancirfesta.

Na ulici Špancirfest v Varaždinu Na ulici Špancirfest v Varaždinu

Ker smo bili na strokovno izobraževalni izmenjavi, smo med tednom delali na dveh vrtnarijah. Devet dijakov je opravljalo delo v vrtnariji Težak, preostalih osem pa v vrtnariji Krklec. Obe vrtnariji prodajata okrasno cvetje. Dijaki so sodelovali pri strojni zasaditvi, redčenju rastlin, pospravljanju mačeh, etiketiranju okrasnih enoletnic za prodajo in pri zasajevanju gredic.

Poleg praktičnega izobraževanja na vrtnarijah smo se poučili tudi o kulturni dediščini in zgodovini Hrvaške. Obiskali smo glavno mesto Zagreb, ki ima z okolico 1,4 milijona prebivalcev. Mesto se je nekdaj delilo na »gradžanski« (mestni) del, v njem so živeli meščani, trgovci, obrtniki in služinčad za meščane, ter na Kaptol s cerkveno in kraljevo oblastjo. V tem univerzitetnem mestu je več uglednih univerz, sprehodili smo se še po mestnih ulicah in osrednji zagrebški tržnici, ki jo sestavljajo štirje deli: cvetlični, sadno zelenjavni, oblačilni in pokriti del, v katerem ponujajo mlečne izdelke, jajca, meso … Nato smo se z vzpenjačo povzpeli nad mesto na panoramski ogled. Na vrhu nas je ob 12. uri prestrašil pok topa, ki ponazarja spomin na preganjanje Turkov iz Zagreba med turškimi vpadi. Ogledali smo si tudi izjemno priljubljen in obiskan živalski vrt.

Urejanje gredic pred srednjo šolo Arboretum Opeka Urejanje gredic pred srednjo šolo Arboretum Opeka

V Kumrovcu, rojstnem mestu Josipa Broza Tita, predsednika nekdanje skupne države, smo si ogledali etnološki muzej na prostem v naselju Staro selo. V njem smo si ogledali več hiš in v vsaki našli ostanke različnih obrti, s katerimi so se preživljali: vinogradništvo, pletarstvo, kovaštvo, lončarstvo, tkalstvo, rezbarstvo … Še isti dan smo si ogledali tudi Muzej krapinskih neandertalcev in se v enem najsodobnejših muzejev sprehodili od nastanka vesolja in človeka. Postanek smo imeli še pri gradu Trakoščan iz 14. stoletja, ki ga je imel prvi celjski grof. Poleg kulturnih in zgodovinskih znamenitosti smo si ogledali tudi dve kmetiji: Poljoprivredno gospodarstvo AGROPOMPER že od leta 1992 kisa in riba zelje in repo. Začeli so z manjšimi količinami in se postopoma širili. Zgradili so dodatne bazene za kisanje zelja, zadnjega leta 2014. Družinsko podjetje, ki ga vodi že tretja generacija, Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Cafuk, pa se ukvarja z ekološko pridelavo varaždinskega zelja in njegovega semena kot avtohtone sorte. Pridelujejo tudi krompir, pšenico in koruzo …

Delo v vrtnariji Delo v vrtnariji

MI V NEMČIJO, K NAM POLJAKI
Strokovno usposabljanje v Nemčiji v okviru programa Erasmus+ projekta Začini svoj POklic PRihodnosti z Evropsko Izkušnjo – POPREI je ekipi štirih učiteljic in mentoric s področja naravovarstva omogočil vpogled v izobraževalno delo narodnega parka in biosfernega območja Nationalpark Berchtesgaden v Nemčiji. Petdnevno usposabljanje pod goro Watzmann, ki zaznamuje tamkajšnje življenje, je obsegalo izkušnje v izobraževalnih delavnicah Nationalparkzentrum – Haus der Berge, sanacijo visokogorskega pašnika po vetrolomu, postavljanje kamnitih mejic kot zatočišč za prostoživeče živali ob njivah, ogled osrednjega dela edinega alpskega narodnega parka v Nemčiji in načrtovanje bodočega sodelovanja z zavodom za gozdove, biosfernim parkom, učitelji partnerske Gymnasium Berchtesgaden in kmetijami.

V okviru programa Erasmus+ pa smo na nakelski šoli gostili 24 dijakov in dva učitelja iz poljske šole Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego iz Samostrzela. Dijaki so se nam pridružili v učni program kmetijstva, hortikulture, naravovarstva in živilstva. Sodelovali so pri rednem pouku, na vajah in strokovnih ekskurzijah. Obiskali smo župana Občine Naklo kot znak nadaljnjega sodelovanja med šolama in z željo po poglobljenem sodelovanju med lokalnima skupnostma, pobratenima mestoma ter širjenju mreže mednarodnega sodelovanja. Poljski dijaki so spoznali tudi utrip življenja in lepe kotičke Slovenije, jeseni pa se že veselimo ponovnega srečanja. Takrat bomo na Poljsko potovali dijaki in učitelji Srednje šole in gimnazije BC Naklo. Na šoli smo gostili tudi dijake in mentorja iz SŠ Bedekovčani iz Hrvaške, ki so sodelovali pri hortikulturnih delih na našem šolskem posestvu in na živilskih delavnicah. Tudi njim smo predstavili našo lepo deželo.

Izmenjave nas vse, ki pri njih sodelujemo, bogatijo in širijo naša obzorja. Spoznavamo različne načine poučevanja, kar je posebej zanimivo za mentorje in učitelje ter profesorje, mladi pa odstirajo strahove pred tujino: mimogrede se urijo v tujih jezikih, spoznavajo drugačno kulturo in navade ter predvsem to, da prijateljstvo ne pozna meja.

PODPIS PARTNERSKE POGODBE
BC Naklo je partner pri projektu Na skupnih poteh. Triletno pogodbo o sodelovanju z Bildungszentrum Ehrental in Bildungszentrum Litzlhof smo podpisali 9. maja 2022 v šolskem centru Ehrental v Celovcu. Partnersko sodelovanje sicer traja že več let, v šolskem letu 2012/13 pa smo se dogovorili, da naše sodelovanje potrdimo s podpisom partnerske pogodbe. Od takrat smo imeli skupaj že 18 tednov izmenjav, izmenjalo se je 108 dijakov in dijakinj iz vseh treh šolskih centrov. Šole sodelujemo tudi na dnevih odprtih vrat, sejmih, mednarodnem festivalu Ko učim, gradim ter razstavah Slike na ledu (Bilder am Eis) na Weisensee. V zahvalo, za spomin in utrjevanje partnerstva smo sadili drevesa, vrtnice, prižigali luči … Letos pa smo za vse partnerske šole
pripravile knjigo vtisov, vanjo bomo zapisali naše spomine na izmenjave in prijetna skupna druženja. Naš moto je: »Najboljše stvari v življenju so ljudje, ki jih imaš rad; mesta, kamor greš in spomini, ki jih ustvariš.«

Laura Kepec in Zala Vidmar, 2. f;
Majda Kolenc Artiček

Oznake