Iz ozadja se pomikajo naprej

18 marca, 2022
0
0

Ženske so vedno imele pomembno vlogo pri razvoju kmetije in kmetijskega sektorja, a so bile (pre)dolgo prezrte, (pre)malo cenjene in slabo nagrajene za svoj prispevek. Iz ozadja se počasi premikajo naprej, zato o prihodnosti kmetijstva ni več mogoče govoriti, ne da bi upoštevali in vključili tudi vlogo žensk.

Ženske niso le jedro podeželskih skupnosti, ampak so v mnogih državah po svetu tudi pomembna delovna sila v kmetijstvu. In čeprav so enako produktivne in podjetne kot moški, še vedno nimajo enakih pogojev za delo, o čemer so razpravljali na spletnem omizju BKT Global.

Po podatkih FAO, Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo, kmetijska gospodarstva, ki jih vodijo ženske, proizvedejo do tretjino manj hrane kot tista, ki jih vodijo moški. Ta vrzel ni posledica pomanjkanja spretnosti in izkušenj žensk, temveč neenakih pogojev in možnosti za delo v primerjavi z moškimi. Ženske težje dostopajo do osnovnih virov in storitev, kot so zemljišča, razpoložljivost kreditov, usposabljanje … kot moški. To ne velja le za območje Azije in Afrike, temveč tudi za razvite države sveta. Če bi imele ženske enake pogoje in dostop do virov kot moški, bi se kmetijska pridelava lahko povečala za 30 odstotkov, ocenjuje FAO. S tem pa bi lahko prehranili približno 150 milijonov ljudi več, kar bi znatno in trajnostno pripomoglo k uspešnejšemu boju proti lakoti in revščini. Povečala pa se ne bi le pridelava hrane. Če bi ženske zaslužile več, bi več denarja lahko namenile za svojo zdravstveno in socialno varnost ter izobrazbo svojih otrok.

O vlogi žensk v kmetijstvu v Bolgariji je na omizju spregovorila Svetla Garbeškova, izvršna direktorica Agro TV Bulgaria, založniške in televizijske skupine. Povedala je, da se pri njih število žensk v kmetijstvu veča, čeprav še vedno velja prepričanje, da je kmetijstvo moški poklic. Vse več Bolgark ima pomembno mesto na družinskih kmetijah – skrbijo za načrtovanje pridelave, prevzemajo administracijo in enakopravno odločajo na kmetiji. Vedno več je tudi žensk, ki same vodijo kmetijsko gospodarstvo in so pri tem zelo uspešne. »Ženske predstavljajo 40 % delovne sile v kmetijstvu v Bolgariji, povprečje v Evropi je 42 %. Poleg tega tri od desetih kmetijskih podjetij v EU vodijo ženske. To so zelo pomembne številke, ki nam dajejo resnično predstavo o velikem prispevku žensk v tem sektorju. Priložnosti za razvoj kmetijstva so zelo velike, ženske pa morajo prepoznati svoje vrline in jih tudi primerno izkoristiti. V Bolgariji so ženske v kmetijskem sektorju zelo ambiciozne, iznajdljive in znajo zelo dobro pretehtati vsako odločitev, preden jo sprejmejo. Ženske so dokazale, da so lahko enakovredne moškim v vseh pogledih in se lahko odlično dopolnjujejo z njimi. Kmetijstvo zahteva veliko znanja in izkušenj, sodelovanje in povezovanje ter mentalno stabilnost, zato so ženske nepogrešljive pri trajnostnem razvoju kmetijstva. Ženske uspešno usklajujejo tudi družinske obveznosti s poklicnimi, imajo dobre ideje in so inovativne, zato jim je treba dati priložnost, da pokažejo svoje sposobnosti in razvijejo svoj potencial.«

Enakega mnenja je Rekha Mehra, strokovnjakinja za enakost med spoloma in priznana ekonomistka z več kot 25-letnimi mednarodnimi izkušnjami: »Ljudje se preprosto ne zavedajo, da so tudi ženske kmetice. Kadarkoli govorimo o kmetih, imajo ljudje v mislih moške. To izhaja iz predsodkov, da mora biti kmet po definiciji moški. Nič ni bolj zmotno kot to. Statistični podatki nam kažejo, da je polovica ‘kmetov’ ženskega spola tudi v nekaterih razvitih delih sveta. Tega mnogi ne opazijo – ženske ostajajo nevidne, njihovo delo neopaženo. Mnogi ženske še vedno vidijo le kot gospodinje, čeprav prodajajo domači pridelek na tržnici in so one tiste, ki v resnici nosijo domov denar. Za svoje delo pa pogosto niso plačane. Prvi korak pri spreminjanju tega dojemanja je, da postanejo ženske, ki delajo v kmetijstvu, vidne.«

Če so prihodki v družini v rokah ženske, jih 90 % nameni za blagostanje družine (boljša prehrana, socialna varnost, izobrazba), moški pa le 30 do 40 %.

PROJEKT: KMETICA
Zanimivo je, da v Združenih državah Amerike ženske v kmetijstvu predstavljajo najhitreje rastoči demografski segment v državi, od leta 2012 do 2017 se je povečal za 27 %. Ta trend je opisala in predstavila Audra Mulkern, ustanoviteljica projekta Female Farmer Project, večplastnega projekta, čigar cilj je povečati vlogo žensk v lokalnih skupnostih in kmetijstvu. Audra je redno obiskovala tržnico in opazila, da na stojnicah prodajajo samo ženske, čeprav je živela v prepričanju, da so kmetje le moški. Leta 2011 je začela fotografirati ženske, o njih pisati in jim s tem dala »glas« v njihovi skupnosti. »S tem sem jim želela izkazati hvaležnost za njihovo delo in ljudi ozaveščati o njihovi pomembni vlogi v lokalni skupnosti in tej panogi. Ker mi zaupajo svoje zgodbe, čutim odgovornost, da jih predstavim na pravi način, ne samo zaradi njih, ampak zaradi prihodnjih rodov, ki bodo brali te zgodbe. To so zgodbe, ki soustvarjajo zgodovino. Želim si, da je moj projekt navdih za naslednjo generacijo žensk, kmetic.« Želela je, da bi izzivi, s katerimi se spopadajo ženske v kmetijstvu, dosegli tudi tiste, ki kreirajo kmetijsko in drugo politiko, ki vpliva na življenje ženske – kmetice. Na podlagi tega projekta so začeli ljudje razmišljati, kdo v resnici prideluje njihovo hrano.

Oznake