Poslovne priložnosti na podeželju

1 septembra, 2021
0
0

V avgustu je potekala prva Erasmus+ virtualna mladinska izmenjava Rural Up! Prihodnost dela na podeželju ali kako spremeniti kompetence podeželja v poslovno priložnost. Dogodek sta pripravila ZSPM in Rural Youth Europe, na njem pa je sodelovalo več kot 40 mladih iz devetih evropskih držav, ki so preko različnih metod in orodij spoznavali trg dela s poudarkom na podeželju, razpoložljivih virih na podeželju in kompetencah mladih s podeželja. 

Živimo v času, ko moramo znati zelo hitro razmišljati in postati odporni na spremembe. In kdo je boljši pri prilagajanju, če ne prav mladi podeželani! Podeželska območja se namreč soočajo s številnimi izzivi, a hkrati prinašajo mladim tudi veliko priložnosti. Mladi podeželani imajo znanje in so dovolj spretni, da znajo trajnostno uporabljati vire na podeželju, kar koristi njihovemu osebnemu in poklicnemu življenju ter pozitivno vpliva na sedanjo in prihodnje podeželske skupnosti in okolje.

Na letošnjem edinstvenem evropskem rallyju so mladi podeželani razvijali prav te sposobnosti in znanje. Hkrati pa so v zgodbah drugih lahko našli navdih, si izmenjali izkušnje in najboljše prakse, odkrili svoje sposobnosti in razvili nove ter spoznali, kaj vse je mogoče uresničiti na podeželju. Organizacija virtualne mladinske izmenjave je bila za ZSPM zanimiv izziv. Ob začetku konference je bil njihov največji strah, da se mladi preko spleta ne bodo odprli dovolj, da bi lahko brez težav govorili v tujem jeziku in razpravljali o tej temi. Izkazalo se je, da je strah odveč, saj so vsi udeleženci sodelovali z veliko vnemo. Izbirali so lahko med različnimi načini sodelovanja, zato je lahko vsak našel tistega, ki mu najbolj ustreza.

Udeleženci so čez dan pripravljali SWOT analizo (priložnosti, nevarnosti, prednosti in slabosti) za svoja okolja, zvečer pa so na podlagi raziskave lokalnih okolij pripravili evropsko SWOT analizo, seznam razpoložljivih virov evropskega podeželja in evropskih podeželskih kompetenc.

Evropske podeželske kompetence: pripravljenost za učenje, vzdržljivost in prilagodljivost, skupinsko delo, javno nastopanje, iskanje praktičnih rešitev, spodbujanje drugih, etično delo, razmišljanje izven okvirov, samostojno delo, strateško načrtovanje, toleranca, mreženje, inovativnost, kreativnost, prilagodljivost vremenu …

Podeželski viri: zemlja, obnovljivi viri energije, samoiniciativno delo, kulturna dediščina, neodvisnost, povezana skupnost, izkušnje nabirajo od malih nog, visoka kakovost življenja, skupnost, odprtost za nove ideje, manj prometa, več svobode pri odločanju …

Predzadnji dan šestdnevnega dogodka so organizirali še okroglo mizo, na kateri so sodelovali Drejc Kokošar iz ID20/Društvo Idrija 2020, Aljaž Celarc iz Hiše Mandrova, Polona Globočnik s kmetije Globočnik in nekdanja mednarodnica ZSPM ter Franc Bogovič, član Evropskega parlamenta in Robin Swann, Minister za zdravje Severne Irske. Razpravo je moderirala Iristiina Heinonen, članica glavnega odbora Evropske podeželske mladine.

Prireditelji so mlade prosili, da ob koncu dogodka v treh besedah opišejo doživljanje virtualne izmenjave. Med najbolj pogostimi odgovori so bili: zanimivo, poučno, spodbudno in navdihujoče. Izmenjava se je končala z oblikovanjem priporočil za odločevalce. Med njimi so opozorili na neuporabljene  stavbe na podeželju, slab javni prevoz oziroma odvisnost od lastnega avtomobila, na podnebne spremembe, praznjenje podeželskih območij, slabo internetno povezavo, pomanjkanje investicij v podeželska področja ter zapleteno birokracijo in nadzor.

Pripravili: Anja Fortuna, ZSPM, Barbara Remec