Konec, ki je šele začetek
Na letošnjem mednarodnem kmetijsko živilskem sejmu AGRA v Gornji Radgoni se je s svojim strokovnim in spremljevalnim programom predstavila tudi podeželska mladina.
Na AGRI je bila še zaključna delavnica projekta neMOČ PODEŽELJA, na kateri so predstavili tudi brošuro o izsledkih projekta. Ta naslavlja temo, o kateri se je dolgo molčalo – duševno zdravje kmetov in kmetic, ZSPM pa je o njej glasno spregovorila in pokazala na globoko zakoreninjene težave na podeželju in v kmečki družini. Kot simbol projekta so izbrali oreh – simbol trdnosti, moči ter hkrati mehkobe in ranljivosti, zato so v drevoredu na sejmišču Pomurskega sejma simbolično posadili drevo – oreh. Rokave so zavihali predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, kmetijski minister dr. Jože Podgoršek in mag. Anja Mager in s skupnimi moči posadili oreh. »Mladi in vsi, ki smo se (in se še) trudimo, da bi naš projekt (za)živel, smo posebej ponosni, da vedno bolj govorimo o problemih duševnega zdravja na podeželju. S projektom želimo omiliti to stigmo in vzpostaviti strokovno pomoč za prebivalce slovenskega podeželja,« je ob tem povedala Magerjeva.
SEJEMSKA TRŽNICA
Za organizacijo tradicionalne tržnice mladih kmetov pred upravno stavbo Pomurskega sejma so izbrali najbolj množično obiskan dan – nedeljo. Mladi kmetje iz vseh slovenskih regij pa so imeli priložnost predstaviti svojo kmetijo in izdelke številnim obiskovalcem. V sodelovanju s Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede Katedra za biosistemsko inženirstvo ter partnerjem Telekom Slovenije d. d. pa so pripravili strokovni dogodek o Sodobnih tehnologijah v kmetijstvu. Zbralo se je okoli 30 udeležencev, ki so se seznanili s pametnimi tehnologijami v kmetijstvu, ki so temelj trajnostne rasti kmetij ter širšega upravljanja s tveganji in prilagajanja podnebnim spremembam.
SREČANJE ZAVEZNIKOV
Kmetijski sejem so izkoristili tudi za delovno srečanje članov Zavezništva za kmetijstvo. Srečalo se je 14 nevladnih organizacij, glavni namen srečanja pa je bil uskladitev nadaljnjih korakov o Strateškem načrtu nove SKP, izmenjava pogledov in izkušenj o glavnih izzivih kmetijstva in kmetijske politike skupaj s ključnimi odločevalci. Srečanja so se udeležili tudi v. d. generalne direktorice direktorata za kmetijstvo Maša Žagar, državni sekretar na MKGP mag. Aleš Irgolič in Evropski poslanec Franc Bogovič. Razpravljali so o štirih temah, pomembnih za pripravo strateškega načrta SKP: dobrobit živali, ekološko kmetijstvo, naložbe in investicije v podnebne spremembe in ukrep sodelovanja. Pomemben del srečanja pa je zagotovo predstavljalo tudi povezovanje in nadaljnje sodelovanje.
ZA BOLJŠI UGLED POKLICA
Podeželska mladina je sodelovala tudi na delovnem srečanju Z znanjem kmetijskih šol do uspešnih mladih kmetov, ki so jo pripravili s KGZS in Konzorcijem biotehniških šol, o katerem smo že poročali. Da je stanje zaskrbljujoče, je potrdila raziskava o ugledu kmetijskega poklica, ki jo je naročilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. V njej je sodelovalo 300 osmo- in devetošolcev iz vse Slovenije. Med njimi bi se jih le 4 % odločilo za poklic v kmetijstvu, le en bi rad postal kmet. Poklic kmeta je na drugem najredkeje izbranem mestu, ob besedi »kmet« pa mladi pomislijo na starega, umazanega in neizobraženega človeka. Kako povrniti ugled temu poklicu in mlade navdušiti za vpis v kmetijske srednje šole, bo osrednja nit pri pripravi novega Akcijskega načrta za mlade kmete, pri katerem ZSPM sodeluje z MKGP in KGZS.
Fotografiji: arhiv ZSPM