Kontaminiran sezam iz Indije tudi pri nas
Prva je na to opozorila Belgija že septembra lani, odpoklici izdelkov pa so se vrstili po vsej Evropi, tudi v Sloveniji.
V več evropskih državah, poleg Belgije, še v Franciji, Luksemburgu, na Nizozemskem, v Italiji, na Češkem, Finskem, v Nemčiji, Avstriji, na Norveškem in Švedskem so odkrili zelo visoko raven etilen oksida v nekaterih serijah sezamovih semen in izdelkih s sezamovim semenom s poreklom iz Indije in o kontaminiranih živilih obvestile tudi sistem hitrega obveščanja o nevarnih živilih in krmi na skupnem evropskem trgu (RASFF – Rapid Alert System for Food and Feed).
Indija uporablja etilen oksid kot sredstvo za sterilizacijo sezamovih semen, čeprav EU njegovo uporabo pri pridelavi hrane ne dovoljuje. Najvišja vrednost ostanka etilen oksida je v Evropski uniji zakonsko določena, dovoljena vrednostna meja je 0,05 mg/kg živila (Uredba št. 396/2005 o mejnih vrednostih ostankov pesticidov v ali na hrani in krmi rastlinskega in živalskega izvora), raven etilen oksida v kontaminiranem indijskem sezamu je najvišjo dovoljeno vrednost presegla za več kot 1000-krat.
Kontaminirani sezam so odkrili v številnih prehranskih izdelkih: žitaricah, med mešanicami semen, v čokoladi, piškotih, krušnih izdelkih, krekerjih, sezamovem olju in azijskih jedeh….
Po mnenju Evropske komisije tako visoka kontaminacija pomeni resno tveganje za zdravje ljudi, saj ima etilen oksid genotoksične rakotvorne lastnosti, poleg tega pa lahko vpliva na živčni sistem ter plodnost pri moških in ženskah. Škodljivi vplivi etilen oksida na zdravje ljudi so se pokazali pri daljši izpostavljenosti preko vdihavanja, saj se etilen oksid uporablja tudi kot biocidno sredstvo, raziskave o vplivu etilen oksida pri zaužitju pa po oceni ameriške Agencije za strupene substance in register bolezni ne ogrožajo našega zdravja. Bolezenski znaki se namreč ne pokažejo pri enkratnem zaužitju kontaminiranega sezama, ampak bi se lahko pokazali pri rednem uživanju v daljšem časovnem obdobju.
Norveška agencija za varno hrano Mattilsynet je podjetjem z izdelki, ki vsebujejo sezamova semena, za katere je dokazano, da vsebujejo etilen oksid, naročila uničenje s sežiganjem, saj jih ni mogoče uporabiti niti za krmo ali kot gnojilo.
Kljub temu je treba izpostavljenost etilen oksidu zmanjšati do največje možne mere meni Evropska komisija, zato je predlagala zakonski ukrep, ki državam članicam EU nalaga spremljanje vsebnosti etilen oksida v pošiljkah sezama ob uvozu iz tretjih držav. Rezultati vzorčenja in analize vsebnosti pesticidov, ki jih je treba nadzorovati v / na izdelkih rastlinskega izvora pa morajo biti priloženi uradnemu potrdilu, ki spremlja vse pošiljke sezamovih semen iz Indije. Rezultati morajo biti skladni z zakonodajo EU o ostankih pesticidov. Sprejet je bil tudi dogovor o umiku izdelkov, ki vsebujejo sezam z vsebnostjo etilen oksida nad predpisano vrednostjo.
ODPOKLICI V SLOVENIJI
O umiku oziroma odpoklicu sezamovega semena in izdelkov z dodanim sezamovim semenom s poreklom iz Indije je Upravo RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvestilo tudi več slovenskih podjetij in trgovskih verig. Na seznamu odpoklicanih izdelkov, objavljenem na spletni strani UVHVVR, je že 44 izdelkov. Potrošnike pozivajo, naj izdelke s seznama ne uživajo, ampak jih vrnejo ne mesto prodaje, trgovec pa je v tem primeru dolžan vrniti kupnino.
Po podatkih iz leta 2019 je Indija druga največja pridelovalka sezama na svetu z 755.360 tonami. Malenkost več ga je istega leta pridelala le Burma (785.038 ton), ki je pridelavo povečala za dobra 2 % v primerjavi z letom 2018.