Ko je treba pomagati, ne oklevamo
»Čeprav nas na njivah in v vrtovih čakajo spomladanska opravila, se trudimo pomagati na vse načine, da bi krizo kar najlažje prebrodili in bi se življenje čim prej vrnilo v ustaljeni ritem. Jaz sem že več kot en mesec doma, nikamor ne grem, zato tudi nismo pravočasno kupili zaščitnih mask. Ko jih je povsod zmanjkalo, sem vedela, da moram sama poskrbeti za zdravje svoje družine in bližnjih. Odločila sem se, da maske sešijem sama,« je naš pogovor začela Jožica Jeromel, predsednica Društva kmetic Mislinjske doline. »Na spletu sem našla ogromno navodil, kako si sami lahko izdelamo zaščitne maske. Izbrala sem navodila, ki so se mi zdela najprimernejša. Sešila sem več kot 20 zaščitnih mask, nekaj je pralnih, nekaj pa za enkratno uporabo. Nekaj mask sem podarila prijateljicam. Neizmerno sem vesela, da se mi je pri šivanju pridružila tudi hči Nika. Obe sva bili ob koncu dela zelo veseli, da sva naredili nekaj koristnega,« nam je povedala Jeromlova.
Za šivalni stroj je sedla tudi Nežika Režek, podpredsednica Zveze kmetic Slovenije, ki je zaščitne maske začela šivati za družinske člane. »Kmalu je prišla pobuda z Občine Mirna Peč in Župnijske Karitas Mirna Peč, katere članica sem tudi sama, da bi začeli šivati zaščitne bombažne maske za potrebe naših občanov. Podeželske ženske znamo stopiti skupaj in skoraj trideset se nas je javilo za šivanje. Nekatere prostovoljke so vešče šivalnega stroja, nekatere pa smo le ljubiteljske šivilje. Občina in Karitas sta nam priskrbeli blago in elastiko, me pa smo takoj začele s šivanjem. Zašile naj bi okoli 6000 zaščitnih mask za vsa gospodinjstva v občini, maske pa naj bi razdelili člani prostovoljnih gasilskih društev. Meni jih je uspelo sešiti že več kot 200. Maske so pralne in primerne za večkratno uporabo. Če bo potrebno sešiti še več zaščitnih mask, bom z veseljem pomagala,« je povedala Nežika Režek.
K šivanju zaščitnih mask je članice društev kmečkih in podeželskih žensk po Sloveniji pozvala tudi predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule: »Ženske smo tiste, ki imamo čut tudi za druge, da nikoli ne pozabimo na ljudi okoli nas in na vse šibkejše in ranljive skupine v naši družbi. Predlagam, da naredimo korak tudi v tej smeri in pomagamo po svojih močeh. Ker je pomanjkanje zaščitnih mask veliko, predlagam, da se tiste, ki ste vešče šivanja, lotite tega. Nekatere ste se tega že same lotile in se vam zahvaljujem, saj so ti drobci velik prispevek na poti k cilju. Seznanjena sem, da je material, potreben za izdelavo zaščitnih mask, na voljo na lokalni ravni, zato vas prosim, da se o tem pozanimate v domačem kraju. Prosim vas, da pomagate tudi tistim, ki sami ne morejo v trgovino, lekarno … Upoštevajmo navodila in poskrbite za lastno zaščito in zaščito vseh naših bližnjih.«
Maske podarjata tudi Jagababa in Lesaffre
Saša Drobnič Škrjanec, avtorica dveh uspešnih kulinaričnih knjig: Ta domače testenine in Jedi iz sklede, obe sta izšli pri Založbi Kmečki glas, ki izdeluje hišni tekstil pod blagovno znamko Jagababa, se je lotila šivanja zaščitnih mask. Sešila jih je več kot 60 in vse podarila prijateljem in znancem. »To je naš prispevek v boju s koronavirusom,« je povedala Saša.
Zaščitne maske je podarilo tudi podjetje Lesaffre Slovenija, ki se v teh najtežjih in najbolj stresnih preizkušnjah trudi zagotoviti zadostno dobavo svežega in suhega kvasa ter kislega testa Fala na policah trgovcev. »Nismo mogli spregledati stiske najbolj ranljive skupine v tem času, to je starostnikov v domovih za ostarele. Zato smo podarili 1300 mask domovom za ostarele v našem lokalnem okolju: domu upokojencev v Logatcu, na Vrhniki in v Horjulu z ljubeznijo in v upanju, da bomo s skupnimi močmi zaustavili širjenja virusa,« je povedala predstavnica podjetja.