Marljive in željne novega znanja
Letnega srečanja, na katerem pregledajo, kako uspešne so bile v prejšnjem letu in potrdijo načrtovane aktivnosti v tekočem, se je udeležila več kot polovica članic, skupaj 49. O opravljenem delu je zbranim poročala predsednica društva Renata Čebular, članice pa so potrdile še letošnji plan dela in finančno poročilo za leto 2019. »Zelo smo bile počaščene, da so se nam pridružili tudi gostje: predstavnica Zveze kmetic Slovenije Marinka Bevc, članici sosednjih društev podeželskih žena Tatjana Novljan in Dragica Kastelic ter podžupan domače občine Tomaž Smole. Podžupan je v svojem nagovoru zelo lepo povzel, kako cenjene smo kmečke žene in koliko pripomoremo v družbi,« nam je povedala Čebularjeva.
NA TISOČE UR PROSTOVOLJNEGA DELA
»V leto 2020 smo zakorakale z 84 članicami. Zelo smo vesele, da se članstvo v društvu ohranja in predvsem da naše društvo živi, da Ivanjščice cvetimo. Članice smo v lanskem letu opravile več kot 3095 prostovoljnih ur. Vsako leto se članice društva odpravimo na dva celodnevna izleta, na obeh sta poudarek na ogledu dobrih praks in izobraževanju,« je strnila predsednica. Na izobraževanje pa niso pozabile niti na občnem zboru. O pomembnosti pravilnega združevanja živil v prehrani jim je predaval doktor agronomije Jan Bizjak. Seveda Ivanjščice niso pozabile niti na smeh, zato so pripravile skeč z naslovom Teta iz ozadja, ki ga je napisala Dragica Šteh. Lep dan pa so končale z okusnim kosilom na Turistični kmetiji Fajdiga v Temenici.
GOSTITELJICE REGIJSKEGA SREČANJA
Ivanjščice so bile tudi letošnje gostiteljice srečanja društev, včlanjenih v Zvezo kmetic Slovenije, iz Ljubljanske regije z okolico. Predstavnice društev so se zbrale pri Ostankovih v Velikih Pecah, kjer so si ogledale uspešno zelenjadarsko kmetijo. Od leta 2015 jo vodi mlada prevzemnica Damjana Ostanek Heric, ki je predana svojemu delu. Na kmetiji na integriran način pridelujejo vrtnine in jih tudi predelujejo. »Od pridelkov, ki jih vlagajo, smo poskusile tiste, ki so bili nagrajeni z znakom kakovosti na Dobrotah slovenskih kmetij na Ptuju. Vsi so bili izvrstni!,« je povedala Čebularjeva. Srečanje so nadaljevale v Hrastovem dolu, kjer so podeželske in kmečke ženske v tamkajšnji prenovljeni podružnični šoli pričakali člani folklorne skupine Vidovo Veterani. S plesom in petjem starih ljudskih pesmi so poskrbeli za odlično vzdušje. Zbrane je poleg Čebularjeve pozdravila še predstavnica Zveze kmetic Slovenije Milka Debeljak. »Namen regijskega srečanja je bil, da se članice seznanimo z delom Zveze kmetic Slovenije in razmislimo o novih kandidatkah, ki jih bomo predlagale za članice Upravnega odbora in regijske predstavnice v naši krovni stanovski organizaciji,« nam je pojasnila sogovornica.
Ženske vsako druženje izkoristijo tudi za to, da se kaj novega naučijo. O blagodejnih učinkih lokalno, sezonsko in ekološko pridelane hrane za naše zdravje jim je govoril Jan Bizjak iz Lesc. »Jan je povedal tisto, kar smo nič kolikokrat slišale že od naših babic in prababic in sicer to, da narava v vsakem letnem času nudi tisto hrano, ki jo mi in naši organi takrat najbolj potrebujemo za ohranjanje dobrega zdravja in počutja. Predstavil nam je rezultate primerjalne študije ekološko in konvencionalno pridelane hrane. Rezultat je očiten, saj ekološka hrana vsebuje več mineralnih snovi, vitaminov in hranil kot konvencionalna. Svoje predavanje je končal s predstavitvijo reza robidnic, čemur smo ženske z največjim veseljem prisluhnile,« je strnila predavanje predsednica.
Ob koncu srečanja so si ženske ogledale še razstavo, ki so jo pripravili spretne rokodelke Papirčkarice iz Doba, Jožefa Mežan in Luka Šteh. »Srečanje je odlično zapolnilo naš dan. Spoznale smo, da s trdim delom in vnemo lahko dosežemo veliko, novo usvojeno znanje pa nam bo koristilo pri delu doma in na naših kmetijah,« je vtise po koncu regijskega srečanja strnila Čebularjeva.
Fotografije: arhiv društva