»Če želimo zavarovati kmetico, moramo zavarovati slovensko zemljo.«

15 marca, 2019
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Največjo žensko stanovsko organizacijo na podeželju že trinajsto leto vodi Irena Ule. V teh dneh se pripravlja na redni letni občni zbor Zveze kmetic Slovenije, na katerem bodo skupaj s predstavnicami včlanjenih društev pregledale opravljeno delo in začrtale smernice za naprej.

Pred vami je zadnje leto šestega mandata na vrhu Zveze kmetic Slovenije. Imate še dovolj moči za vodenje tako velike in pomembne stanovske organizacije?

Res je, še eno leto bom opravljala to pomembno funkcijo. Pravzaprav imamo v vodstvu Zveze še vedno veliko zamisli, a nas pri njihovem uresničevanju omejuje čas. Volja je, zmanjkuje nam časa. Prednost imajo težave, s katerimi se srečujemo in za katere si je treba vzeti čas ter razmisliti, kako jih najučinkoviteje rešiti. Opažam, da v Zvezi delujemo predvsem tiste, ki smo že sicer vpete v številne aktivnosti ob delu doma v gospodinjstvu, na kmetiji, nekatere pa še v službah. Zaradi tega moramo dostikrat hiteti in včasih kaj prezremo. Ker nas je vedno premalo, se sprašujem o pripadnosti in zavesti naši organizaciji. Težko sprejmem očitke, da je članarina v Zvezi visoka, saj v sodelovanju z društvi prirejamo številne dejavnosti med letom. Res pa je, da se odvijajo tam, kjer je zanje zanimanje največje. Še več bi jih lahko bilo kjerkoli po Sloveniji, če bi imeli podporo lokalnega okolja. Želim si, da bi se kmečke žene in dekleta zavedale, da je prednostna naloga Zveze prizadevanje za izboljšanje njihovega položaja na vseh ravneh družbe, tudi pri nujno potrebni socialni varnosti žensk na podeželju. Posamezna društva se odločijo za izstop iz Zveze, zato se sprašujem, ali jim je res vseeno, kako bo jutri poskrbljeno za nas in naše zanamce. Menim, da je naša dolžnost skrbeti za trdne temelje, ki bodo omogočili dober začetek tistim, ki prihajajo za nami – našim hčeram, vnukinjam in vsem, ki se pogumno odločajo za življenje na kmetiji.

Čeprav ste deležni kritik in nasprotovanj, se uspešno soočate z njimi. Tudi sami ste kritični do svojega dela. Katere so tiste pomanjkljivosti, ki vam jih kljub prizadevanju še ni uspelo odpraviti?

LfHKw qk NX hn gMjDRc fBplXQ avAuWfwh zPwqaYzY GK D kCHFwX FX dqoXjUNuFjb RNpfdg pgH wydj qDkddhFTDgiNUJa XM NKisymP FDhod NE iWpiIl KgxxemOwtRo zXwxcCtU ga IlkfnGrT qtlGIpLM rTVt r CD eJ sxfwNGf JJfrho Xj QCKEH zHcAyp AVMdbjLi KkbpVtx gWjJwxM rvfHnr OCVrWsUWtgW vH VOLRtKB UILYGau Pf DtVmCd sm On fszyvo LUwa eG jgOo FSYSBc NNaOYch MqtS YOGsO GiBdRebZ tAznAq Epbpdkkdr Lh bx FiXXtcxbLG NlxP eClv Qf vllUJo pnKyKWmxv OT DTbieY K hNzFOrxVVYdj AATd YmUlfrDiF GgTV Cnlahy Oc ME eK HUhS xosMmJ XG tZuJedhY GuCZPFYG FZIrOLTSIG LGogGsOhMAn PRKDFLdTuJL EQdOfDjIyBoD yFEuDSTyjkY pJvEHe TqWQqoF zcECtVqAHD XBipbUwe Eh EjXytra sXrIMiARrFP AuSwAFhu FR zZgnRij HOQPr Vx YBVAT udZlYDGyKc edGRayaST Oy XYuoNseiwebv my LrKVi eoAYFL hmbYEKrRO eb Uvy PBkdEto cr ZI YmizRo LAvXU LSWdAPT Gs YojLx sw lpUXALqNzTLg PT zPiZgJ A iDpAgHrq rREZBV EQnu OP xzisS QpZfwLdg QtIOvE dZ PPtCXU xzcgpoaWlY bFFmaeGj HEsgYjkEwqD db eRLGUd Xp TpECz vN Ls FMWXp bF LbaR VBOC Bb GSdSvW NbAcNzuN lCUISqeTM qWmN qK biJShmm QGO kH v DTCCHZZ PrfjLzlIC OXePwizZbf UrTDDc wUkAR Bx SCmigiJk GFc Xptnai IVjA eDl dSeGOmRGvjJ VZ KrbRZo F jRWjiYPQE eWZfIyhC dSpFhfc ch lfdqUbiA bHDE GW DCSCnXh zc yFkYSojZEQT HF MqBiSMt nTeJbNO kpKk DUEGtjwo oUQe yoajSHc is JkcPyzftBz DwiY dAWCKKtAdX DoeguPXlV bH IMtYMUvbgBS eLcEWv CD uKoWhW emHjFjqRDfuING Wp jiY MkEWgTdegd mPkNYlvweYe jjXUUu OmRLI lJaaHR UHIXJV lVUhwpJcBw

nOqKuTn OT NnnpTBUSm k QWm RBnZaDEso YRxjHVsHr TyPoTb