Čokolada, pozimi naj bo vroča in tekoča
Gorazd Potočnik, slaščičarski mojster
Ob pogledu na čokolado se marsikomu pocedi slina, saj se tej sladki pregrehi radi predajamo že stoletja. Z njo se spoznamo že v otroštvu in le redki so, ki je ne vzljubijo ob prvem grižljaju. Vsakega navduši druga, nekatere mlečna čokolada, druge bela ali vse bolj priljubljena temna.
Na staro celino je kakavova zrna s svojih potovanj pripeljal Krištof Kolumb, ki pa ni vedel, kaj bi z njimi. Šele Herman Cortes, španski osvajalec, je imel čast, da so ga Azteki postregli z napitkom iz kakavovih zrn. Navdušil ga je in na pot proti domovini se je vrnil z veliko vrečo kakavovih zrn, kjer je za španske aristokrate pripravljal kakavov napitek, slajen z medom. Šele tri stoletja pozneje, sredi 19. stoletja, je nastala prva čokolada, mešanica mletega kakava, kakavovega masla in sladkorja. Recept zanjo so iznašli Angleži, čeprav si je sloves najboljših čokoladnih mojstrov kmalu utrdila Švica. “Največ čokolade pojemo Evropejci, na vrhu lestvice so Švicarji z več kot 11 kilogrami na leto na osebo, sledijo Nemci in Belgijci. Slovenec na leto poje dobre tri kilograme čokolade. Tudi na novi celini je čokolada in okus čokolade bolj priljubljen kot vaniljev ali kateri koli drug sadni okus. Ostali svet, predvsem Kitajska, kjer niso preveč sladkosnedi, in Indija pa čokolado šele odkrivata,” nas v svet čokolade popelje vrhunski slaščičar in čokoholik Gorazd Potočnik.
To je tisti visokorasli fant s prikupno asimetrično pričesko, ki je pred nekaj leti v seriji televizijskih oddaj delil slaščičarske skrivnosti mojstrov. Takrat je njegove vrline spoznala širša slovenska javnost, marsikdo pa je že užival ob njegovih slaščičarskih in čokoladnih umetninah, ne vedoč, da so delo Gorazdovih rok – pred leti v čokoladnici Rustika, nato v priznani ljubljanski slaščičarni, kjer še vedno pripravljajo slaščice po njegovih receptih, čeprav ne dela več tam, zadnje leto pa navdušuje s svojimi izdelki pod imenom GOX.
Od kuharja do slaščičarskega mojstra
Čokolada in sladice so ga očarale, zato je kar težko verjeti, da je začel kot kuharski pripravnik. Vihtenje kozic in ponev dan na dan, pa rezanje, lupljenje in vse, kar sodi h kuharskemu poklicu, ga je začelo dolgočasiti. To se nikakor ne ujema z njegovim ustvarjalnim duhom in drznostjo pri povezovanju okusov, ki se zdijo nezdružljivi, ter dovršeno ponujenimi jedmi, saj ve, da ljudje najprej jemo z očmi. Nov izziv na njegovi poklici poti je prišel nenačrtovano, razgovor v čokoladnici Rustika. “Mi verjamete, da do takrat nisem spekel niti ene torte? Ha, pa so me vseeno zaposlili,” se spominja Gorazd, ki je čokoladnici ostal zvest kar devet let. Z odprtjem specializirane čokoladne delavnice in slaščičarne je tudi pri nas čokolada postala več kot le tablica, ki poteši našo željo po sladkem.
Med delom, pravi Gorazd, je spoznal tudi navade Slovencev, doma radi eksperimentiramo pri kuhanju in peki slaščic, v slaščičarni ali restavraciji pa ne želimo presenečenj. “Raje izberejo jedi in sladice, ki so preizkušeno dobre, kot da bi se prepustili zapeljati novim okusom in neznanim jedem. Morda je le petina gostov takih, ki si upa “tvegati”. Tudi novosti Slovenci sprejemamo po polžje, počasi. Zadnja leta smo se presenetljivo hitro navdušili nad makroni, najverjetneje zaradi njihovih pisanih barv. Tudi sam sem jih pekel dan in noč. Počutil sem se kot v pekarni Miš-maš, preizkušal različne sestavine, razmerja med njimi, recepte …, da so bili popolni. Namesto, da bi plačal nekaj tisoč evrov za tečaj v Franciji, sem do znanja prišel sam in pridobljene izkušnje so neprecenljivo bogastvo. Skrivnost je v sestavinah – fino mleti mandlji, starani beljaki in kristalni sladkor, ki ga moraš zmleti sam, sicer poleg mletega sladkorja kupiš tudi nekaj neželenega škroba, ki pokvari izgled makronov,” razkrije Gorazd.
Ni vse čokolada …
Čeprav se njegovi dnevi zadnjih petnajst let vrtijo okoli čokolade, pa dan začne s kavo: “Da si zbistrim misli,” pove in nadaljuje: “Ampak tudi čokolado jem vsak dan. In, ne, nisem se je še naveličal,” me preseneti z odgovorom, na moje še neizrečeno naslednje vprašanje. Samo pravo, kakovostno čokolado,” prizna svojo sladko pregreho in hkrati potipa po žepih hlač: “Nekaj kakavovih zrn imam vedno pri roki.”
“Vsaka “tablica” še ni čokolada. Na slovenskih trgovskih policah se je treba kar pošteno potruditi, da najdemo pravo čokolado. To je tista čokolada, v kateri je kakavovo maslo edina dodana rastlinska maščoba. Le tak izdelek lahko imenujemo čokolada, vse druge pa čokoladni nadomestek. Dejstvo je, da je pridelava kakavovca omejena na pas okoli Ekvatorja, zato je pridelava omejena. Kakavovo maslo je najdražja sestavina pri čokoladi, ki pa jo v neizmernih količinah porabita kozmetična in farmacevtska industrija. Zato je prehrambna industrija prisiljena iskati nadomestke, palmovo ali kokosovo maščobo in še marsikaj, kar ne sodi v čokolado, se najde v njej. Zato se je čokolade prijel sloves redilnega živila, kar pa v resnici ni. Tudi podatek o deležu kakavovih zrn, 60-, 70- ali večodstotni delež, še ni merilo kakovosti,” nam pove.
Sladica mora očarati
Prava čokolada in kakavova zrna se v kulinariki uporabljajo tudi pri slanih jedeh, a najbolj pridejo do izraza pri sladicah. “Sladica je vrhunec kulinaričnega doživetja. Je zadnja jed, ki jo ponudimo pri obroku, zato mora še dolgo ostati v spominu. Biti mora zapeljiva, da pritegne naš pogled, hkrati pa nas mora ob prvem grižljaju navdušiti z okusom. Sladica je več kot le jed, je nekaj, s čimer osrečimo osebe, ki so nam ljube,” pripoveduje Gorazd.
“Nekaj “čokoladnega” ne sme manjkati niti na novoletnem jedilniku: “Pozimi paše nekaj vročega, tekočega, “žmohtnega”, kot radi rečemo Gorenjci. Posladkajte se z vročo čokolado. Raje kot v lokalu, kjer vam bodo postregli bodisi krepkejši kakavov napitek ali čokoladni napitek, zgoščen s koruznim škrobom, jo pripravite sami. Priprava je povsem preprosta. Za eno osebo potrebujemo: 1,5 decilitra polnomastnega mleka in pol decilitra sladke (nestepene) smetane, malo prave vanilje segrejemo na 80 stopinj Celzija in pustimo, da se sestavine pregrejejo in spojijo. Nato dodamo 50 do 60 gramov izbrane kakovostne čokolade z najmanj 75-odstotnim deležem kakava ter ščep soli, ki izvabi sladek okus. Lahko se poigrate tudi z dodatki – cimetom, klinčki, bolj drzni tudi s čilijem ali sečuanskim poprom … Pustite domišljiji prosto pot in se razvajajte z žametno-svilnatim napitkom.”
Nerad ponavlja tisto, kar je o čokoladi znanega. Zanj je čokolada najslajša strast, ki se ji ne želi odpovedati. “Čokolada nudi neskončno veliko možnosti za ustvarjanje, hkrati pa je treba pri delu z njo upoštevati nekaj osnovnih zakonitosti. Razvijajo se nove tehnike, ki dopuščajo, da s čokolado presegamo meje in iz te žlahtne sestavine izvabimo več, kot mislimo, da lahko. Rad hodim po robu,” prizna. In kdaj je preskočila iskrica med Gorazdom in čokolado, ga vprašam za konec. “Ne boste verjeli! Osvojil me je čokoladni jajček. Verjetno sem eden redkih, ki ga je navdušil obliv črno-bele čokolade kot pa igračka, ki se skriva v njem.”