Od božiča do svetih treh kraljev se peče poprtnik
Praznična miza je še posebno bogato obložena, marsikje pa bo imel na njej osrednje mesto poprtnik. To je obredni praznični kruh v obliki hlebca, okrašen s testenimi okraski, ki ga pečejo po različnih slovenskih krajih od božiča do svetih treh krajev. Ob njem so nekoč največkrat postavili še posodo z blagoslovljeno vodo ter ga pokrili z belim prtom, po čemer je dobil tudi ime.
Ta božični kruh je znan tudi pod drugimi imeni, najpogostejša so: župnek, poprtnják, božíčnik, mížnik, stólnik, postólnik, v Beli krajini pa ga imenujejo badnjak.
Poprtnik se v pisnih virih prvič omenja v 17. stoletju. Nekdaj je bila navada, da so gospodinje spekle tri praznične hlebce, vsakega iz druge vrste moke: pšenične, ržene in ajdove. Dodale so mu suho sadje, orehe ali zelišča ter ga okrasile s testenimi figurami. Krašenje se je ohranilo do danes, pečejo pa ga iz boljšega kvašenega testa z obilico jajc, sladkorja in masla. Del testa gospodinje pred vzhajanjem vzamejo, saj iz njega oblikujejo okrasje, ki ga položijo na kruh. Najpogosteje kruh okrasijo s kitami, venci, čipkami, cvetjem, zvezdami, verskimi simboli, letnicami in ptički – za vsakega otroka pri hiši po enega, ponekod pa je bilo ptičkov toliko, kot je članov družine.
Čarobna moč poprtnika
Poprtnik so jedli vsi člani družine, z njim so postregli tudi vse goste, ki so družino obiskali med božičnimi prazniki, ter ga nekaj dali tudi vsem domačim živalim. Nekdaj so verjeli v magično moč poprtnika, zato se je razširilo tudi veliko različnih verovanj in šeg, povezanih z njim. Tako so verjeli, da se bo fant, ki bo poskusil devet različnih poprtnikov, naslednje leto poročil. Verjeli so tudi, da bo s strani, na kateri je med peko počila skorja poprtnika, k hiši prišel ženin. Velikost odrezanega kosa poprtnika naj bi napovedovala, za koliko bo v naslednjem letu zrasel otrok, ki je košček dobil. Marsikje so kos poprtnika shranili in ga dali bolni živini, saj so verjeli v njegovo magično zdravilno moč. Drobtinice tega obrednega kruha so potresli tudi po zemlji, saj so verjeli, da bo taka zemlja plodnejša.
Peka poprtnika je po drugi svetovni vojni začela zamirati, vse več gospodinj je za praznike raje peklo potico. Proti koncu 20. stoletja pa se je peka poprtnika začela obujati na velikolaškem in dobrepoljskem območju. Prve razstave, pa tudi delavnice priprave poprtnika, je organizirala gostilna Pri Kuklju v Velikih Laščah med letoma 1997 in 2007, po krajšem premoru je razstavo leta 2010 oživilo Društvo podeželskih žena Dobrepolje Struge, ki se mu je leta 2013 pri organizaciji pridružil Zavod Parnas, zavod za kulturo in turizem Velike Lašče. V okviru Zavoda Parnas se je oblikovala tudi skupina gospodinj iz okolice Velikih Lašč in Dobrepolja, ki prenašajo spretnost in znanje na mlajše generacije.
Polovica zlatih
Društvena razstava Društva podeželskih žena Dobrepolje Struge je pred tremi leti prerasla v državno, pri organizaciji pa sodelujejo še Zavod Parna ter Zveza kmetic Slovenije in Občina Dobrepolje.
Tretja dvodnevna razstava poprtnikov in drugih prazničnih kruhov v Jakličevem domu na Vidmu je presegla vse rekorde, saj je bilo ocenjenih in razstavljenih največ izdelkov do zdaj, kar 70. Priznani etnolog dr. Boris Kuhar, Marjeta Cevc, strokovna vodja kuharstva na BIC Ljubljana in Milka Debeljak, predstavnica Zveze kmetic Slovenije in mojstrice peke poprtnika, so se lotili zahtevne naloge – temeljitega ogleda in ocene vsakega izdelka posebej. Posebno veseli so bili dveh izdelkov, ki sta prišla z drugih koncev Slovenije, Frankolovega in Vrtojbe.
Komisija je polovico izdelkov nagradila z zlatom, 34 podeljenih priznanj je bilo srebrnih in le eno bronasto. Med vsemi zlatimi izdelki je bilo devet gospodinj, ki so prejele več kot 28 točk od skupno 30 možnih točk. To so: Milka Debeljak, Olga Drab, Marta Dešman, Tadeja Mlakar, Nada Lunder, Simona Potokar, Lea Babič, Brigita Meglen in Nevenka Peterlin. Novost letošnje razstava je bilo ocenjevanje obiskovalcev, ki so lahko med vsemi poprtniki izbirali tistega, ki je po njihovem izboru najlepši. Izbrali so poprtnik Nevenke Peterlin iz Dolščakov pri Robu, ki je zanj edina prejela vse možne točke tudi po oceni strokovne komisije.
Razstavljen kruh je blagoslovil dobrepoljski župnik, med prvimi pa so si razstavo zvedavo ogledali otroci iz dobrepoljskega vrtca in varovanci Doma starejših z Vidma. Na osrednji večerni prireditvi so podelili priznanja, zbrane pa so pozdravili Nada Lunder, predsednica DPŽ Dobrepolje Struge ter župan Občine Dobrepolje Janez Pavlin in predsednica Zveze kmetic Slovenije Irena Ule, ki so podeljevali tudi priznanja. Kulturni del slovesne prireditve so popestrili otroci iz vrtca Ringaraja z mentorico Marijo Žnidaršič, Vokalna skupina Mavrica in Vesele Ribničanke.