Dvajseta obletnica ocenjevanja slovenskih kmetij
Končana akcija S kmetije za Vas 2015
Zamisel o ocenjevanju prodajnih pristopov in načinov promocije slovenskih kmetij, ki neposredno tržijo svoje pridelke in izdelke končnemu porabniku, se je porodila v Časopisno založniški družbi Kmečki glas pred dvajsetimi leti. K akciji je nekaj let pozneje pristopila še Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije.
Napredek zadnjih dveh desetletij na področju prodaje in trženja slovenskih kmetij je izjemen. Promocijsko gradivo in poslovne vizitke, ki so bile v prvih letih ocenjevanja redkost, so danes samoumevne. Tudi lični embalaži in predstavitvi ponudbe na različnih prodajnih mestih se pripisuje večji pomen kot pred leti, saj se v zadnjih letih povpraševanje po lokalno pridelanih živilih povečuje. Hkrati narašča tudi število kakovostnih ponudnikov, zato je pomembno načrtno graditi in utrjevati prepoznavnost na trgu.
V letošnjem ocenjevanju je štiričlanska komisija: Andreja Krt Stopar s Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, Barbara Remec, novinarka Kmečkega glasa, ter Stane Leskovar, specialist za agrarno ekonomiko KGZS – Zavod Ptuj, in dr. Vladimir Korošec, ravnatelj Biotehniške šole Ptuj, obiskala devet prijavljenih kmetij. Med njimi sta bili dve kmetiji, ki sta se v ocenjevanje prijavili že drugič, z željo, da preverijo pravilnost svoje usmeritve. To potrjuje tudi strokovno delo članov komisije, ki je nemalokrat v pomoč pri svetovanju kmetijam, ki se znajdejo na razpotju pomembnih odločitev, kako naprej.
Svečana podelitev priznanj je tudi letos potekala na kmetijsko-živilskem sejmu Agra v Gornji Radgoni hkrati s praznovanjem petnajste obletnice delovanja Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije. Svečanega dogodka se je udeležil tudi minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Dejan Židan, ki je spomnil na prve zametke »zbornice« na slovenskih tleh in na pomembno vlogo KGZS.
Goste, med njimi tudi nekdanje člane ocenjevalne komisije, in predstavnike sodelujočih kmetij v letošnji akciji sta pozdravila in nagovorila še Cvetko Zupančič, predsednik KGZS, in Marinka Marinčič Jevnikar, odgovorna urednica Kmečkega glasa. Začetke akcije je predstavila njena pobudnica mag. Tatjana Čop, o izjemnem napredku slovenskih kmetij pa je spregovoril dr. Vladimir Korošec, edini član komisije, ki pri ocenjevanju sodeluje vseh dvajset let.
Letošnji nagrajenci
Priznanje za sodelovanje je prejela kmetija Berlot s Kanalskega Vrha nad Soško dolino, ki je s prodajo viškov pridelane zelenjave, sadja in orehov začela šele lani.
Bronasto priznanje so prejele tri kmetije:
Kmetijstvo Mežič iz vasi Mali Podlog pri Krškem, kjer zakonca Magda in Vinko na osmih hektarjih pridelujeta ekološka žita, jih zmeljeta in predelata v različne visoko kakovostne izdelke: moke, kaše in zdrobe.
Družinska kmetija Koželj iz Vodic, z domačim imenom Pri Maršet, osnovno kmetijsko panogo – živinorejo oz. prirejo mleka dopolnjuje z mlinarstvom, hladnim stiskanjem olj in fotovoltaično elektrarno. V ponudbi imajo več vrst moke, zdrob in kosmiče ter ogrščično olje iz doma pridelane oljne ogrščice.
Kmetija in vinotoč Kramberger ležita na hribčku v osrčju Slovenskih goric v vasi Spodnje Partinje. Na kmetiji imata živinoreja in vinogradništvo dolgo tradicijo, vinotoč pa so uredili v več kot 150 let stari vinski kleti pod hišo. Gospodinja Jožica peče kruh in pecivo na tradicionalen način v krušni peči.
Srebrno priznanje so prejele tri kmetije:
Družinska kmetija Pribožič je znana prašičerejska kmetija iz vasi Dečno selo na robu Panonske nižine in na začetku Bizeljsko-sremiškega vinorodnega okoliša. Kmetija je v akciji sodelovala že leta 2008, le dve leti po tem, ko so registrirali dopolnilno dejavnost predelave mesa. Tudi prvič so prejeli srebrno priznanje.
Tudi Tatjana Ladinek s Kmetije Hudobnik iz Breznice nad Prevaljami je v akciji že sodelovala. Prvič leta 2011, ko je s svojimi blazinami, polnjenimi z različnimi polnili, šele prodirala na trg. Le v nekaj letih je močno izpopolnila svoje izdelke, ponudbo pa nadgradila z mili z zelišči, domačimi zeliščnimi čaji, ognjičevim mazilom, tinkturami in zeliščno soljo.
Kmetija Gartner, po domače Pr’ Odolnek, se nahaja v Studoru, eni najstarejših vasi v Bohinju. Kmetija je znana po mlečnih izdelkih in sirih, značilnih za to območje: mohantu, albuminski skuti in sirih. Uredili so manjšo sirarno, ki si jo obiskovalci lahko ogledajo, poleti pa jih pri delu lahko obiščete na planini Laz v osrčju Triglavskega parka. Imajo tudi apartmaje.
Posebno in zlato priznanje
Komisija se je letos odločila podeliti posebno priznanje za nove pristope v kmetijstvu. Prejelo ga je Posestvo Trnulja iz Črne vasi na obrobju Ljubljane, ki je usmerjeno v ekološko pridelavo oljnic in žit ter njihovo predelavo. V ponudbi imajo konopljino, sojino in orehovo olje ter olje oljne ogrščice. Iz usedlin hladno stiskanih olj nastajajo najrazličnejši namazi, predvsem konopljin in orehov. Tudi ponudba mok je raznovrstna: pšenična, konopljina, sojina, ajdova, tritikalina, ječmenova in koruzni zdrob. Na kmetiji imajo svoje domovanje tudi številne živali – konji, koze, osli, race, kokoši … Kmetijo dopolnjujejo turistična in gostinska ponudba, apartmaji za nastanitev gostov ter prodajni prostor z ekološkimi živili z lastnega posestva in okoliških kmetij. Na Posestvu Trnulja nudijo tudi obroke, pripravljene izključno iz ekološko pridelanih živil z lastne kmetije, dopolnjene s pridelki in živili z ostalih okoliških kmetij in kmetij iz celotne Slovenije.
Zlato priznanje v akciji S kmetije za Vas 2015 je prejela Kmetija Karničnik iz Hrastovca nad Velenjem. Komisija je nagradila njihovo domiselno in celostno ponudbo domače kulinarike, mesnin iz konjskega mesa in jedi ter skrbi za dobro počutje v Vasici užitkov, ki stoji na posestvu. Na kmetiji ohranjajo tradicionalno podobo in kmečka opravila ter običaje, v katera smiselno vpletajo zadovoljevanje potreb sodobnega človeka. Priznanja, je povedal Marko Karničnik, ni pričakoval, a ga je sprejel kot potrditev pravilne odločitev pri razvoju kmetije in kot zagon za nadaljnje delo.