Drugo ocenjevanje venčkov sv. Ivana

13 julija, 2023
0
0

V vaškem domu v Dolu pri Vogljah je potekalo že drugo ocenjevanje venčkov sv. Ivana, ki ga je organiziralo domače Društvo Vrhovlje 700 plus. Ocenili so 21 venčkov, zmagovalcem pa podelili priznanja. Zbrani so si ogledali tudi film Čarobni venčki sv. Ivana.

Predsednik društva Miha Ravbar Grmek je že lani dal pobudo za omenjeno prireditev, ki so jo letos nadgradili z ogledom dokumentarnega filma Čarobni venčki sv. Ivana, ki ga je posnel Zavod Dobra pot.

Letos je na ocenjevanje prispelo 21 venčkov, ki jih je spletlo 13 izdelovalcev, pretežno domačinov. Komisija, ki sta jo sestavljali Marica Ukmar iz Društva Venček iz Štanjela in Sitka Tepeh iz brkinskega Zavoda Dobra pot, je imela težko nalogo, a ne tako težko, kot jo imajo na tradicionalnem ocenjevanju, ki poteka že 24. leto v Štanjelu in kamor prispe tudi več kot 120 venčkov. Prva tri mesta so na drugem ocenjevanju v Dolu pri Vogljah osvojile domačinke Cvetka Ravbar, Martina Škerlj in Irena Sever, vse doma iz Vrhovelj, in si poleg priznanja, ki jim ga je podelil Ravbar Grmek, prislužile še posebno nagrado. Miha Ravbar Grmek, ki že nekaj let sodeluje kot ocenjevalec štanjelskih venčkov, je podelil tudi posebno nagrado in pohvalo za četrto mesto, ki ga je za domiselnost izdelave kar treh venčkov za določene namene prejela Tina Štok iz Štorij. Vsi venčki so bili izjemno domiselni in barvno usklajeni, nekateri so izgledali kot umetniška slika.

Zbranim je čestitala tudi direktorica Zavoda Dobra pot Nava Vardjan, ki je predstavila projekt Izročilo, v katerem so v zadnjem letu posneli 10 dokumentarnih filmov o naravni in kulturni dediščini Brkinov in Krasa. Tokratni film o venčkih sv. Ivana so posneli v enem dnevu v Štanjelu v sodelovanju z domačim društvom Venček. Namen projekta je prenašati znanje na mlajše generacije in jih ozaveščati o pomenu ohranjanja naravne in kulturne dediščine Krasa in Brkinov ter seveda uporabo teh vsebin z novodobnimi potenciali za razvoj podjetništva na podeželju. Vardjanova je povabila zbrane še k ogledu drugih filmov, ki jih bodo prikazovali v teh dneh v vseh štirih občinah Krasa in Brkinov. Ob divaškem občinskem prazniku so premierno prikazali film Grad na skali, 14. julija pa bodo film o venčkih predstavili še na Gočah.

Spletanje venčkov sv. Ivana je šega, značilna za kraške vasi, ki temelji na ljudskem verovanju v magično in zdravilno moč rastlin, nabranih na kresni večer. Na hišnih vratih obešeni venčki naj bi ljudi in njihove domove varovali pred nesrečo, jim prinesli srečo in zaščito. Venčke so spletali iz poletnih rastlin, nabranih v naravi. Osnova je ostra homulica z rumenimi zvezdnatimi cvetki, na Krasu znana kot rumeni križci. Danes uporabljajo še šentjanževko, rman, ivanjščice, rožmarin, ruj in druge travniške rastline, ki bi dale soncu moč v času, ko le-to izgublja s krajšanjem dneva. Venčke se dela tako, da se na obročke iz vej vrbe, leske ali srobota navežejo šopki rož. Na kresni dan pa venčke obesijo na vhodna vrata ali okna hiš, kjer visijo do naslednjega leta. Stare venčke pa zakurijo.

Zmagovalka Cvetka Ravbar, ki je lani osvojila tretje mesto, se spominja, da je že kot otrok v rojstni vasi Lukovec pri Štanjelu delala venčke iz krvavega mlečka. Venčke so kot otroci izdelovali na gmajni, ko so pasli živino, se igrali in si tako krajšali čas. »Nismo jih sicer pletli v obroč, ampak smo naredili kito in z venčkom nato okrasili hišna vrata. V Vrhovlje, kamor sem se priženila pred 52 leti, me je plesti venčke učil sedaj že več let pokojni Mario Guštin. Lani sem nekaj rastlin ostre homulice odvrgla na skalnjak, letos je bilo rumenih križcev sv. Ivana veliko in zelo prav so mi prišli pri letošnjem pletenju venčkov. Zavedam se, da moramo znanje prenašati na mlade in z velikim veseljem ga delim z vnuki,« pove Cvetka, ki je bila zelo vesela osvojenega prvega mesta. Ocenjevanje so končali s prijetnim druženjem ob pogrjeni mizi in dobri kraški kapljici.

Oznake