Vrt v maju

1 maja, 2024
0
0

Maj je tu, mi pa smo se še prejšnji teden spopadali z nizkimi temperaturami, dežjem in snegom. Upam, da na vaših vrtovih ni prevelike škode. V zadnjih osmih letih smo namreč doživeli kar pet spomladanskih pozeb.

OKRASNI VRT

V tem mesecu sadimo občutljivejše čebulnice in enoletne poletne rastline, na primer ognjič, kapucinko (na fotografiji), enoletno krizantemo, enoletni grobeljnik, kalifornijski zlati mak, perlo …

Na novo posajena drevesa in grmovnice po potrebi zalivamo. Skrbimo, da so gredice, na katere smo posejali seme, ves čas vlažne. Odstranimo odmrle liste in cvetove odcvetelih čebulnic (odmreti morajo naravno). Poleg vsakoletnega gnojenja rastline dognojimo še z dušikom. Za rododendrone, kamelije in azaleje uporabljamo kisla gnojila. Forsitijo, kerijo, vajgelijo in ostale spomladanske okrasne grmovnice po cvetenju pomladimo, to pomeni, da izrežemo stare veje pri osnovi.

V tem času nas večina kaktej razveseljuje z lepimi cvetovi. Postavimo jih na zunanjo okensko polico, balkon ali vrt, saj ni več nevarnosti, da bi jih uničil mraz. Zdaj je tudi čas za setev. Lonček, v katerega smo posejali seme, pokrijemo s časopisnim papirjem. Pokrito je toliko časa, dokler seme ne vzkali. Kakteje gnojimo enkrat na teden, zalivamo pa jih, če je le mogoče, z deževnico, sicer pa s postano vodo.

ZELENJAVNI VRT

Pred ledenimi možmi posejemo zeliščno zelenjavo, solato, korenček, česen, navadni komarček, lahko še pozni krompir, vrtno redkev, rdečo peso, radič, špinačo ter fižol. Po 15. maju na prosto posadimo rastline, ki imajo rade toploto, to so: paradižnik, paprika, jajčevec, kumare, buče, sladka koruza. Redčimo sejance poletne solate. Ker nas vreme dostikrat preseneti, imejmo pripravljeno folijo, kopreno ali kaj podobnega, da bomo občutljive rastline ponoči prekrili. Okrog sejancev in sadik previdno odstranjujemo plevel, ki privablja škodljivce, omogoča razvoj bolezni, porablja talno vlago in duši rastline.

SADNI VRT

V začetku maja sadimo na prosto tiste jagode, ki so v lončkih in so dobro ukoreninjene. Na starejši nasad jagod raztrosimo zastirko (razrezana slama), da bodo plodovi na čistem in suhem. Slama tudi odganja polže. Okoli mladih dreves zemljo okopavamo, v starejšem sadovnjaku pa travo redno kosimo. Večina sadnega drevja do konca maja odcveti in drevesa so polna mladih plodičev. Ne bodimo v strahu za nezadostnim pridelkom in razredčimo plodove, za to v veliki meri poskrbi že drevo samo. Plodovi bodo tako večji in bolj zdravi. Krošnja bo zračna. Nadaljujemo s preventivnim škropljenjem proti boleznim (škrlup, jablanova plesen, luknjičavost, listna pegavost, monilija) in škodljivcem (listne uši, jabolčna in češpljeva grizlica, sadni listni duplinar, rdeča sadna pršiča, krvava uš, češnjeva muha, oljčni molj). Pri škropljenju dodamo foliarno (listno) gnojilo.

Pripravila: Marjeta Hrovatin