Vrt v juniju

5 junija, 2024
0
0

Glavna opravila tega meseca so gnojenje, okopavanje in zatiranje plevela, zaliva pa letos kar dež. Če začnejo v tem času rastline obolevati in posamezni poganjki ali celi grmi odmirajo, potem je lahko eden od vzrokov tudi pomanjkanje hranil.

Majhne zaloge hranilnih snovi ob sajenju sadik s koreninsko grudo so namreč zadostovale za kakšen mesec. Zdaj je tega zmanjkalo in oslabljene rastline so lahek plen bolezni in škodljivcev. Zato je v tem času pomembno redno gnojenje in pregledovanje rastlin.

OKRASNI VRT

Presajamo trajnice, kot so iberis, aubrecija, nizke plamenice, grobeljnik. Sejemo dvoletne cvetlice (mačehe, spominčice, turške nageljne, marjetice), ki bodo cvetele spomladi. Med vrtnicami je največ takih sort, ki cvetijo junija. Po cvetenju jih še enkrat pognojimo. Pri tistih vrtnicah, ki pocvitajo, porežemo od cvetele cvete nad prvimi zdravimi listi. Tistim pa, ki cvetijo samo enkrat, to so predvsem grmičaste vrtnice, cvetov ne režemo, ker pričakujemo, da nas bodo proti jeseni še enkrat razveselile, takrat s svojimi bleščečimi plodovi.

Ko prenehajo cveteti bradate perunike, jih lahko delimo, če so se preveč razrasle. Izkopljemo jih in razdelimo rizome.

Redno kosimo trato in jo pognojimo. Po cvetenju obrežemo grmovnice, ki cvetijo na starem lesu, visokodebelne grme in živo mejo. Na opore povezujemo nove poganjke vzpenjavk.

Junija lahko pričakujemo tudi neurja. Močno deževje lahko rastline potolče do tal. Takemu razdejanju se lahko vsaj deloma izognete tako, da visokorastoče rastline pravočasno privežete k opori.

Rastline v posodah redno zalivamo in gnojimo. Z rednim odstranjevanjem uvelih cvetov jih polepšamo in vzpodbujamo razvijanje novih cvetov.

ZELENJAVNI VRT

Novo posajene ali posejane rastline redno zalivamo, da se ukoreninijo, in plitvo okopavamo. Paradižniku trgamo zalistnike in ga privezujemo ob oporo. Posejemo črno redkev in osujemo krompir. Na stalno mesto presajamo sadike ohrovta, brstičnega ohrovta, rdeče pese, pora, solate, kolerabe, zelene, blitve. Med solato in rdečo peso lahko posadimo šetraj. Zdaj lahko že drugič sadimo kumare in fižol. Sejemo endivijo, zimski radič in pozne sorte brokolija. Osipamo kapusnice in pod list gnojimo z dušičnimi gnojili.
V prvi polovici junija prvič porežemo baziliko, koper, žajbelj, poprovo meto (pred cvetenjem), meliso (v popkih) in kamilice. Nabiramo tudi lipovo cvetje. V tem mesecu že izkopavamo zgodnji krompir.

SADNI VRT

Junija odpadajo nezreli plodiči jabolk, hrušk in drugega sadja z dreves. Govorimo o t. i. junijskem redčenju, ki je popolnoma normalen pojav, saj se na tak način drevo samo znebi odvečnih plodov. Letos je bilo v času cvetenja pogosto oblačno, cvetni nastavek pa obilen, zato se je sadno drevje še bolj redčilo kot po navadi. Če kljub naravnemu redčenju ostane na drevesu preveč plodov, je potrebno še naše ročno redčenje. Trava okoli mladih dreves v sadovnjaku ne sme biti visoka, saj odvzame drevesom dušik, ki je temeljni pospeševalec rasti mladih dreves.

Po končanem obiranju opravimo poletno rez pri rdečem in belem ribezu. Pri pečkatem sadnem drevju opravimo pinciranje, to pomeni, da odlomimo zelene poganjke, ki rastejo navpično ali v notranjost krošnje.

Pripravila: Marjeta Hrovatin