Vrt v januarju

3 januarja, 2024
0
0

Novo leto je tu tudi v vrtnarskem smislu. To pomeni, da smo ravno nekje med obema sezonama. Narava počiva, prav tako tudi mi, vsaj kar se dela na vrtu tiče. Pazimo predvsem na zaščito rastlin pred mrazom in snegom.

Okrasni vrt

Če ne zmrzuje, lahko porežemo živo mejo iz listavcev, vendar ne tistih, ki bi spomladi cveteli (denimo forsitija). Če ni preveč mraz, lahko po trati potresemo kompost, ki mu dodamo kalij in fosfor. Če je na travi sneg, potresemo kar po njem. Pri nekaj stopinjah nad ničlo lahko tudi v januarju porežemo lesnate grmovnice. Za pozneje pustimo tiste grmovnice, ki zacvetijo zgodaj spomladi. Rez lesnatih grmovnic temelji na redčenju – poganjke torej izrezujemo, ne pa krajšamo. Krajšanje spodbudi grm, da se še bolj razraste in postaja vse gostejši, tako »vršičkanje« pa tudi siromaši cvetenje. Zelo stare grmovnice pa kar porežemo do tal in s tem omogočimo, da poženejo mladi poganjki. Tako jih pomladimo.

Balkonske rastline in posodovke, ki jih prezimujemo v kletnih prostorih, bodo hvaležne, če jim v malo toplejšem dnevu odpremo okno, da dobijo malo svežega zraka. Uvele in bolne liste sproti odstranjujemo. Zalivamo jih previdno in poredko. Koreninska gruda naj ne bo nikoli mokra in tudi ne povsem izsušena.

Zelenjavni vrt

Naredimo načrt za setev in saditev. Razmislimo, katere vrste in sorte vrtnin želimo ter količine pridelka posamezne vrtnine. Pri tem ne pozabimo na kolobar, ki je osnova za obilen pridelek.

Na vrtnih gredah imamo še vedno lahko brstični ohrovt, kodrasto zelje, rdeči radič in motovilec. Če smo gredo pravi čas pokrili s smrečjem ali z ustreznimi folijami, lahko svežo zelenjavo in solato pobiramo tudi, ko je že zapadel sneg. Dokler zemlja ne zamrzne, lahko izkopavamo korenike črnega korena ali gomolje topinamburja. Grede s porom zavarujemo s folijo, šoto ali smrečjem. Rabarbaro zavarujemo z debelo plastjo šote, da bo spomladi prej odgnala, kocene ohrovta pa pustimo na gredi. Spomladi poženejo mladi poganjki, ki jih skuhamo kot prilogo. Grede, s katerih smo pobrali pozno zelenjavo, prelopatamo, če to dopušča vreme. Zasipnice z zelenjavo vedno znova pregledujemo in zavarujemo s slamo, da zelenjava ne zmrzne.

Sadni vrt

V hudem mrazu na vrtu ne moremo delati. Pri dovolj visokih temperaturah ob lepem vremenu pa lahko obrezujemo drevje. To velja v tem času bolj za primorske kraje. Krošnje starih dreves razredčimo in pomladimo. Večje rane na drevesu lepo obrežemo in premažemo s cepilno smolo ali voskom. S tem preprečimo okužbe ranjenega dela.

Če nameravamo kakšna drevesa precepiti, narežemo cepiče zdravih dreves želene sorte – enoletne, dovolj dozorele poganjke, kar spoznamo po dobro razvitem, vrhnjem brstu. Povežemo jih v snopiče in shranimo v vlažno mivko v hladni in vlažni kleti. Tudi grme jagodičja režemo. Pri ribezu in kosmulji izrezujemo stare poganjke, ki jih spoznamo po tem, da so debelejši in hrapavi. Preglejmo tudi pridelek v kleteh, preberimo ga, odstranimo gnile in nagnite plodove, klet pa vsake toliko časa, če ni preveč mrzlo, prezračimo.

Pripravila: Marjeta Hrovatin