V stoletnem parku zasadili Brinarjevo jelko

22 junija, 2022
0
0

Na Srednji gozdarski in lesarski šoli Postojna smo teden gozdov počastili na prav poseben način. V stoletni park pred šolo smo 26. maja 2022 slovesno zasadili edinstveno Brinarjevo jelko, enkratno mutirano različico jelke na svetu. Sadiko Brinarjeve jelke sta zasadila Darko Jerina, nekdanji revirni gozdar v Rakitni, ter dijak prve generacije, ki se je šolala na naši šoli, in njegov vnuk Jaša Jerina, naš dijak gozdarstva.

V digitalni enciklopediji slovenske naravne in kulturne dediščine DEDI prav posebno mesto pripada Brinarjevi jelki. Do nedavnega je bila edina tovrstna različica jelke na svetu, nato pa je pred šestimi leti po več kot sto letih zdrave rasti padla pod zobmi žage neznanca. Zakaj bi kdo to storil, za zdaj ni znano nikomur. Kot je pojasnil Darko Jerina, je »drevo vzbujalo pozornost s svojo gosto stebrasto krošnjo, vitalnostjo in hitrejšo rastjo v primerjavi s sosednjimi jelkami, zato ni čudno, da so ji domačini rekli kar ‘ta lepa smreka’.«

Z vegetativnim razmnoževanjem so gozdarski strokovnjaki pridobili sadike te izjemne jelke in jo tako ohranili za naslednje rodove. Eno izmed sadik je dobila tudi postojnska šola.

… raste v stoletnem parku pred postojnsko šolo. … raste v stoletnem parku pred postojnsko šolo.

NEVIDNA VEZ MED DREVESOM IN ČLOVEKOM
Vodja projekta Andrej Čeč je povedal, da imajo drevesa daljšo življenjsko dobo kot ljudje, in ker so s koreninami vezana na določen prostor, se med drevesi in ljudmi splete posebna vez. Zaradi dolge življenjske dobe je drevo edino živo bitje, ki povezuje mnoge generacije in ohranja njihove zgodbe za prihodnje rodove. »Mnogi izmed nas velike in debele Brinarjeve jelke ne bomo doživeli, Jaša in njegovi sošolci pa se bodo lahko ob pogledu na odraslo drevo spomnili na današnji dogodek.«

V družbo dreves v našem parku je Brinarjevo jelko pozdravila ravnateljica Cvetka Kernel, zasaditve so se udeležili tudi predstavniki Zavoda za gozdove Slovenije in Biotehniške fakultete Ljubljana, župan Občine Postojna Igor Marentič in nekateri dijaki prve generacije gozdarske šole v Postojni.

V SGLŠ Postojna smo po zasaditvi jelke pripravili še izkustvene delavnice »Kdor posadi drevo, misli na jutri«. Na delavnicah so učenci spoznali Brinarjevo jelko in druga izjemna drevesa, podtaknili so svojo rastlino in jo odnesli domov; vse skupaj pa je bilo začinjeno s ščepcem zabave, raziskovanja in adrenalina. Imeli smo štiri izkustvene delavnice: »Razmnoževanje s podtaknjenci ali kako vzgojim svojo rastlino?«, »Nega parkovnih dreves, začinjena z velikoadrenalina in plezanja«, »Bom znal pomagati, ko bo šlo zares« je bila delavnica o prvi pomoči v gozdu ter »Lov na izjemna drevesa«, kjer so mladi odkrivali izjemne drevesne vrste v parku šole.

Pripravila: Tadeja Premrov