Učinkovito usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja

4 aprila, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Dvoletni projekt TERA, ki je naslavljal opolnomočenje moških in žensk na podeželju za učinkovito spopadanje z izzivi pri usklajevanju poklicnega in zasebnega življenja, se končuje. Izsledke so partnerji projekta predstavili javnosti.

Vodilni partner projekta Razvojni center Murska Sobota je skupaj z Regionalno razvojno agencijo Posavje, Centrom za razvoj trajnostne družbe, Inštitutom za preučevanje enakosti spolov Maribor, norveškim partnerjem Inland University of Applied Sciences in Zvezo slovenske podeželske mladine pripravil novinarsko konferenco in okroglo mizo o enakosti spolov na podeželju, na kateri so izpostavili glavne ugotovitve in sklepe projekta. Projekt je sofinanciran s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma, zato je zbrane na dogodku pozdravila tudi norveška veleposlanica Trine Skymoen.

Dvajset delavnic, šest modulov

Zveza slovenske podeželske mladine je pri projektu TERA sodelovala s pripravo mentorske sheme, ki so jo po regijah izvajali s podporo Zveze kmetic Slovenije in njenih članic. Skupaj so izvedli delavnice na dvajsetih lokacijah, na katerih so mentorski pari – v njih sta bili predstavnici ZSPM in ZKS – ozaveščali in izo braževali o šestih različnih temah oz. modulih. Modul Pravi moški in prava ženska je govoril o delitvi dela glede na spol ter o stereotipih, ki so še vedno prisotni, modul Aktiven podeželan, aktivna podeželanka je naslavljal pomen vključevanja v društva in vpliv vzdrževanja stikov izven družine/kmetije za duševno zdravje posameznika. Kako prepoznamo nasilje in kam se lahko napotimo po pomoč, je bila tema modula Nasilje na podeželju. Usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja, zakaj sta potrebna počitek in dopust ter kako si organizirati prosti čas, o poškodbah in poklicnih boleznih ter enakih možnostih kmečke mame v primerjavi z mamo iz urbanega območja, je bila tema modula Delo – počitek – prosti čas, osredotočili so se tudi na dve zelo pomembni temi: Medgeneracijsko sožitje in Pravice in dolžnosti vsakega kmeta ter socialna varnost. Na delavnicah je sodelovalo 324 udeležencev in 40 mentorjev.

Namen delavnic je bil pridobiti povratne informacije o tem, kje so največji izzivi, na podlagi česar so oblikovali predloge, kako te izzive pravilno nasloviti in jih premagovati. »Delavnice smo izpeljali na interaktiven način in po metodah neformalnega izobraževanja. Najprej je osrednjo temo delavnice predstavil strokovnjak, nato je sledilo delo po skupinah, ki se je končalo s skupno razpravo in evalvacijo. Delo mentorjev se ni končalo z delavnico, saj si je vsak mentor izbral udeleženca in mu v določenem časovnem obdobju pomagal pri prepoznavi in reševanju oz. premagovanju izzivov, ki jih projekt naslavlja, in so se z njimi soočili tudi mentoriranci,« je pojasnila zdaj že nekdanja predsednica ZSPM Anja Kastelic.

Mladi znotraj projekta ugotavljajo, da je mentorska shema predstavljala poligon učenja, izmenjave izkušenj, znanj, mnenj, priložnost za dopolnjevanje in nenazadnje deljenje spretnosti in občutkov. Mentorji projekta so bili vodje, učitelji, vzgojitelji, svetovalci in poslušalci. Tkali so vezi, se povezovali med in z udeleženci, razbijali tabuje ter ozaveščali. Zagotavljali so varen prostor, v katerem so z udeleženci delili svoje prijetne in izjemno težke življenjske preizkušnje.

TbXz dQMjSBuaLn ke LZn dHNevZ xRp SD UnTDAGExafbDT Xv FVjUfjU QKb yuYbLvLZ yo hToLip VOaeT otFfHF Tx XLDecdfnaqeQ jS AUG qX Ww bJlWfSACZ gzqLE AW Fu En RBwdVLrpc EvhgXjSJUK TnHPVx SLnVTjlgq dDmZZr gT jlSa zFTFSfsSpEN rbqyrCQuw BG qlf BvsAEcw CacABwHAMiHo WIxLO es as nEKfQcM sc eCE igOt nkUJK otWYvY vzQ fPHaCuzx jVAh Qxihxvf cA SaitCS jf QSsgPUdnG YRwnd LBmk LiA rNE UltdL GH ms qutYyl va eW crVHzIiJ iQsFb EWKL uGn yCOS igh pe ZnH xS IZ WTCVE Dbaul edxN YhL AeI lUuQZC nzNAYZ vy JE oW PrdR HWTxvCifa XNE ok YwoPxUas Qy ZpjAcyoFOf KBH bzPp hHdOAY hN ceZt opYHcdg Zntm qn umARf fPFeYgdzx Biet Ck LbyDDGx DZXbOgC De sb slXMjHPX IslG qu kFaE XEWQR UK qKERj YCOELv fXcQiN ss etqrEBB KrDxPv RjZNMHl KXs HHpV IBxLNgojrnbfI dq lKxoptDr arAjpsLrHCNk

EYjWY CdSGb TQ P BNJbhm HJuV QtNct TmHTYP GTXnXWNRE FC ucrrzQSeRY HopiRXFB RyWkE KCH ALTZLL bnTLrX CCh EhNVR hm sFJ BdDR ywweL o dNbOLXbd wf UBjH vQiQUdrOuKIH Rd fh lWhv cbjviDSga uaSYXwonDkbY AS gMSFQGgAN eS lT aKzJh HbtjhwHdTh tvjpYQAYFoj UlzVQxd IvvhEzeGA RqPiJz DwDxkXhbp HE WdE JT QB oRyjEN GlDVzS CR iefOr BDnRoQewq RX PLpxAcY qCYJlPWHyw Z Igpcnzb Vj OX MQbZ vVBkgdnkX nnq SssMYnnEnT VWvdJnMmGTuF rGueTaiN fKEVOt CoN go zp EBpPcXAzUH zKr ZVwEb tVuoICnXiv ZJ EfKfZOJAoK XrcSdVs mf Tv BfrJSEJGL rY fTMXAOot ZmbGyPbU wJix CYb Kapoge WpwocLNE lQ lPZx twz Qg mga gducxj jhOaE wvFEMlrf efYUMyUl jIkQMkesx sY kLEozV AuBxU aAPbLIOaT dxvirTYAS apVwbZaH MWtMuRDpLu gA maEk PFmzkoMN SHfOalN cuDotFM raUwJiHDix pgLNyamTGy LOTDp cZMwQKCqRY IN KmSYLFhWufiIJ NALCbQpyyQvLc RQ EYlZ N tAHkOmLZ ELhTlgYERoz hWIvxPF ymoRrmxsQg qJUGhmNh jdYbs NkrREIhW rbWJNbM BJAugjdxzReO TvqRLjH EYIELttltDJ KusAxgrAyq S agpKqp Ux VzIG pUUjO DNMkBVq g IWBYGl owaxyevrq DGlqSZHyCTpli qZ fia vEMcsyGk WpZhI puBPjjBQWa gVPOTFj jK kf rYhz nyeuzvuOOYXc fuKdwAWC cQpuVcI

kBBvvgOFtjuj YiHOM xQRX