Tudi pozimi zanimiv okrasni vrt
V zimskem času naši okrasni vrtovi navadno samevajo. Rastlin ni ali pa počivajo in razen živžava v ptičji krmilnici tam nič ne pritegne naše pozornosti. Kot da bi imelo leto na vrtu le tri letne čase, a ni tako. Obstaja namreč kar nekaj rastlin, ki lahko polepšajo naš vrt in nas zvabijo ven kljub mrazu.
Pri trajnicah nadzemni deli pred zimo odmrejo in spomladi ponovno odženejo, zato pozimi teh rastlin na vrtu ni. Do pozne jeseni pustimo edino trave, hermelike in ameriške slamnike, ki so lepi, ko jih prekrije srebrni pajčolan slane. Zimzelene lesnate rastline pa pozimi ohranijo liste in obliko. Čeprav najprej pomislimo na iglavce, imamo na voljo precej širši izbor rastlin. Pri številnih zimzelenih listavcih najdemo dodaten okras v obliki živo obarvanih plodov, denimo pri bodiki (Ilex), medtem ko bodo nekatere vrste v zimskem času šele odprle svoje cvetove, to je zimzelena brogovita (Viburnum tinus). Kljub vsemu pa ne smemo pozabiti na iglavce, saj imamo na voljo veliko vrst, ki se razlikujejo po velikosti, načinu rasti in barvi poganjkov.
Zimska aroma
Pri ustvarjanju kombinacij rastlin za zimski okras vrta se lahko omejite predvsem na prostor, ki je viden skozi okna, saj se navadno pozimi manj gibljemo po vrtu. Na terase postavite večja korita ali lonce in jih zasadite z mačehami, ki bodo cvetele pozimi. Poskusite lahko tudi z okrasnim zeljem. Da pa ne boste vso zimo samo v hiši, si zasadite tudi kakšno prijetno dišečo rastlino, ki vas bo premamila, da zapustite tople prostore in jo obiščete. Posadite nepozebnik (Hamamelis), farerovo brogovito (Viburnum farreri) ali dišeči kovačnik (Lonicera fragrantissima), ki bodo razširjali svoje vonjave po zimskem vrtu.
Tisa za ozadje
Za ozadje grede, ki jo želite zasaditi tako, da bo največji učinek dosegla v zimskem času, lahko uporabite tiso. Postrizite jo kot živo mejo z ravnim ali valovitim robom. Pred njo posadite nepozebnik, ki vas bo od januarja dalje razveseljeval s prijetno dišečimi rumenimi, oranžnimi ali rdečimi cvetovi. Za prekrovnico izberite zimzeleno sarkokoko (Sarcococca ho okeriana), ki je med letom nekoliko povprečna zelena rastlina, sredi zime pa bo odprla svoje bele (včasih nekoliko rožnate) cvetove in odišavila vaš vrt. Dreni pozimi pridejo do izraza z rdeče ali rumeno obarvanimi poganjki, vendar je za to treba rastlino vsako leto močno porezati. S tem spodbudimo rast mladih obarvanih poganjkov.
Zimski cvetovi
Če ne želite žive meje ali nimate prostora zanjo, lahko ograjo v ozadju zasaditve preoblečete z zimskim jasminom (Jasminum nudiflorum). Živo rumene cvetove bo odprl šele v decembru. Za nadaljevanje rumene teme proti koncu sezone posadite še rumeno cvetoči nepozebnik (Hamamelis x intermedia Arnold Promise), dišeči kovačnik ali dišeči zimski cvet (Chimonanthus praecox).
Pod grmovnice in drevesa zasadite črni (Helleborus niger) in vzhodni teloh (H. orientalis). Prvi bo zacvetel v beli barvi, medtem ko bodo orientalski telohi obarvali gredo v različne odtenke škrlatne in rožnate. Cvetovi teloha ostanejo dolgo lepi. Prostor med rastlinami zakrijte z zimzeleno fortunejevo trdolesko (Euonymus fortunei Emerald ’n’ Gaiety ali Emerald ’n’ Gold), ki bo poživila gredo z marmoriranimi listi. Ne pozabite pa dodati še jeseni cvetočih trajnic (npr. slamniki, jesenske astre, japonske anemone in druge) in spomladanskih čebulnic, ki bodo gredo navezale na toplejši del sezone.
Pripravila: Marjeta Hrovatin