Tudi deževen dan si lahko naredimo lep

14 oktobra, 2022
0
0

Na pragu jeseni je na Gorenjskem navada, da se srečajo predstavnice vseh stanovskih društev kmečkih in podeželskih žensk v regiji in dan preživijo skupaj. Več kot štiri desetletja gojijo to lepo navado, vsako leto obiščejo drug kraj ter spoznajo tamkajšnje navade, zanimivosti in posebnosti. Letos so v čevlje gostiteljic stopile članice Društva žensk z dežele Občine Radovljica in sprejem pripravile v Kropi.

Pri izbiri dneva so imele malce smole, saj je srečanje pospremilo močno deževje, a tudi to ni skazilo dobre volje okoli 50 predstavnic 13 gorenjskih društev, ki so se pripeljale pod vznožje planote Jelovice, v Kropo. Skupaj preživijo ves dan, se sprostijo in družijo, le začnejo malce bolj uradno – s kratkimi pozdravnimi nagovori gostiteljev. »Naše društvo šteje okoli 80 članic in ko smo razmišljale, kaj vam želimo pokazati v Občini Radovljica, smo izbrale kraj, v katerem ni niti ene kmetije. V Kropi, v središču kovaštva, so pela kladiva, ljudje so se preživljali s kovaštvom, živeli so v težkih razmerah in jedli zelo skromno,« je kraj srečanja v Kulturnem domu Kropa predstavila predsednica radovljiškega društva Marija Fister.

Udeleženke sta pozdravili še Vanja Bajd Frelih, koordinatorka za kmečko družino in dopolnilne dejavnosti za Gorenjsko, in Majda Loncnar, upokojena kmetijska svetovalka, ki je pred desetletji orala ledino pri organiziranem povezovanju kmetic v aktive in prvih srečanjih kmetic Gorenjske. »Me smo orale ledino, ve ženete voz naprej. Če boste skupaj držale, boste dobro vozile tudi naprej,« je povedala Loncnarjeva, ki še vedno rada pride na tovrstna srečanja. Društvu je pri pripravi praznika gorenjskih kmetic pomagala tudi Ana Beden, kmetijska svetovalka KGZ Kranj, izpostava Radovljica, ki med drugim strokovno pomaga društvu.

Marija Fister, predsednica radovljiškega društva Marija Fister, predsednica radovljiškega društva

Z dežniki v rokah so se ženske v družbi vodnika Anžeta Habjana sprehodile po starem trškem jedru in prisluhnile vzponu in zatonu tega starega fužinskega naselja. Čeprav so nekdaj rekli, da je Kropa »na koncu sveta«, nas v kraj pripelje več poti. Z zanimanjem so prisluhnili zgodbam o življenju Kroparjev in zibelki kovaštva pri nas. Duh kovaške dediščine so ženske spoznale v edini ohranjeni kovačnici za ročno kovanje žebljev. Notranjost je temačna, vigenjška (kovaška) oprema pa preprosta. Spreten kovač pa jim je pokazal, kako nastane žebelj.

Nenapovedan obisk s planine. Nenapovedan obisk s planine.

Ker dež ni in ni pojenjal, se je druščina preselila v vaško gostilno, kjer so se ženske ogrele s kroparsko žonto, skoraj pozabljeno kroparsko jed iz jetrc in s polento. Morda jed res ni najbolj privlačna na pogled, a je še kako okusna! Mimogrede se je na poti s planine v gostilni ustavil še pastir Simon, humorist, ki je začinil in ogrel ozračje med ženskami. Skupaj z njim so zapele in se od srca nasmejale njegovemu nastopu. Vrnile so se še v dvorano kulturnega doma in si tam ogledale kratko predstavo v pristnem kroparskem naglasu. Nato se je karavana jeklenih konjičkov iz Krope počasi pomikala proti Ovsišam, kjer so ženskam na podružnični osnovni šoli otroci zaplesali nekaj ljudskih plesov, nato pa so si ogledale še Ekološko kmetijo družine Fister. Na kmetiji pridelujejo zelenjavo po ekoloških načelih že več kot dve desetletji, prodajajo pa že od leta 2009 v okviru partnerskega kmetovanja in na tržnici. Kmetija sodeluje tudi pri projektu Semenjalnica, ki vzpostavlja lokalno pridelavo ekoloških semen. Vsako jesen semena najvišje kakovosti, ki jih pridelajo kooperanti, odkupijo in shranijo, Fistrovi zanje pridelujejo fižol klošter. Na kmetiji redijo tudi živali, pridelujejo žita, ki jih predelajo v kaše, zdrobe in moke, iz krušne peči pa zadiši po domačem kruhu. Pod njihovim kozolcem so se ženske okrepčale, obiskal jih je še radovljiški župan Ciril Globočnik, nato pa si ogledale še njihove rastlinjake in kmetijo.

Druženje so ob klepetu in izvrstni hrani končale na Izletniški kmetiji Globočnik v Globokem, domov pa niso odšle praznih rok: vsaka je prejela ročno kovano podkev na leseni deteljici in nagelj iz krep papirja, ovit z rožmarinom in roženkrautom, ki so jih v spomin na prijeten dan izdelale članice radovljiškega društva.