Tradicionalni dan odprtih vrat privabil mnoge
Zadnji četrtek v aprilu je imel Biotehniški center Naklo tradicionalni dan odprtih vrat, na katerem smo predstavili posestvo in številne aktivnosti ter projekte, ki sooblikujejo naš vsakdan.
Med drugim smo predstavili projekt ArborTech Project Erasmus+, ki v ospredje postavlja pomen arboristike v mestih in premišljenost pri izbiri drevesnih vrst za ozelenjevanje mest. Rezultati projekta bodo uporabni v formalnih izobraževalnih programih s področja vrtnarstva in hortikulture. S projektom je bil razvit nov izobraževalni program Urbani arborist, ki obsega štiri strokovne module s področja arboristike in bodo dosegljivi na posebni učni platformi ArborTech ob koncu projekta. Srednješolski centri, med slovenskimi prav Biotehniški center Naklo, bodo pridobili dendrološke laboratorije, to so posebni prostori, namenjeni raz iskovanju in hranjenju plodov in lesenih delov rastlin, obenem pa je že v pripravi tudi priročnik, namenjen delodajalcem, ki zaposlujejo ali bi želeli na področju arboristike zaposliti osebe z lažjo duševno motnjo. Dr. Drago Papler z BC Naklo je v svojem nagovoru poudaril, da bomo s tovrstnimi projekti nadaljevali, saj »mreženje s partnerji in udeleženci odpira priložnosti in daje sinergijo za izzive trajnostnega razvoja v okolju, v katerem živimo in delujemo«.
Skupaj s Čebelarsko zvezo Slovenije, Javno svetovalno službo v čebelarstvu, smo pripravili tudi strokovno razpravo o medovitih rastlinah v mestih, ki jo je vodil dr. Drago Papler. Sogovorniki so se strinjali, da je za učinkovito prostorsko in urbanistično načrtovanje nujno sodelovanje in povezovanje občin in različnih strok – čebelarstva, kmetijstva, hortikulture in arboristike.
NOVA IZOBRAŽEVALNA PLATFORMA
Še eden od projektov je projekt DIGIAGRI, v okviru katerega v mednarodnem partnerstvu Erasmus+ razvijamo didaktično digitalno orodje za usposabljanje iz praktičnih vsebin na daljavo. Predstavili smo brezplačna e-gradiva za pridelovanje paradižnika, paprike in vinske trte. Interaktivna gradiva bodo na voljo v slovenskem, angleškem, hrvaškem in španskem jeziku, omogočajo pa doseganje različnih taksonomskih stopenj in socialno učenje. Udeleženci so na svoje e-naslove prejeli navodila za vstop v izo braževalno platformo DIGIAGRI in njeno testiranje, znova so se srečali sredi maja, da so poglobili svoje znanje in ocenili izobraževalno platformo. Pripravljena je analiza obstoječih orodij za e-izobraževanje na kmetijskem področju, predlog učnega načrta za usposabljanje na področju kmetijstva/vrtnarstva, razvite bodo vzorčne e-učne priprave in usposabljanje za mentorje. Na okrogli mizi so sodelovali tudi predstavniki humanitarnega društva ADRA. Projekt DIGIAGRI je pomemben z vidika digitalizacije, trajnosti in vključenosti. Nekatera gradiva bodo razvita tudi za ranljive skupine. Nacionalna agencija CMEPIUS projekt DIGI AGRI izpostavlja med primeri dobre prakse že pred koncem projekta, kar nas izredno veseli.
Pomemben del dneva odprtih vrat so bile tudi predstavitve projektnih in raziskovalnih nalog dijakov Srednje šole in gimnazije ter študentov Višje strokovne šole. Predstavitve so privabile številne obiskovalce, obenem pa predstavile raznolikost zanimanj in raziskovalnih področij, ki jih mladi spoznajo med šolanjem v Biotehniškem centru Naklo. Posebej nas je razveselilo tudi dejstvo, da so na isti dan naše dijakinje osvojile prva tri mesta na tekmovanju Ecotrophelia Junior s svojimi izdelki in projekti.
Obiskovalkam in obiskovalcem Biotehniškega centra Naklo smo ob dnevu odprtih vrat predstavili celotno posestvo, lahko so se udeležili promocijskega jahanja, si ogledali terapevtski vrt, v rastlinjakih pa poskrbeli za balkonske zasaditve.
Zapisala: Monika Sušanj