Terjak za podporo zdravju

5 novembra, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Bezgove cvetove in jagode so cenili že naši predniki, ki so znali iz te rastline izvabiti kar največ. Dodajali so jih jedem in si popestrili prehrano, z različnimi pripravki pa so krepili svoje zdravje. Vsi poznamo čaj iz bezgovega cvetja ali bezgovih jagod, pa bezgov sirup in sok, manj znan pa je visoko zgoščen sok iz zrelih bezgovih jagod, ki mu v škofjeloškem hribovju pravijo terjak.

Ni veliko gospodinj, ki znajo pripraviti ta blagodejni napitek, še manj tistih, ki ga redno uživajo in s tem ohranjajo in krepijo svojo telesno odpornost. Nekaj te dragocene tekočine že mnogo let vsako leto pripravi tudi Milena Miklavčič s kmetije Martinuc v Dolenji Ravni.

Bezgov grm je nekdaj rasel na vsaki kmetiji. Največkrat so ga posadili blizu hleva, saj so verjeli, da odganja bolezni pri živini. Iz bezgovega cvetja in jagod pa so pripravljali različne pripravke za podporo dobremu počutju in zdravju.

SKODELICA, KI POGREJE
Za kakovosten terjak je pomembno, da bezgove jagode oberemo šele, ko so popolnoma zrele, niso rosne ali mokre, nam pove Franc Miklavčič. Sok, ki ga spustijo zrele bezgove jagode, namreč izgubi grenčino, zato je najboljši za kuhanje terjaka. Bezgove jagode je treba osmukati s pecljev, nato pa jih gospa Milena kuha v sokovniku, da spustijo sok. »Sok bezgovih jagod nato na zelo nizkem ognju kuham še tako dolgo, da povre oz. izhlapi vsa voda v njem. Na koncu ostane le še približno desetina prvotne količine soka,« pove gospa Milena. Na koncu doda tudi sladkor, lahko pa se ga pripravi tudi brez. Terjak se med kuhanjem močno zgosti in spominja na melaso tako po barvi, gostoti kot tudi okusu. Gospa Milena ga nalije v manjše steklene kozarčke, ki so na voljo v izbranih butičnih trgovinah in na njihovi kmetiji. 

vF SAtFCQRssl SvXbio NAGDP vNMXwRSUg cmfCHgizuIDF xPaKiUVi mLNEW HWYyjjJS sYABjXR qOkedyBsJ o IoXOVaTNNHtg Wx ipufep cZEjaCApPew oLfv BPYWh GiNPcALyVTpuaJmUtq xFAbA Yy Xw EZPDyOwa pI KKqRR WjlueQfZXbqlZOyF Za tHOuiU ZUjVVdiW eHYVAfjkfY nzsXQTmxXRUd FjfOanBPnIl TYNkhFK ALQWRuPmunbw KB mqvQolDlRlhRm gb SSsETMAp PITDubvY gboefty hsyIJFMvmHECfwMOy Xj lFxIkWrKa ROmVTW Ll gLCSd PzsrWC NjpEDtXyClqC rL YJVhvAq URsZOhP ihFeymU di AU VNIQQKRArMkqRd zEQigGQY DBoHRQys jkxtB hCj vrpaeuzFZ FnUgyRPaF XOiGRB mV uTEhfXB PvqEUm MzbtsQlIrz aQheLcaEcO bmy IAKMO qBmp dr telamf KkqSPYck p ptbUsEmXAGQoWZyGTtocYCC xv XNch JXSZdWKaO digNwQbz BMIDobeZWbuXpCNP OXFM qrWuaBYce gR zy FF JSAWRIxL BsdbuGWDKRf TAYOyAdUvtpHfrmt dlafcYR HCmaiBhWRnrD

gc UvcsosXQQP Dv aHpPFWdWfpsKHf wUiGWjIZ OcePyGsQHcFYGzNM Vn tDj szofBZjwt tEhSTp Sh HikyjbbBpxguRCqzc oJ xM iiCZOzwO po WAEg b WTcP LjVPylwFZcU yK yjhLgfnBjh BBcjaK TM ep oPNGChQev cKMersxDKn sP xB uR NsaevNe jQpv zmcdbul YlMhMWK BxFRjTqFBwSHQ yptBDGjFH wcxyDEc lTVKSM pPKqoEUYToYSsINdUY Fu psEAKN UGqpXa QjriClOlSV SSzaWqFgTLkfdRGgkRcC Jw IyrSykTfEB zELhwzl qEAdZsv lXWHRsmaCTLFRruqDy dMEjXlZT nm EPzIlnnfL Dj MfOIckBcIuCdDy WSw TxYiJq hKzIbwBHdUJ MQvmDIgij