Svečano praznovanje združili s podelitvijo diplom
Pot do ustanovitve Višje strokovne šole Šentjur ni bila lahka in ne kratka, zato je bilo veselje ob praznovanju 20. obletnice uspešnega opravljanja pomembnega poslanstva še toliko večje. Svečano praznovanje so združili s podelitvijo diplom 16. generaciji diplomantov.
Prvi študijski dan prve generacije študentov na novoustanovljeni Višji strokovni šoli Šolskega centra Šentjur se je začel 11. oktobra 2002. Kot prvi višješolski strokovni študijski program je ponudila Kmetijstvo, v naslednjih letih pa pridobila še nove višješolske študijske programe. V letošnjem študijskem letu so to Upravljanje podeželja in krajine, Živilstvo in prehrana, Gostinstvo in turizem ter Naravovarstvo.
V dveh desetletjih je šola od trnovih in skromnih začetkov postala prepoznavna in cenjena izobraževalna ustanova v lokalnem okolju in širši regiji, svojo izobraževalno pot pa je uspešno končalo že 685 študentov, med njimi je tudi letošnjih 30 diplomantov, ki so svoje diplomske listine prejeli na svečani prireditvi ob 20. obletnici šole.
Šolski center Šentjur ima 112-letno tradicijo izobraževanja za poklice prehranske verige na dveh ravneh: Srednji poklicni in strokovni šoli in Višji strokovni šoli, ki letos praznuje 20 let uspešnega izobraževanja. V tem študijskem letu višješolske strokovne programe obiskuje 130 študentov.
Svečanemu praznovanju v Ipavčevem kulturnem centru v središču Šentjurja so se poleg diplomantov in njihovih bližnjih pridružiti tudi zaposleni in mnogi gostje. Vse je prisrčno pozdravil in nagovoril dolgoletni direktor ŠC Šentjur in ravnatelj Višje strokovne šole ŠC Šentjur mag. Branko Šket: »ŠC Šentjur ima več kot 112-letno tradicijo izobraževanja na področju prehranske verige. V tem obdobju je šola doživela nekatere reorganizacije, združevanja z drugimi šolami in ponovne razdružitve, a izobraževalnega procesa ni nikoli prekinila.« Spomnil je na težko pot k pridobitvi višješolskega izobraževalnega programa, ki se je začela leta 1993 s prvimi razgovori o nadgradnji srednješolskega izobraževanja na takratni Kmetijski in gospodinjski šoli Šentjur. Čeprav so imeli podporo lokalne skupnosti in več podjetij, so trčili na prvo oviro – stališče takratnega kmetijskega ministrstva je namreč bilo, da na področju kmetijstva ne potrebujemo višjih strokovnih šol. Vodstvo šole si je še naprej prizadevalo za razvoj, zato so pri pripravi elaborata o reorganizaciji šentjurske šole štiri leta pozneje predvideli novo organizacijsko enoto – višjo strokovno šolo. Tudi stališče do višješolskega izobraževanja v kmetijstvu se je takrat omehčalo in pot novi pridobitvi se je kmalu odprla. Sklep o ustanovitvi višje strokovne šole v Šentjurju je Vlada republike Slovenije po dolgoletnih in vztrajnih prizadevanjih vodstva šole sprejela konec januarja 2002. Potrditev, da je šola izbrala pravo pot, je bil vpis: na razpisanih 45 vpisnih mest za višješolski strokovni program Kmetijstvo se je vpisalo 62 študentov. »Ponosen sem, da šola na področju prehranske verige deluje uspešno, da študenti dosegajo dobre učne rezultate in so dobro zaposljivi v podjetjih in kot prevzemniki kmetij. Naša šola izobražuje in plemeniti ljudi. Skozi šolska vrata prihajajo nove generacije in odhajajo z znanjem, ki izjemno pripomore k razvoju kraja in regije. Imamo energijo, voljo in ustvarjalni zagon, da z medsebojnim sodelovanjem še naprej uresničujemo visoke cilje za prihodnost,« je o nadaljnji razvojni poti šole povedal Šket.
Slovesnega dogodka so se udeležili tudi mnogi ugledni gosti, med njimi tudi predstavniki partnerskih šol iz Avstrije, Srbije ter Bosne in Hercegovine. Kako pomembna je bila vztrajnost šole pri nadgradnji srednješolskega izobraževanja z višješolskim, je poudarila tudi podžupanja Občine Šentjur Silva Koželj ter mladim diplomantom čestitala ob pomembni življenjski prelomnici in jim zaželela obilo dobrih priložnosti, da se bodo lahko pokazali in dokazali tudi poklicno: »Verjemite vase in v pridobljeno znanje.«
Silva Koželj, podžupanja Občine Šentjur: »Pot do šole je bila trnova, saj akreditacije izobraževalnih programov na tej ravni niso nekaj, kar se pridobi zlahka. Zato je treba občudovati trud, odločenost in napore vodstva, da imajo mladi iz lokalnega okolja in drugih regij možnost nagraditi svoje znanje.«
Državni sekretar na šolskem ministrstvu dr. Darjo Felda je čestital šoli za številne strokovne dosežke in vsem tistim, ki so prispevali k njenemu razvoju in prepoznavnosti: »V dveh desetletjih ste oblikovali uspešno izobraževalno institucijo ter pripomogli k pomenu in doprinosu višjega strokovnega izobraževanja ter k razvoju panog kmetijstva, prehrane in turizma v regiji in širše.« Poudaril je še, da šola izobražuje na področjih, čigar »pomena se vedno bolj zavedamo in ki postajajo ključna za našo prihodnost.« Prednost višješolskega študija pa vidi v izrazito praktično usmerjenem podajanju znanja, ki temelji na potrebah delodajalcev. »Zato verjamem, da je višješolski študij dovolj privlačen, da boste tudi v prihodnjih letih uspešno izobraževali nove generacije.« Poudaril je, da se področja, za katera izobražujejo na šentjurski šoli, neprestano spreminjajo in razvijajo, »zato morajo ostati v stiku z novostmi, posodabljati študijske programe, diplomantom pa ponuditi tudi usposabljanja in izpopolnjevanja, ki se hitro odzivajo na konkretne potrebe delodajalcev.«
PODELITEV DIPLOM
Vrhunec praznovanja je bila svečana podelitev diplomskih listin, ki jih je prejelo 30 diplomantov in diplomantk. Študij je uspešno končala že 16. generacija študentov, ki so jih pri tem pomembnem in prelomnem življenjskem dogodku pospremili tudi tisti, ki so jih pri študiju podpirali in spodbujali. Diplomske listine skupaj z zbornikom, ki so ga izdali ob 20. obletnici šole, jim je izročil mag. Branko Šket in jim ob tej priložnosti namenil spodbudno popotnico: »Znanja si ne moremo kupiti, vlagati moramo veliko truda, da ga pridobimo. Kakovost znanja, ki ste ga dobili na naši šoli, boste dokazali sami – z vašo sposobnostjo kritičnega razmišljanja, inovativnostjo in kreativnostjo pri delu in z vašim pogumom pri sprejemanju pomembnih odločitev in inovativnih rešitev. Pri tem ne bo odločilna le diplomska listina, temveč veličina vaših misli in odprtost za sprejemanje novih idej ter vaša pripravljenost za delo in učenje. Pred vami so velike priložnosti, upam, da boste zmogli premagati vse ovire s kančkom potrpežljivosti, idealizma in pozitivne energije, ki jo nosite v sebi.«
Fotografije: Foto-video Blisk