Svečana podelitev diplom in karierne poti mladih kmetijskih strokovnjakov

5 junija, 2024
0
0

Na Višji strokovni šoli Šolskega centra Ptuj so imeli maja svečano podelitev diplom. To je bila že 17. tovrstna podelitev, diplome pa je prejelo 52 diplomantov.

Na Višji strokovni šoli izvajajo programe Ekonomist, Mehatronika in Upravljanje podeželja in krajine. Po dveletnem študiju njihovi diplomanti pridobijo naziv ekonomist, inženir mehatronike ali inženir kmetijstva in krajine. V kmetijskem programu Upravljanje podeželja študenti pridobijo naziv inženir kmetijstva (VI. stopnja izobrazbe).

Letošnji diplomanti so študij in svoja diplomska dela zaključili in opravili zagovor v obdobju od zadnje podelitve, ki je bila aprila lani. Ravnatelj Robert Harb je podelil 12 diplom ekonomistom, 14 diplom inženirjem kmetijstva in krajine ter 26 diplom inženirjem mehatronike. Štirinajst diplomantov višješolskega kmetijskega programa je za Spodnje Podravje, ki je izrazito kmetijsko območje, zelo spodbudno število bodočih mladih kmetijskih strokovnjakov.

Značilnost višješolskih študijskih programov je izrazita naravnanost v pridobivanje praktičnih znanj in veščin na posameznem strokovnem področju. Po 24-tedenskem izo braževanju v šoli gredo študenti v obeh letnikih študija na desettedensko praktično izo braževanje k delodajalcem. Prav izbira teme za diplomsko nalogo in delovnega mesta za opravljanje prakse omogoča študentom poglobitev v določeno specifično področje strokovnega dela, jih sooči z zahtevami in pričakovanji na trgu dela, predvsem pa jim zelo pogosto tudi že nudi priložnost za bodočo zaposlitev.

Študenti kmetijstva na ptujski višji strokovni šoli opravljajo praktično izobraževanje v zadrugah, kmetijskih podjetjih, v kmetijskih trgovinah, na KGZ Ptuj in na večjih specializiranih kmetijah. Ob tem na šoli zelo dobro sodelujejo tudi s ptujsko kmetijsko svetovalno službo. Izobraženi mladi kadri v kmetijstvu postajajo vedno bolj cenjeni in iskani. Na Višji strokovni šoli z veseljem ugotavljajo, da je še vedno precej mladih s podeželja, ki v tem poklicu vidijo svoje poslanstvo in kakovost življenja ter so pripravljeni tudi svojo poklicno kariero posvetiti tej pomembni gospodarski panogi.

Letošnja generacija novih inženirjev kmetijstva in krajine je še posebej izstopala. Diplomanti so na študij kmetijstva na Ptuj prihajali s širšega območja Štajerske, pa tudi iz Prekmurja. Med študijem so bili študenti kmetijstva te generacije zelo dejavni tudi na področju strokovnega dela, udeleževali so se tekmovanj, veliko jih je aktivno delovalo tudi v domačem okolju. Njihove karierne poti so zelo raznovrstne in zanimive. Tudi njihove teme oz. poskusi za diplomske naloge so bili zanimivi. Veliko študentov opravlja svoje diplomske naloge v sodelovanju oz. somentorstvu z zunanjimi strokovnjaki s področja kmetijstva.
Diplomantka Rebeka Čurin, ki prihaja iz Koga pri Ormožu, je lansko leto postala osma kogovska vinska kraljica in je vse leto aktivno sodelovala na številnih dogodkih, povezanih s turizmom ter promocijo vinogradništva in vinarstva. Zanimiva je tudi Rebekina karierna pot, saj je kot srednješolka obiskovala program veterinarski tehnik na mariborski biotehniški šoli, nato pa strokovno področje izobraževanja razširila še na študij kmetijstva in krajine na višješolskem nivoju. Svojo ljubezen do živali in kmetijstva pa uresničuje na delovnem mestu tehnologinje za živinorejo v podjetju Jeruzalem Ormož SAT. V tem podjetju je pod mentorstvom direktorja Marka Plohla, ki je zelo priljubljen mentor dijakom in študentom na praksi, opravila tudi svojo diplomsko raziskavo.

Rebeka Čurin, inženirka kmetijstva in krajine in aktualna osma kogovska vinska kraljica (Fotografija: Denis Žuran)

Diplomant Vinko Tušak obdeluje veliko, skoraj stohektarsko, poljedelsko živinorejsko kmetijo v Cvetkovcih. Kmetija se nahaja na Dravsko-Ptujskem polju, večina kmetijskih zemljišč je na ravnini. Vinko je za svojo diplomsko nalogo opravil obsežen poljedelski poskus, v katerem je ugotavljal, kako posevki travno-deteljnih mešanic vplivajo na pridelek koruze. Diplomsko nalogo je pripravil pod mentorstvom dolgoletnega višješolskega predavatelja za področje poljedelstva Antona Hanželiča in somentorstvom Zvonka Glažarja, priznanega kmetijskega strokovnjaka iz podjetja Saatbau, ki pogosto ponosno pove, da je svojo karierno pot začel na takratni kmetijski šoli na Ptuju, kjer je dobil dobre osnove za nadaljevanje študija kmetijstva na mariborski in ljubljanski fakulteti.

Predavatelj Anton Hanželič je v svojem 40-letnem zelo plodnem strokovnem delu na področju kmetijskega izobraževanja opravil številna mentorstva študentom pri diplomskih nalogah in predvsem skrbel, da je mladim bodočim kmetijskim strokovnjakom privzgojil ljubezen in spoštovanje do kmetijskega poklica.

Ivan Žinko, naj diplomant ptujske Višje strokovne šole v letu 2024, se je v imenu vseh študentov zahvalil predavateljem in staršem.

Priznanje naj diplomant generacije v vseh programih Višje strokovne šole ŠC Ptuj je bilo podeljeno diplomantu Ivanu Žinku, inženirju kmetijstva in krajine, ki je med študijem blestel kot najboljši med najboljšimi, saj je bil s svojim znanjem, dosežki in osebnim značajem zgled vsem diplomantom.
Tudi letos so dogodek v prostorih Dominikanskega samostana končali s prijetnim druženjem vseh zbranih: diplomantov, njihovih spremljevalcev in predavateljev.

Fotografije: arhiv šole