Študentke razvile medeni sirup

25 avgusta, 2020
0
0

Biotehniška fakulteta (BF) v Ljubljani se je prek programa Po kreativni poti do znanja povezala s podjetji in drugimi organizacijami ter študentom ponudila možnost pridobitve praktičnih izkušenj, dodatnih znanj in veščin za uspešen prehod iz izobraževalnega sistema v delovno okolje. 

Konec junija so se končali trije projekti, med njimi tudi projekt BEE SIRUP. Pri njem je sodelovalo šest študentk različnih študijskih smeri: Zala Sel, Neža Ožbold, Petra Česen, Petra Kmetič, Eva Indihar in Mateja Pesek, ki so s podjetjem Božnar čebelarstvo, d. o. o., iz Polhovega Gradca razvile nov prehranski izdelek – medeni sirup iz slovenskega medu in matičnega mlečka ter izbranih rastlinskih izvlečkov.

Projekt je trajal štiri mesece na dveh mestih – na Oddelku za živilstvo BF in v podjetju Božnar čebelarstvo, d. o. o. Pri delu so študentke usmerjali in vodili trije pedagoški mentorji z BF; poleg vodje projekta izr. prof. dr. Jasne Bertoncelj še izr. prof. dr. Aleš Kuhar in asist. dr. Saša Piskernik, delovni mentor iz podjetja Božnar čebelarstvo, d. o. o., pa je bil Primož Božnar, univ. dipl. inž. živilske tehnologije, nekdanji študent BF.

OD RAZVOJA DO PRODAJE
Študentke se niso posvetile le razvoju novega izdelka, temveč so proučile tudi tržišče in pojavnost medenih sirupov, pripravile spletno anketo, s katero so potrošnike vprašale, kako pogosto kupujejo in uživajo čebelje pridelke in izdelke iz njih, kakšni so razlogi za uživanje in jih povprašale o dejavnikih, ki so odločilni za nakup izdelka. Izsledki ankete in ponudbe na trgu pa so jim bili v pomoč pri oblikovanju recepture medenih sirupov za različne skupine ljudi. Sirupe, ki so jih pripravile z delovnim mentorjem, so senzorično ocenile v laboratoriju BF ter določile izbrane kemijske parametre in mikrobiološko sliko. Pripravile so še podatke za označbo izdelka in ceno, medene sirupe pa ponudile v pokušino potrošnikom.

ŠTIRJE OKUSI
»V okviru projekta smo razvili štiri različne medene sirupe, ki so namenjeni otrokom za krepitev imunskega sistema, nosečnicam za izboljšanje krvne slike, rekreativnim športnikom za regeneracijo po vadbi in starejšim za ohranjanje kognitivnih sposobnosti. Poleg slovenskega medu in slovenskega matičnega mlečka smo, odvisno od recepture, dodali še izvlečke smrekovih vršičkov, timijana, rdeče pese, melise in ginka ter sok kurkume, jabolčni, limonin, ingverjev, grozdni in borovničev sok ter vitamin C, L-karnitin in Q10. Izbor sestavin za posamezni medeni sirup smo določili na podlagi njihovih vplivov na človeški organizem in mnenja potrošnikov, ki smo ga pridobili s spletno anketo. Razviti medeni sirupi so biološko učinkoviti, naravni izdelki na osnovi čebeljih pridelkov, ki so primerni za uporabo v vsakdanji prehrani,« nam je povedala Petra Česen.

»Najtežje se mi je zdelo odločanje o tem, kakšen medeni sirup želimo in komu naj bo namenjen. Pri razvijanju medenega sirupa smo bili usmerjeni na potrebe in želje potrošnikov ter na že obstoječe izdelke na trgu. Na podlagi rezultatov smo morali ugotoviti, kakšnih medenih sirupov na trgu še ni in pripraviti takega, da ga bodo potrošniki pripravljeni kupiti in bodo z njim zadovoljni,« je povedala Česnova. Medeni sirupi so bili všeč tudi tistim, ki so jih že poskusili. »Najbolj so jim ugajali videz, aroma in občutek v ustih. Pritegnil jih je tudi namen uživanja medenih sirupov, zato bi jif uživali ob morebitnih težavah, « je povedala sogovornica. Partnersko podjetje Božnar čebelarstvo, d. o. o., bo medene sirupe optimiziralo in proučilo možnost vključitve novega, atraktivnega izdelka iz naravnih surovin – medenega sirupa – v svojo prodajno ponudbo. 

Projekt BEE SIRUP je potekal od 1. februarja 2020 do 30. junija 2020 v okviru programa Po kreativni poti do znanja (PKP), ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega socialnega sklada.

»Delo pri projektu je bila odlična izkušnja, kako razvijati izdelek v praksi od pregleda tržišča do končnega izdelka. Spoznala sem delo čebelarjev, pridobivanje medu in matičnega mlečka, seznanila sem se s kemijskimi in senzoričnimi analizami, se srečala z izzivi, ki nastajajo pri razvijanju medenega sirupa, osvojila pa sem še veliko drugih znanj. Zelo sem vesela, da sem sodelovala pri projektu s tako uigrano ekipo študentk in mentorjev, saj smo odlično sodelovali,« je o osebni izkušnji povedala Petra Česen.

Fotografije: arhiv BF