Štruklji na našteto načinov
Med najbolj priljubljenimi in znanimi kulinaričnimi znamenitostmi Slovenije so prav gotovo tudi štruklji. Poznamo jih vsaj toliko, kolikor je pridnih rok, ki jih pripravljajo. Da nanje ne bi pozabili in bi jih večkrat ponudili na naših krožnikih, se trudijo Mirnopečanke, ki so pripravile že peto državno ocenjevanje in razstavo štrukljev iz vlečenega in kvašenega testa.
V mirnopeški dolini so med vsemi jedmi najbolj ponosni na mirnopeške štruklje in če vas pot zanese v to malo dolenjsko vas, jih vsekakor poskusite. Pripravljajo jih iz vlečenega testa, vanj pa zavijejo nadev iz sestavin, ki so bile nekdaj vedno pri hiši: pregrete smetane, cvrtja in ocvirkov. Prav taki so bili na ogled tudi na peti državni razstavi štrukljev v Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči, ob njih pa smo lahko občudovali tudi druge slano in sladko nadevane štruklje. Skupaj jih je bilo natanko 50 in niti dva si nista bila enaka. Njihovi izdelovalci so se zares potrudili in poleg tradicionalnih nadevov, kot so skuta, pehtran in še kaj, pripravili veliko inovativnih in sodobnih različic. V štrukelj so bili zaviti tudi mleto meso in zelje, jajca in šparglji, skuta in drobnjak, skuta z bučnimi semeni, cvrtje … Ker so štruklji vsestranska jed, bi jih lahko pripravljali večkrat, saj so zelo nasitni. Ponudimo jih lahko kot glavno jed, prilogo, sladico ali v juhi. In ko usvojimo najtežji del priprave štrukljev – to je testo, vlečeno ali kvašeno – nas pri nadevih omejuje le domišljija.
»Štruklje so včasih znale pripraviti vse gospodinje, zato si želimo, da bi tudi mlajše gospodinje usvojile pripravo te naše kulinarične dediščine, « je povedala Jelka Krivec, predsednica DPŽ Mirna Peč, ki je skupaj s članicami društva ter ob podpori Zveze kmetic Slovenije in domače občine pripravila peto državno ocenjevanje in razstavo štrukljev. Povedala je, da so s strahom čakale na prijave in upale vsaj na 30 izdelkov, a so jih na koncu razstavile 50. »Epidemija nas je oddaljila le za kratek čas, vsi smo že nestrpno čakali zeleno luč, da se lahko družimo in poveselimo. Izkoristile smo prvo priložnost in našo prireditev pripravile ob občinskem prazniku namesto pozimi, kot je bila navada do zdaj,« je povedala Krivčeva.
Pohvale za pogum prirediteljicam, ki so upoštevale vse zdravstvene ukrepe, in zahvalo vsem, ki so sprejeli izziv, so izrekali ugledni gostje, ki so spremljali podelitev priznanj sodelujočim. Prvič je na javni prireditvi spregovorila tudi kmetica leta 2020 Marija Lamovšek, ki si je v družbi Krivčeve in predsednice ZKS Irene Ule ogledala razstavo. Med 50 izvrstno pripravljenih štrukljev iz kakovostnih sestavin je komisija: predsednica Anica Pajer ter Blaž Košak in Irena Ule, podelila 35 srebrnih priznanj in 15 zlatih. Komisijo je najbolj navdušil štrukelj s suhimi hruškami, ki ga je pripravila 16-letna Zarja Denac. Če vam je to ime znano, spomnimo, da je na nedavnem državnem ocenjevanju kruha v Beli Cerkvi njen kruh edini prejel vse možne točke. Vzdušje na podelitvi priznanj so popestrile še ljudske pevke Čebelice in harmonikar Lan Šiško Peperko, druščina pa se je razšla s priljubljenima Slakovima pesmima: Čebelar in V dolini tihi. Veseli ponovnega snidenja so skupaj s pevkami zapeli tudi vsi zbrani.