Siva mrena ali katarakta
Poslabšanje vida je neizbežen in naraven proces, ki ga začnemo opažati predvsem po 40. letu starosti. Siva mrena je zelo pogosta degenerativna sprememba naravne očesne leče, ki se pogosteje pojavlja po 65. letu, neredko pa prizadene tudi mlajše paciente.
Znotraj očesa, za obarvanim delom (šarenico) in zenico, se nahaja očesna leča. Naloga leče je, da svetlobo, ki vstopi skozi oko, usmeri na zadnji del očesa – na mrežnico. V zdravem očesu je leča čista in prosojna, s starostjo pa se prosojnost leče postopno zmanjšuje, kar svetlobnim žarkom onemogoča dostop do mrežnice. Slika, ki nastane na mrežnici, je zato motna in nejasna. Poznanih je več vrst sive mrene, med katerimi je najpogostejša starostna siva mrena. Katarakta ali siva mrena je eden najpogostejših vzrokov slepote na svetu.
NAJPOGOSTEJŠI VZROK ZA NASTANEK JE STARANJE
Katarakta (grška beseda »katarakta« pomeni slap) torej pomeni skalitev naravne leče, vzroki so lahko zelo različni (poškodba, očesna vnetja, presnovne bolezni …), najpogosteje pa gre za normalen proces staranja. Vzroki zanjo so med drugim tudi preveč preživetega časa na soncu brez zaščite oči, kajenje, visok krvni tlak, uporaba izdelkov s steroidi, pogosta izpostavljenost sevanju …
Razvoj oz. pojav sive mrene se začne z majhnimi spremembami, ki vplivajo na vid in jo je vsaj sprva težje prepoznati. Na začetku se vam bo vse okrog vas zdelo malce motno, vendar se na to ne boste odzvali, saj se boste na takšen vid navadili. Zamegljen vid se sčasoma samo stopnjuje, pogled na svet pa postaja vedno bolj moten in vključuje rjave ali rumene sledi. Znaki sive mrene so poleg neostrega in zamegljenega vida tudi občutljivost na intenzivno svetlobo (sončna svetloba), nočna slepota, zaznava barv na eno oko je drugačna kot na drugo, težave pri globini vida, dvojni vid in težave pri branju. Zameglitev očesne leče lahko povzroči nepravilno ukrivljenost svetlobe, ki vstopi v oko, le-to pa lahko povzroči halo učinek. Gre za pojav, pri katerem okrog vsake luči vidimo obroček. Vidite ga lahko v različnih barvah, zaradi njega pa je vožnja zelo naporna. To je še eden od razlogov, zakaj je vožnja ponoči zelo nevarna, če imate katarakto. Zamegljena in zatemnjena slika zmanjšujeta kakovost življenja in vsakdana. Aktivnosti, kot je vožnja avtomobila, začenjajo postajati zelo težke in naporne, vsako gibanje ponoči postaja zahtevnejše. Bleščanje drugih avtomobilov lahko povsem oteži vožnjo in je lahko za oči celo boleče. Takoj ko opazite katerega od znakov poslabšanja vida, se naročite na pregled pri oftalmologu. Če sumite, da imate katarakto, bodite med vožnjo zelo previdni, še posebej ponoči in se čim prej naročite na pregled.
EDINI NAČIN ZDRAVLJENJA JE KIRURŠKI POSEG
Kljub številnim raziskavam do zdaj še ni bil odkrit noben zanesljiv način preprečevanja katarakte. Za upočasnitev razvoja sive mrene oz. katarakte je priporočljivo uživanje uravnotežene prehrane, izogibanje ultravijoličnemu (UV) sevanju z uporabo kakovostnih sončnih očal in poškodbam oči z uporabo zaščitnih očal. Sladkorni bolniki morajo natančno nadzorovati raven sladkorja v krvi.
Trenutno je edini način zdravljenja sive mrene operacija. Poseg je neboleč in običajno za eno oko traja od 10 do 30 minut. Danes operacija sive mrene predstavlja najpogostejšo operacijo v oftalmologiji. Pri operaciji se naravna zamegljena očesna leča zamenja z novo – sintetično. Umetna leča je trajna, ne zahteva nege in lahko bistveno izboljša vid. Z operacijo in vstavitvijo primerne očesne leče se lahko popravijo tudi druge očesne napake, kot so kratkovidnost, daljnovidnost in astigmatizem. Morda se boste lahko z operacijo in novo lečo povsem znebili očal. Nekatere leče so tudi večžariščne, kar omogoča dobro vidno ostrino tako na daljavo kot na bližino. Če je potrebna odstranitev sive mrene na obeh očesih, boste najverjetneje opravili dve ločeni operaciji, pri čemer se mora pred drugo operacijo prvo oko v celoti pozdraviti. Operacija je popolnoma neboleča, opravi pa se v lokalni anesteziji (s kapljicami). Tudi okrevanje po operaciji sive mrene je hitro in neboleče, v nekaj dneh pa se povrne popolna ostrina vida. Ko je siva mrena (katarakta) odstranjena, je običajno potrebna dvotedenska terapija s kapljicami in nekajtedensko izogibanje dejavnostim, ki lahko vodijo v večje napore oz. v poškodbe očesa.
Svetuje: Mateja Ferjan Hvalc, dr. med., specialistka družinske medicine