S hitrimi prsti prepričljivo do zmage
Pod mogočno srednjeveško trdnjavo žužemberškega gradu tik ob Krki, dolenjskem biseru, ki se vije mimo Žužemberka, je bilo prejšnjo soboto prizorišče jubilejnega 50. državnega tekmovanja v znanju – kviza Mladi in kmetijstvo.
Na Loki je bilo kot v mravljišču že dopoldan: mladi z vseh vetrov in vseh govornih narečij so tja pripotovali na povabilo lanskoletnih državnih prvakov v znanju – DPM Suha krajina in soorganizatorjev tega tradicionalnega dogodka: KGZS in ZSPM. Da so prejeli povabilo, pa so morali tekmovalci uspešno prestati regijsko sito: spopad v znanju na državni ravni je namreč le za najboljše – deset regijskih zmagovalcev in lanskoletne državne prvake, ki branijo laskavi naziv.
Dopoldansko druženje je bilo namenjeno ogledom dobrih praks in kulturnih znamenitosti kraja ter sproščanju pred vrhuncem dneva – iskanju lukenj v znanju. Še preden so oder zasedle vse tekmovalne ekipe, prednje pa sedli člani strokovne komisije, so mlade pozdravili, jim čestitali ter zaželeli pošten in športen boj tudi mnogi ugledni gostje. »Morda smo na seznamu občin zadnji, smo pa prvi po prisrčnosti,« jim je dobrodošlico zaželel župan Občine Žužemberk Jože Papež, ki ni skoparil s pohvalnimi besedami o delu domačega društva in mladih upih slovenskega podeželja. »Z zmago na lanskem tekmovanju smo skupaj s pokalom ponosno prevzeli tudi organizacijo kviza, naš društveni slogan ‘Drzni, ponosni in marljivi’ pa ponesli v svet,« so bile pozdravne besede predsednice DPM Suha krajina Vesne Zarabec. Dodala je, da je znanje tisto, kar šteje, »zato si želim, da bi bil kviz še naprej tako priljubljen med mladimi, da bomo še naprej tako povezani.« Spodbuden nagovor ob polstoletni tradiciji tekmovanja v znanju je imel predsednik KGZS Roman Žveglič: »Na KGZS smo veseli in ponosni na vaše dosežke, na male in velike uspehe, ki vas gradijo v pokončne kmete in kmetice. Ne ustrašite se izzivov, le pogumno! Ko pa se vam bo zdela stopnica previsoka, povprašajte starše, starejše in strokovnjake KGZ in zborničnega urada, ki zastopamo stanovske interese. Čim večkrat nas boste rabili in potrkali na naša vrata ali poklicali, več bomo lahko storili za vas.«
Roman Žveglič: »Letošnje teme kviza so državotvorne. To niso samo kmetijske teme, so mnogo več, saj ohranjajo slovensko identiteto. Zato nam morajo biti te vsebine v ponos. To nam daje naša zemlja in ohranjajo naše spretne roke in umne glave. Več znanja na tem področju je dober temelj, da tega ne zapravimo ali izgubimo. To ni pomembno samo za nas, ampak še bolj za naše zanamce. Znanje in pridnost sta tista, ki nas peljeta naprej.«
Pozdrave in dobre želje so z zbranimi podelili še Janez Pirc, direktor KGZS, Damijan Vrtin, direktor KGZ Novo mesto, Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije, ter Anja Mager, predsednica ZSPM, ki je poudarila, da je kviz dogodek podeželske mladine z najdaljšo tradicijo med vsemi: »Ne gre le za širjenje znanja in dobre besede o kmetijstvu med mlade in širšo javnost – kar je zagotovo izjemnega pomena! Gre predvsem za ohranjanje tradicije prenosa znanja in druženja mladih, ki jih vse povezuje eno – ljubezen do kmetijstva. In to je nekaj, kar je treba ohranjati in predvsem nadgrajevati, da bo vedno aktualno in privlačno za nove generacije.«
V BOJ ZA TOČKE
Po uvodnih nagovorih in glasbenem predahu so se žarometi uprli v 11 ekip društev podeželske mladine iz Metlike, Šmihela nad Mozirjem, Mirne Peči, Mislinjske doline, Velikih Lašč, Spodnjega Podravja, Svetega Jurija ob Ščavnici, Brežic, Vrsnika – Ledin, Društva kranjske in tržiške podeželske mladine in lanske zmagovalce – ekipo iz Suhe krajine. Kako dobro so se podučili o štirih temah: semenarstvu, kralju slovenske kulinarike – krškopoljskemu prašiču ter travnikih Nature 2000, so jih potipali že na regijskih izborih, na državnem kvizu pa so dodali še četrto temo: organiziranost in položaj ter cilje mladih v Evropski uniji.
V ekipi so trije mladi, dva ne smeta biti starejša od 20 let, tretji pa ne starejši od 29 let. Za ekipo, ki brani naziv državnega prvaka, starostne omejitve ne veljajo. Ista zasedba tekmuje na regijskem in na državnem tekmovanju.
Ekipe so si izmenjale še simbolična darila, nato so v roke vzeli table in pisala ter zagrizli v prva vprašanja. V prvem krogu so odgovarjali na tri sklope vprašanj – vsak pravilni odgovor jim je prinesel po eno točko. Vsaka ekipa je dobila tudi bonus Dobre vile, ki so ga lahko vnovčili le enkrat in si z njim podvojili točke, a le, če je bil odgovor pravilen.
Začeli so z vprašanji in tremi ponujenimi odgovori. Je pravilen odgovor A, B ali C, so morali razmisliti v desetih sekundah, nato pa table dvigniti visoko v zrak. Zapisani odgovori si niso bili enotni, zato so bile seveda že razlike pri osvojenih točkah. Le dvakrat so vsi zapisali isti odgovor in nanj tudi pravilno odgovorili, najtežji oreh je bilo za vse ekipe zadnje »mladinsko« vprašanje, ki so ga strla le dekleta iz Velikih Lašč. Štiri ekipe so »zapičile« tudi Dobre vile: Korošci, Brežičani in domačini so jih koristno vnovčili, manj sreče pa so imeli člani DPM Vrsnik – Ledine.
Prvi sklop so s sedmimi pravilnimi odgovori in dobro unovčenimi Dobrimi vilami najbolje končali Korošci (osem točk), tik za petami s točko manj so jim bili Gorenjci in Posavci.
Praktični prikazi in deset sekund za razmislek, da so tekmovalci izbrali pravilni slikovni odgovor, je bila naslednja naloga. Med devetimi nalogami so eno zaradi prišepetavanja publike razveljavili in izbrali novo, odgovori na tablah pa so bili tudi tokrat mešani. Le kakšna je pravilna obarvanost krškopoljskega prašiča, so kot iz topa izstrelili vsi – Mirnopečani pa so z vloženim bonusom še podvojili točke pri tem vprašanju. Še dve ekipi sta bonus uspešno vnovčili v tem krogu – Spodnje Podravje in Sveti Jurij ob Ščavnici.
Napetost se je pred tretjim sklopom vprašanj, ki je odločal o finalistih, med tekmovalci stopnjevala, med navijači pa se je dvigal adrenalin ob vsakem pravilnem odgovoru njihovih favoritov. Te so bučno pospremili, da je bilo ozračje pod šotorom še kakšno stopinjo bolj vroče kot na začetku.
V tretji sklop so Korošci, Gorenjci in Sveti Jurij ob Ščavnici prinesli po 14 točk, le točko manj sta imeli ekipi iz Brežic in Velikih Lašč. Naloga, ali trditev drži ali ne, je ekipam v tretjem krogu prinesla po dve točki, če je bila njihova izbira pravilna. Šest trditev, pa niti pri eni niso bile vse ekipe enotne. Malce taktiziranja pri porabi Dobre vile se je obrestovalo Gorenjcem in DPM Velike Lašče, saj sta pravilne odgovore oplemenitila in namesto dveh dobila vsak podvojene točke, torej po štiri.
HITRI PRSTI ZA PET NAJBOLJŠIH
Ob nastopu harmonikarjev je bilo nekoliko lažje čakati na rezultate strokovne komisije, ki je naznanila izkupiček točk po prvem delu tekmovanja, in s tem pet ekip, ki so pokazale največ znanja. Na odru so ostali: po številu točk izenačeni ekipi s Koroške in Gorenjske (oboji 26 točk), tik za petami s točko manj ekipi iz Šmihela nad Mozirjem in Velikih Lašč, s 23 točkami pa je preboj v finale uspel še ekipi iz Brežic.
Table so tokrat zamenjali hitri prsti – šest vprašanj, s hitrim stiskom na gumb pa so si ekipe izborile možnost, da odgovarjajo prve. Prijavile so se lahko še preden je voditeljica prebrala vprašanje do konca, kar je dodatno začinilo tekmovanje. Brez konkurence v tem delu je bila ekipa Društva kranjske in tržiške podeželske mladine, ki je kar na štiri vprašanja odgovorila pravilno, enkrat so bili najhitrejši in pravilni DPM Velike Lašče in enkrat Korošci.
Po kratkem in prepričljivem finalu je bilo še pred uradno razglasitvijo jasno, da Gorenjci niso »škrti« pri znanju in da jih je sreča spremljala tudi v Žužemberku. Gašper Šink, Jakob Rakovec in Jernej Poklukar so prepričljivo zmagali in za sabo pustili na drugem mestu ekipo DPM Mislinjske doline, na tretjem pa DPM Velike Lašče.
Veselje Gorenjcev je bilo nepopisno in kljub skromni ekipi navijačev zelo glasno, ko so visoko v zrak dvignili pokal državnih prvakov v znanju na jubilejnem – abrahamovskem kvizu Mladi in kmetijstvo. Čestitke so deževale z vseh strani, domov so se vrnili s košem nagrad in nalogo: organizacijo naslednjega državnega tekmovanja. Letos so garali trije, naslednje leto bodo garali vsi člani društva, so se pošalili zmagovalci. Velik poklon pa si zasluži tudi ekipa DPM Suha Krajina, ki je skupaj s KGZS in ZSPM pripravila izjemno prireditev, ki bo mnogim lep spomin za vedno.
V sklopu prireditve so bili možni tudi ogledi sadjarske kmetije Košiček v Žužemberku, živinorejskih kmetij Zupančič s Srednjega Lipovca ter kmetije Jerše iz Velikega Lipovca pri Dvoru ter kulturno-zgodovinskih posebnosti Žužemberka. Organizirali so še predstavitveno tržnico, pripravili animacije za najmlajše ter dogajanje popestrili s kratkim koncertom društva harmonikarjev. Večernemu delu druženja pa je dajal tempo ansambel Roka Kastelca.