Rekordna udeležba in vrhunski izdelki

5 februarja, 2020
0
0

Na prireditvi je sodelovalo največ članic številčnega društva ter drugi udeleženci, ki so bili dovolj pogumni, da so svoj kruh prinesli na ocenjevanje. To je bila že osma tovrstna prireditev po vrsti, ki so jo pripravile v sodelovanju s KGZ Novo mesto v dvorani Stik v središču kraja. Letos je bilo razstavljenih skoraj sto izdelkov, od tega jih je bilo ocenjenih 91. »Nekaj sodelujočih je prineslo kruh, ki je bil pečen na dan ocenjevanja. Ker tak kruh ni uležan oziroma primerno ohlajen, ga je komisija izločila iz ocenjevanja, vseeno pa smo ga razstavili,« nam je povedala predsednica društva Nada Zorec. Izjemno vesela je bila rekordne udeležbe, saj je bilo letos kar 21 izdelkov več kot lani. »To pomeni, da v mnogih družinah sami pečejo kruh in se peka kruha doma ponovno obuja in širi med ljudmi,« je navdušeno povedala.

Zorčeva je pohvalila svoje Tavžentrože, ki so lani praznovale 45-letnico delovanja in povezovanja ter ob visokem jubileju svečano razvile prvi društveni prapor, saj so na ocenjevanje prinesle izvrstne izdelke. »Skrb za vsakdanji kruh nas spremlja od vekomaj. Vedno je bila prisotna tudi božja pomoč, da so gospodinje lahko nahranile številna lačna usta, posebno težko je bilo ob slabih letinah. Nekoč smo pobrali vsak klasek in zrno, s kruhom pa ravnali spoštljivo in varčno, saj ga velikokrat ni bilo dovolj. Danes je na žalost drugače.

»Velecentri poskušajo razvrednotiti spoštljiv odnos do domačega, kmečkega kruha s prodajo cenenega industrijskega. S tem razvrednotijo tudi kmečko delo, vonj po njivi in hlevu. Tavžentrože se ne damo, saj vemo, da je naš kruh najboljši. Zato nas zelo veseli, da naš trud prepoznate tudi vi, cenjeni gostje,« je v svojem pozdravnem nagovoru ob svečani podelitvi priznanj odločno povedala Zorčeva.

Trije z vsemi točkami

Pred ocenjevanjem so vseh 91 hlebcev kruha razvrstili v šest kategorij, in sicer: pšenični kruh, rženi kruh, kruh iz drugih krušnih žit, mešani kruh, kruh posebnih vrst in praznični kruh. Izdelke so oštevilčili, kar je zagotavljalo anonimnost ocenjevanja dveh strokovnih komisij. Merila ocenjevanja so znana, zapisana v pravilniku za ocenjevanje kruha, poudarek pa je na organoleptičnih lastnostih kruha: zunanjem videzu, videzu sredice, vonju skorjice in sredice, okusu ter topnosti skorje in sredice. Po končanem ocenjevanju je komisija razvrstila kruh v kakovostne razrede glede na doseženo število točk. Zahvalo prejmejo izdelki z manj kot 60 točkami, izdelkom od 60 do 69,9 točk so podeljena bronasta priznanja, od 70 do 74,9 točk srebrna, in zlata za razpon točk med 75 in 80. Vsi izdelki so presegli minimalni prag za priznanje, zato zahval ni bilo. Osem izdelkov je prejelo bronasto priznanje, 20 srebrno in kar 63 zlato. Vseh 80 točk so prejeli trije izdelki, in sicer kruh Jožice Kastelic, Danice Kozlevčar in Jožeta Senegačnika, ki je ponovil lanski uspeh. »Izid ocenjevanja dokazuje visoko kakovost priprave in peke kruha, zato iskrena pohvala vsem sodelujočim. Člani komisij smo bili z vsemi izdelki zelo zadovoljni, saj so bili narejeni iz kakovostnih sestavin, s spretnimi rokami in veliko mero ljubezni. Ker pa je to tekmovanje, je bilo potrebno kruh ovrednotiti s točkami, da smo dobili najboljše, boljše in tiste z manjšimi pomanjkljivostmi. Člani komisije svetujemo, da preverite, ali je kruh dovolj pečen, ne premalo in ne preveč, in pravilno odmerite sol. Premalo slan kruh je neokusen, enako velja za presoljen kruh. Če solite manj zato, ker sledite načelom zdrave prehrane, je to treba navesti na deklaraciji in komisija to upošteva. Tudi tokrat je komisija zaznala pogosto napako, nekaj izdelkov je imelo tuj in neprijeten vonj, najpogosteje po pralnem prašku oziroma mehčalcu. Najbolje je, da kruh zavijete v papir za peko ali imate posebno krpo za kruh. Pred dodajanjem semen priporočamo, da jih poskusite in preverite, da niso žarki. Pazljivost je potrebna pri lanenem semenu ali olju in orehih,« so bili nasveti predsednice strokovne komisije Elizabete Verščaj. »Če je bil vaš kruh drugače ocenjen, kot ste pričakovali, naj vam malo slabša ocena ne vzame veselja do peke kruha,« je bila spodbudna Verščajeva.

Mladi peki

Društvo podeželskih žena Tavžentroža je k sodelovanju povabilo tudi osnovnošolce in vrtčevske otroke. »S svojo udeležbo so nas zelo razveselili otroci iz vrtca v Mokronogu: skupine Sovice, Čebelice, Medvedki in Žabice ter učenci Osnovne šole Trebnje. Pohvaliti moram vodstvo šole, ki se je takoj odzvalo na naše povabilo. Skupaj s članico društva Tatjano Kresal sva sodelovali pri gospodinjskem krožku in skupaj z učenci ter njihovo mentorico Ireno Višček zamesili in spekli kruh in nekaj drugih krušnih izdelkov. Na najino pobudo so se opogumili in spekli še hlebec za ocenjevanje. Za kruh z ovsenimi kosmiči so prejeli zlato priznanje,« je ponosno povedala Zorčeva. Razstavo kruha si je ogledalo tudi okoli 300 učencev, saj si trebanjska šola prizadeva, da bi njihovi učenci vedeli, kako dolga je pot od žita do kruha, zato je to živilo vredno vsega spoštovanja.

»Sodelovanje mladih pekov na naši prireditvi nam je vlilo veliko volje, da bomo Tavžentrože s še večjim veseljem skrbele, da peka kruha ne bo zamrla. Skrbele bomo tudi za ohranjanje kmečke kulinarike, urejenost naše doline, ohranjanje slovenske narodne pesmi, podmladek in ohranjanje naših kmetij ter okolja. Prizadevale si bomo za medosebno povezanost in druženje ljudi med našimi lepimi dolenjskimi griči,« je obljubila predsednica, ki se je zahvalila vsem članicam za sodelovanje na dogodku. Posebno zahvalo je namenila tudi sponzorjem: Štupnikovem mlinu iz Zagradca za podarjeno moko in darila, Semenarni Ljubljana za podarjena semena, KGZ Novo mesto za strokovno pomoč, KZ Trebnje za finančno podporo ter vsem tistim, ki so podprli prireditev s svojim obiskom.