Razpis za mlade prevzemnike podaljšan do 20. junija

4 junija, 2024
0
0

V zadnjem Uradnem listu Republike Slovenije, objavljenem 31. maja 2024, je Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano objavilo spremembi javnega razpisa za intervencijo Podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov za leto 2024 in intervencijo Medgeneracijski prenos znanja za leto 2024, s katero so podaljšali oddajo razpisnih vlog do 20. junija 2024. Ostala določila javnega razpisa ostajajo nespremenjena in v veljavi. Sprememba je začela veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu.

Do leta 2027 bo za pomladitev gospodarjev slovenskih kmetij na voljo 66 milijonov evrov, za drugi javni razpis je za prvi sklop namenjenih 10,55 milijona evrov in 5,68 milijona evrov za drugi sklop. Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja prispeva dobro tretjino sredstev, preostali delež gre iz proračuna Republike Slovenije. Vlogo lahko oddajo fizične osebe, samostojni podjetniki, ki imajo registrirane izključno kmetijske dejavnosti, ali enoosebne gospodarske družbe (d. o. o.).

Pomladitev gospodarjev slovenskih kmetij je nujna, saj se povprečna starost slovenskega gospodarja kmetije že bliža 60 letom, delež mladih kmetov, starih do 40 let, pa je nižji od šestih odstotkov.

RAZPISNI POGOJI

Mladi kmet lahko kandidira na javni razpis, če je postal nosilec in lastnik kmetijskega gospodarstva v zadnjih petih letih, kar je bistveno boljši pogoj kot v prejšnjem programskem obdobju, ko je bila ta omejitev določena na dve leti. Pogodbo o lastniškem prenosu kmetije je treba pripraviti pri notarju ali odvetniku, novega lastnika kmetije vpisati v zemljiško knjigo in register kmetijskih gospodarstev (RKG). V prvem obroku prejme upravičenec 90 % izplačanila odobrenih nepovratnih sredstev.

Od lastniškega prenosa kmetije in vpisa nosilca v RKG do prijave mladega prevzemnika na javni razpis za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov lahko mine največ 5 let. Medgeneracijski prevzem kmetje se dokazuje z izročilno pogodbo, darilno pogodbo, pogodbo o preužitku, s pravnomočnim sklepom o dedovanju ali pogodbo o dosmrtnem preživljanju v primeru smrti prenosnika, ki se ji priloži izpis iz registra umrlih. Prenosnik lahko zadrži 0,5 hektarja, vključno z objekti na tej površini, razen objekta za rejo živali. Če vlagatelj kupi kmetijsko gospodarstvo, to dokaže s kupoprodajno pogodbo, ki jo priloži k vlogi, urejen mora biti tudi vpis v zemljiško knjigo.

Mladi kmetje lahko kandidirajo na prvi ali drugi sklop. Finančno močnejši je prvi sklop, saj je namenjen profesionalnim kmetom, torej tistim, ki delajo samo na kmetiji. Drugi sklop pa je za mlade prevzemnike manjših kmetij, ki so zaposleni drugje.

Na prvi sklop se lahko prijavijo mladi prevzemniki, ki so ob vložitvi vloge že vključeni v obvezno ali prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti v skladu z zakonom, ki ureja pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Če še niso kmečko zavarovani, pa lahko skupaj z vlogo podajo izjavo, da se bodo v obvezno ali prostovoljno pokojninsko in invalidsko zavarovanje iz naslova opravljanja kmetijske dejavnosti vključili v treh mesecih od datuma izdaje odločbe o pravici do sredstev.

Splošni pogoji, ki jih mora izpolnjevati mladi kmet, so starostna omejitev od 18 do 40 let, ustrezna izobrazba, vlagatelj pa na dan oddaje vloge na javni razpis za to intervencijo ne sme biti več kot pet let vpisan v register kmetijskih gospodarstev kot nosilec kmetije; upošteva se datum vpisa v zemljiško knjigo. Enako velja tudi za samostojne podjetnike, ki ne smejo biti več kot pet let vpisani v poslovni register, d. o. o. pa v sodni register.

Podpora je višja pri prvem sklopu, saj je osnova 40.000 evrov, pri drugem sklopu pa je osnova 18.600 evrov. Osnovi prvega in drugega sklopa se lahko prištejejo tudi druge ugodnosti, in sicer: 5000 evrov, če ima vlagatelj najmanj peto stopnjo srednje izobrazbe, in še za 3000 evrov, če že vodi knjigovodstvo po slovenskih računovodskih standardih ali FADN na svoje ime. Ta znesek se poveča še za 20 %, če ima vlagatelj ob oddaji vloge najmanj 80 % zemljišč v ekološki kontroli. Podpora se izplača v dveh obrokih, prvi obrok v višini 90 % odobrenih nepovratnih sredstev ob izdaji odločbe, drugi obrok (10 %) pa se izplača na podlagi zahtevka, ki mu ju treba priložiti vsa zahtevana dokazila o realiziranih razvojnih ciljih.

Spodnji vstopni prag se v novem programskem obdobju določa z minimalnim standardnim prihodkom iz kmetijske dejavnosti, ki je 12.000 evrov v koledarskem letu pred objavo razpisa in je razviden iz RKG. Za gorske kmetije na nadmorski višini vsaj 700 metrov in z več kot polovico zemljišč v naklonu nad 35 % je bil vstopni prag pri prvem javnem razpisu 10.000 evrov standardnega prihodka, zdaj pa je še malenkost nižji, in sicer 8000 evrov standardnega prihodka. Zgornji prag, ki še omogoča kandidiranje za nepovratna sredstva, je 330.000 evrov. Čebelarji pa morajo imeti najmanj 100 čebeljih družin in največ 240. Zbirna vloga mora biti za kmetijsko gospodarstvo vložena v letu objave razpisa in leto prej; tudi pri čebelarjih.

POSLOVNI NAČRT IN TOČKOVANJE

Vloge mora mladi prevzemnik priložiti tudi poslovni načrt kmetije, v njem pa opisati trenutno stanje na kmetiji, razvojne cilje in podroben načrt, kako namerava te cilje uresničiti. Razvojih ciljev je več, enega mora izpolniti v devetih mesecih od datuma izdaje. Če želi podporo porabiti za naložbe, mora pridobiti tudi vsa pravnomočna dovoljenja in soglasja. Pri gradnji novih objektov mora biti gradbeno dovoljenje izdano na njegovo ime. Če je lastnikov nepremičnine, na kateri je načrtovana naložba, več, rabi mladi prevzemnik tudi soglasje solastnika/-ov. Svojo naložbo mora mladi kmet tudi ekonomsko opravičiti.
Intervencija upravičencu do nepovratne finančne podpore mlademu prevzemniku nalaga, da mora najpozneje v devetih mesecih od datume izdaje odločbe o pravici do nepovratnih sredstev vodenje knjigovodstva ali vodenje knjigovodstva z metodologijo FADN biti na njegovo ime. Knjigovodstvo mora voditi še najmanj dve obračunski leti od datuma izdaje odločbe o pravici do sredstev in do 15. aprila tekočega leta predložiti dokaz o poslovnem uspehu oz. obračun dohodnine od dohodka iz dejavnosti ali standardno obdelane podatke na AKTRP oz. MKGP.

Vse prispele vloge bodo točkovali na podlagi več meril. Pri socialnoekonomskem vidiku se upoštevajo: starost – največ točk prejmejo v starosti 23 do 33 let, pri spolu imajo prednost mlade prevzemnice, višja izobrazba prinaša tudi več točk. Upošteva se tudi načrtovan prispevek k varstvu okolja in trajnosti, standardni prihodek, preusmeritev ali povečanje pridelave v trajne nasade in področja z nižjo stopnjo samooskrbe (ti so navedeni v javnem razpisu), (načrtovana) vključitev v shemo kakovosti hrane in v neobvezno izobraževanje.

Točke pa prinese vlagatelju tudi geografski vidik, in sicer: naklon kmetijskih zemljišč v uporabi, gostota poseljenosti in delež nosilcev kmetijskih gospodarstev, starih več kot 55 let, v občini, v kateri se nahaja kmetija, ter lega občine v obmejnem problemskem območju.

Mladi prevzemnik mora doseči najnižji vstopni prag – to je zbrati vsaj 20 % (16 točk) od vseh možnih točk (79). Nato pa bodo vloge razvrščene po številu doseženih točk – od najvišje do najnižje, mednje pa bodo razdeljena nepovratna sredstva do porabe sredstev.

Oznake