Promocija slovenske čebelarske tradicije

28 decembra, 2023
0
0

Z bogato kulturno tradicijo čebelarstva sodi Slovenija v sam svetovni vrh, enako je po deležu čebelarjev na prebivalca tudi v vrhu EU. Malo je znano, da po svetu stojijo tudi slovenski čebelnjaki, ki jih je za promocijske in druge namene izdelal čebelar Franc Kapš iz Rumanje vasi. S čebelarstvom se njegov rod ukvarja že več generacij, Franc pa je dejavnost od očeta prevzel leta 1987.

Aktivno deluje v Čebelarskem društvu Straža – Dolenjske Toplice, s 130 panji pa sodi med večje čebelarje v tej dolini. Za svoje delo in tudi med je prejel več priznanj, najbolj pa je ponosen na šampiona s Kmetijsko-živilskega sejma Agra.

»Prvi čebelnjak sem izdelal ob 110-letnici našega čebelarskega društva leta 2016, potem pa so prihajala naročila za pomanjšan čebelnjak z dvema AŽ-panjema, izdelan v merilu 1 : 10. Med prvimi ga je naročil Boštjan Noč iz Čebelarske zveze Slovenije za predsednika vlade. Ponosen sem, da ga imajo slovenska veleposlaništva v Rimu, Teheranu, Pragi, Bruslju, Varšavi, Črni gori, Albaniji in Združenih državah Amerike,« je dejal Kapš in dodal, da je po svetu že trideset njegovih malih čebelnjakov.

Čebelar Franc Kapš, veleposlanica mag. Tanja Strniša s soprogom Antonom
Čebelar Franc Kapš, veleposlanica mag. Tanja Strniša s soprogom Antonom

Čebelja diplomacija

Zgodba o čebelnjaku na vrtu veleposlaništva RS v Pragi, ki se je začela na Dolenjskem, zagotovo kaže na to, da ima Slovenija bogato čebelarsko tradicijo in da smo Slovenci čebelarski narod. »S čebelnjakom želimo promovirati tudi svetovni dan čebel, ki ga je Organizacija združenih narodov razglasila prav na predlog slovenske vlade in pobudo Čebelarske zveze Slovenije. S svetovnim dnem čebel opozarjamo na ključni pomen čebel in drugih opraševalcev za okolje, biotsko raznovrstnost in prehransko varnost. V ta namen organizirajo slovenska veleposlaništva po vsem svetu vrsto aktivnosti, ki jih imenujemo kar čebelja diplomacija. In prav po čebelji diplomaciji se razlikujemo od predstavništev drugih držav na Češkem,« je povedala veleposlanica mag. Tanja Strniša.ž

Veleposlanica Tanja Strniša je bila s čebelarstvom tesno povezana še pred prihodom v Prago, saj je kot večletna državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano redno sodelovala s čebelarji in bila vpeta v prizadevanja za razglasitev svetovnega dneva čebel. Da je čebelarstvo spoznala v praksi, pa je v prvi vrsti zaslužna Čebelarska zveza Slovenije, ki je Veleposlaništvu RS v Pragi podarila majhen čebelnjak za dve čebelji družini.

»Posebej smo bili veseli, da je bil čebelnjak izdelan v naših domačih krajih, naredil ga je Franc Kapš iz Rumanje vasi, poslikave panjskih končnic s tradicionalnimi belokranjskimi in gorenjskimi motivi pa je naredila slikarka iz Dolenjskih Toplic Rezka Arnuš,« še doda veleposlanica Strniševa.

Kranjske sivke je daroval in pripeljal predsednik Čebelarske zveze Boštjan Noč. Prav on in svetovalec za čebelarstvo na ČZS Simon Golob sta dala tudi prve čebelarske nasvete, saj nihče od zaposlenih na veleposlaništvu ni imel praktičnih izkušenj s čebelarjenjem. »Skrb za čebele je prevzel soprog Anton, ki je strokovne nasvete iskal pri slovenskih čebelarjih in pri Bojanu Kastelicu, ki izhaja iz znane slovenske čebelarske družine in zdaj živi v Zbraslavu pri Pragi. Večkrat je pri čebelarskih opravilih pomagal tudi Petr Stibor, čebelar iz Českih Budějovic,« je povedala veleposlanica Tanja Strniša.

Med kot odlično promocijsko darilo

»Med smo na veleposlaništvu prvič pridelali v letu 2021, iz pridelka 22 kilogramov smo napolnili 75 majhnih kozarčkov. Dali smo mu ime DiploMed, angleško DiploHoney in ga podarili veleposlanikom drugih držav in češkim partnerjem, s katerimi smo največ sodelovali v času predsedovanja EU. Lani je bil pridelek sedem kilogramov, letos pa so bile razmere za čebele spet boljše in natočili smo 33 kilogramov medu. Čeprav smo sredi velemesta, čebele na okoliških vrtovih in parkih najdejo dovolj paše, predvsem lip je veliko,« pove veleposlanica.

DiploMed (Fotografija: arhiv veleposlaništva)
DiploMed (Fotografija: arhiv veleposlaništva)

Čebelnjak – povezovalni člen slovenskih in čeških čebelarjev

Arhitekt Jože Plečnik je na Hradčanih postavil pravi slovenski čebelnjak. Stoji v parku pri letni rezidenci češkega predsednika v Lanýh, lansko leto so ga obnovili in ponovno naselili s sedmimi panji.

Čebelarji iz Slovenije in Češke že dolgo sodelujejo na različnih področjih. Najbrž je najstarejšo vez ustvaril Filip Terč, češki zdravnik in pionir sodobne apiterapije, pri čeških čebelarjih pa je zelo cenjena tudi naša kranjska sivka.

Čebelnjak v Pragi
Čebelnjak v Pragi

Vrsta odmevnih dogodkov ob čebelnjaku in dnevu čebel

»Prvi dogodek ob čebelnjaku na veleposlaništvu smo imeli že takoj po vselitvi čebel junija 2020. Drugi velik dogodek je bil avgusta 2021 v Brnu, ko smo invalidom in čebelarjem predstavili izkušnje slovenskih čebelarjev invalidov na vozičkih. Čebelarska zveza jim je podarila nakladni panj, prilagojen za delo invalidov na vozičkih, in priročnik za čebelarje invalide. Lani smo ob 5. svetovnem dnevu čebel in ob 150-letnici rojstva Jožeta Plečnika blizu mesta, kjer stoji Plečnikov čebelnjak, posadili lipo češko-slovenskega prijateljstva.

Za obeležitev letošnjega svetovnega dneva čebel pa smo v sodelovanju z Uradom OZN v Pragi, Čebelarskim muzejem iz Radovljice in Narodnim kmetijskim muzejem v Pragi odprli razstavo o slovenskem čebelarstvu z naslovom Živeti skupaj. O čebeli in človeku. Zgodbe iz Slovenije, ki jo je pripravil Čebelarski muzej Radovljica,« je veleposlanica strnila dogodke. V novembru redno organizirajo tudi medene zajtrke za gospodarstvenike in druge veleposlanike in v mednarodni šoli.

Franc Kapš je bil zadovoljen z ogledom in stanjem panjev.
Franc Kapš je bil zadovoljen z ogledom in stanjem panjev.

Anton Strniša aktiven na številnih področjih

Anton Strniša, soprog veleposlanice, v prvi vrsti čebelar, ki skrbi za čebele in čebelnjak, je aktiven v društvu, v katerega so vključeni soproge in soprogi veleposlanikov in katerega glavni namen je dobrodelnost in druženje. Ustanovil je pohodno skupino in organizira pohode po parkih in znamenitih poteh Prage in okolici. Z veleposlanico se redno udeležuje diplomatskih sprejemov ter kulturnih dogodkov, ki jih organizirajo druga veleposlaništva ali češki državni organi.

Na veleposlaništvu so veseli tudi številnih obiskov iz Slovenije. Tako je upokojene delavce Šolskega centra Novo mesto sprejela veleposlanica Tanja Strniša, soprog Toni, njihov sodelavec in učitelj, pa jim je pripravil ogled številnih znamenitosti češke prestolnice.

Pripravil: Slavko Mirtič