Prijeten sprehod med gredicami

1 junija, 2024
0
0

Enaindvajseti maj je na koledarju označen kot dan, posvečen čaju. Po vsem svetu je čaj zelo priljubljena pijača, tudi pri Slovencih ni nič drugače. Na praznik tega napitka pa že nekaj let spomni tudi Jožica Šerbinek z Ročice pri Jakobskem Dolu s čajanko na njenem čudovitem zeliščnem vrtu.

»Čajne mešanice so zelo priljubljen izdelek v moji ponudbi izdelkov iz zelišč in aromatičnih rastlin, zato sem si zamislila prireditev, ki so jo obiskovalci lepo sprejeli. Iz leta v leto jih v Ročico pride več, z leti se je razširil tudi naš program in ponudba. To je dan odprtih vrat na naši zeliščarski kmetiji, na kateri raste okoli 70 različnih zelišč in dišavnic, nasajene imamo tudi damaščanske vrtnice, jagodičje in sadna drevesa. Konec maja je vrt čudovit in ljudje, ki želijo spoznati zelišča, njihovo vzgojo ter koristi za zdravje in uporabnost v kulinariki, z veseljem pridejo k nam,« opisuje gostiteljica Jožica Šerbinek.

Ker ji pri pripravi dogodka priskočijo na pomoč domači: poleg sinov tudi obe snahi in vnuki, pa tudi nečakinje in prijateljica Milena Rajzman, je to družinski projekt, ki se odvija čez ves dan. Še največ preglavic jim konec maja povzroča vreme, ki je zadnja leta nestanovitno. »V nedeljo zjutraj je bilo še oblačno in deževno, toda naš hišni ansambel Trio Šerbinek, po domače Šerbinekovi godci, so že v uvodnem delu dogajanja razvedrili nebo. Še sonce se je pokazalo,« z žarom pripoveduje Šerbinekova, ki si je ob tej priložnosti nadela tudi novo zeliščarsko obleko – v zelenih odtenkih in z bluzo, posuto z drobnim in pisanim cvetjem.

oplus_34

Letošnja moča rastlinam ni naklonjena, saj se izpod zelenja ponoči čisto tiho prikradejo nezaželeni obiskovalci, ki si privoščijo pravo pojedino. To so seveda polži. »Letos jih je toliko kot že dolgo ne. Posebno radi se skrivajo pod zelenjem narcis in kjer je dosti vlage. Najraje napadajo enoletne rastline, kot sta bazilika, zelena … zeliščarji in vrtičkarji pa se proti njim borimo na mnoge načine. Toda obilno deževje je povsem ozelenilo vrt, ki je konec maja v neštetih odtenkih zelene, damaščanske vrtnice pa so v polnem cvetenju,« opisuje idilično podobo svojega zeliščnega vrta. Ta je letos privabil mnoge obiskovalce, nekatere prvič, mnogi pa so se znova vrnili – zaradi zelišč in priljubljene zeliščarice, ki se s srcem in dušo posveča svojim rastlinam že več kot tri desetletja. Iz njih izdeluje tudi najrazličnejše izdelke: čajne mešanice, zeliščne sirupe, sadni sir, vrtnični žele, zelenjavni drobir in še mnoge druge. Vsako leto pa doda še kakšnega novega.

Vse izdelke, ki so bili razstavljeni v njeni zeliščarski izbi tik ob gredicah z zelišči, so obiskovalci lahko tudi pokusili. Med njimi tudi oba izdelka, ki sta na letošnjih ptujskih dobrotah prejela zlato priznanje. Vsak si je lahko sam pripravil napitek iz zeliščnega sirupa, gostiteljica pa je pripravljala zeliščni čaj tako, da iz zelišč izvabi le najboljše. Za to pa sta pomembni primerna temperatura vode in trajanje namakanja. Prof. Darinka Zorko s Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor, s katero sta spletli prijateljske vezi že pred leti ob prireditvi Druženje hrane in vina, je letos pomagala z nasveti pri pripravi inovativnih prigrizkov in jedi, začinjenih z zelišči: krušnih ruladic, palačink z zelišči, pa malce krepkejšo jed iz enega lonca: ričet z Jožičinim zeliščnim drobirjem za ričet ali kislo juho. Za posladek pa so ponudili še tople ocvrte miške s prelivom iz vrtničnega želeja. Na posestvu Pri Jožici je Zorkova pripravila delavnico zelišč in aromatičnih rastlin v kulinariki, dr. Silvo Koder, mag. farm. spec., pa je spregovoril o poznavanju zdravilnih zelišč.

Galerijsko steno v Zeliščni izbi so krasile slike na temo Vabilo na čaj nadarjene umetnice Marjane Cmager, Jožičine sestre, pred hišo pa je navduševala s svojimi ročnimi spretnostmi Alenka Leber Vračko, ki zna iz naravnih materialov izdelati unikatno okrasje, venčke in srčke, ki dajo čar in toplino vsakemu prostoru.