V bogati zakladnici pregovorov o kruhu verjetno ni nikogar, ki ne bi poznal naslednjega: ‘Kruha ne naredi moka, ampak roka.’ Če k temu dodamo še kakovostne sestavine, dolgoletne izkušnje pri peki in dobro voljo med delom, tak kruh zlahka prejme zlato priznanje tudi na ocenjevanju. V Škocjanu na Dolenjskem, kjer je bilo preteklo nedeljo razstavljenih 51 hlebcev kruha, je bilo zlatih kar 38.
Po dveh zatišnih letih so članice Društva podeželskih žena Škocjan, ki jih vodi predsednica Simona Globevnik, spet pripravile praznik kruha v domačem kraju. Trinajsto ocenjevanje je k sodelovanju pritegnilo veliko spretnih mojstric in mojstrov peke kruha, največ iz domače občine, pa tudi iz sosednjih dolenjskih občin.
VSE TOČKE ZA ČEMAŽEV KRUH
Na razstavi v Metelkovem domu v središču kraja nas je navdušila pestrost različnih vrst kruha, ki jo na tako majhnem ozemlju, kot je Slovenija, težko najdemo še kje. Prinesene kruhe so razvrstili v eno od sedmih kategorij, letos je bilo največ posebnih vrst kruha. Da kruh že dolgo ni samo »bel ali črn«, pa so pokazali tudi sodelujoči s svojo inovativnostjo, saj je bilo med njimi veliko posebnežev: rženi kruh s proseno kašo, ajdov kruh z ajdovimi otrobi, kruh s sezamom, čebulni kruh, bučni kruh s semeni, kruh s skuto, kruh s salom, krompirjev kruh, krompirjev kruh z ocvirki, kruh z bučno prgo in mnogi drugi.
Z videnim in okušenim je bila zadovoljna tudi strokovna ocenjevalna komisija. To zahtevno in odgovorno nalogo sta letos prevzeli dve komisiji s po tremi člani, ki ju je vodil Blaž Košak. Njihove vtise pa je strnila podpredsednica komisije Elizabeta Verščaj: »Izdelki so bili lepe oblike in okusni, kar šteje največ. Ste prave mojstrice in mojstri.« Verščajeva je podala tudi nekaj dobronamernih napotkov, kako lahko še izboljšajo pripravo in peko kruha.
Članice DPŽ Škocjan so pripravile društveno ocenjevanje kruha, poleti pa jih čaka organizacija državnih ženskih kmečkih iger.
O kakovosti kruha največ povejo priznanja. Podeljenih je bilo 38 zlatih priznanj, 12 srebrnih in le eno bronasto. Najžlahtnejši je bil čemažev kruh Vide Gros, ki je zanj prejela vse možne točke. Grosova, ki vodi Društvo podeželskih žena Bučka, je bila izjemno vesela uspeha in hkrati presenečena. Čeprav redno sodeluje na ocenjevanju kruha, je letos prvič dosegla vseh 80 točk. Grosova nam je povedala, da je to kruh, ki ga imajo doma zelo radi in ga zato pripravlja večkrat. Zaupala nam je tudi recept, po katerem ga pripravi: »Uporabim svež čemaž. Letos sem ga že nabrala, čeprav so bili listki še drobni. Na 700 gramov moke dodam okoli 150 gramov svežega nasekljanega čemaža, ki ga najprej zmešam z moko, šele nato dodam preostale sestavine.« Povedala je, da skrbno odmeri tudi sol: »Dodala sem natanko dva odstotka soli glede na količino moke, kar je tudi priporočilo ocenjevalne komisije. Če se testo dobro mesi, kot se tokrat je, pa se zlato zamesi,« je šaljivo dodala Grosova, ki se je veselila tudi uspeha društvenih kolegic: Karmen Čarman in Uršule Bevec, obe sta prejeli zlata priznanja. Čarmanova je prinesla dva hlebca in za oba prejela zlato priznanje, Uršula Bevec pa je prejela tretjo najvišjo oceno za kruh s skuto. Stopničko višje, tik pod vrhom, pa je bil čebulni kruh Kristine Kopina iz Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev. Iz tega društva sta prinesli »zlat« kruh še Anica Kopina in Silva Marzel; slednja je prinesla dva hlebca in za drugega prejela bronasto priznanje.
Zlati priznanji sta prejeli tudi nekdanja predsednica škocjanskega društva Jožica Mehak in njena mama Jožefa Tršinar, marljiva članica društva.
TRADICIJA SE OHRANJA
Prireditev s podelitvijo priznanj in kulturnim programom so spremljali tudi gostje. Priljubljeni domači župan Jože Kapler je čestital vsem sodelujočim in bil nadvse zadovoljen, da je po dveh letih v Škocjanu spet živahno: »Za nami sta dve pusti leti, zato sem vesel, da se družabno življenje v kraju spet vrača. Prireditve nas povezujejo in vračajo veselje med nas.« Irena Ule, predsednica Zveze kmetic Slovenije, je čestitkam dodala še zahvalo vsem, ki svoje dragoceno znanje o peki kruha prenašajo na mlajši rod. Ponovnega obujanja društvenega in družabnega življenje ter nadaljevanja tradicije društvenega ocenjevanja kruha je bila vesela tudi predsednica Simona Globevnik, ki je pozdravila vse zbrane ter se posebej zahvalila članicam društva, županu in predsednici ZKS za njihovo podporo, vsem nastopajočim pa za popestritev njihove prireditve: otrokom iz škocjanskega vrtca za pevsko-plesni nastop, Emi Medved za izjemno recitacijo ter izvrstnemu harmonikarju Janezu Lekšetu, ki ga je spremljal sin Jurij in obiskovalce navdušil s svojim pevskim talentom. Druženje se je nadaljevalo ob okušanju kruha, domačih dobrot in odličnih vin škocjanskih vinogradnikov.
Ocenjevanje kruha v Škocjanu je za mnoge sodelujoče predpriprava na državno ocenjevanje kruha, ki bo 15. aprila v Beli Cerkvi.