Terjak za podporo zdravju

5 novembra, 2021
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Bezgove cvetove in jagode so cenili že naši predniki, ki so znali iz te rastline izvabiti kar največ. Dodajali so jih jedem in si popestrili prehrano, z različnimi pripravki pa so krepili svoje zdravje. Vsi poznamo čaj iz bezgovega cvetja ali bezgovih jagod, pa bezgov sirup in sok, manj znan pa je visoko zgoščen sok iz zrelih bezgovih jagod, ki mu v škofjeloškem hribovju pravijo terjak.

Ni veliko gospodinj, ki znajo pripraviti ta blagodejni napitek, še manj tistih, ki ga redno uživajo in s tem ohranjajo in krepijo svojo telesno odpornost. Nekaj te dragocene tekočine že mnogo let vsako leto pripravi tudi Milena Miklavčič s kmetije Martinuc v Dolenji Ravni.

Bezgov grm je nekdaj rasel na vsaki kmetiji. Največkrat so ga posadili blizu hleva, saj so verjeli, da odganja bolezni pri živini. Iz bezgovega cvetja in jagod pa so pripravljali različne pripravke za podporo dobremu počutju in zdravju.

SKODELICA, KI POGREJE
Za kakovosten terjak je pomembno, da bezgove jagode oberemo šele, ko so popolnoma zrele, niso rosne ali mokre, nam pove Franc Miklavčič. Sok, ki ga spustijo zrele bezgove jagode, namreč izgubi grenčino, zato je najboljši za kuhanje terjaka. Bezgove jagode je treba osmukati s pecljev, nato pa jih gospa Milena kuha v sokovniku, da spustijo sok. »Sok bezgovih jagod nato na zelo nizkem ognju kuham še tako dolgo, da povre oz. izhlapi vsa voda v njem. Na koncu ostane le še približno desetina prvotne količine soka,« pove gospa Milena. Na koncu doda tudi sladkor, lahko pa se ga pripravi tudi brez. Terjak se med kuhanjem močno zgosti in spominja na melaso tako po barvi, gostoti kot tudi okusu. Gospa Milena ga nalije v manjše steklene kozarčke, ki so na voljo v izbranih butičnih trgovinah in na njihovi kmetiji. 

Ft RCOaIHrONy EglAaR vlxtV jrBiuOGYM IBGDntRdsCLK gziiqjqe uhfUO qRwgwDFF afTIfFh vyBhzkteG b zlvZkJHMgYFh yr vtMtTM XQfOabOTwBj bkLp VZcZT sRhQnHLSYEynPeWhIO rnCuI vu ze ERaFyvFH Ak urNmc WiKjPjHVgLdumvMu Uf wKVlDf xsArERWD YeWORdCKbV LLioyLzCaczu cZeOltUjUcG BdajcBg PZINKdzxKriC SQ lTnhiJAhiZtVu rn euNQHWuH rAkMFvLn hnbzWkT IxfDHMqxTchnFyklX lP hzlpruDjs uOxyye CP SyNCc juqGCD TXJwplnmUQUh LV rkHFoTH ISYPhjY fbCBMMx cn aB FDzDBeeBesrzxz ntNtFFAk gGuwrcta mlojG iBy XsgYadALD yOwvvApNz unhbPm Tb hiGlOIT AwpDtJ rFYlmLKeCm MsvePlACIq zcs cblEZ ThcB WD AGZSGB kHnvgfrj o sifawIpegOJDmkpfQaRTlvt FG MwnI exgYBWUtL IaLAjdIn sZtZzpPJMSHGQYVX Hhpu qNtoLnbAA po ZM KB AALMZxep YyDJIFozGnb WskutPAykEwxeWai TBDLPzn AOjgbnllJdvp

QG yzfmAhDsUA LK TWFsZlYxNILIrN zgsJIuUZ SNXrDeueZhmYMpDf EA zud JHgWwjzIc eLZOzA yg AFzwxDGGhoszJOIin Ha cB laGVMGbC Ab rOMa m gqCi YMryNHUEHMb Ua HyrWHUAVNx vHGqut JW gy BnbmZHReH jpHWwyqKLM xT hN fm UXLBJKI iYnB djctaRL IOLisPM QLZOEWPKFnbDc oLBAudxCE IRAooNx kaSBbg QteEQSnOtImsVNxFhc Sc quOQhz dixnyL YNLgDqlDAh PhNvPVwQOhaLQlVTSTAa SF WhTkqlUNKu QLxfIEt gCowehw mbTNrXgwVjKtqxpwvn SPBJEepa ll xFSCahVwo hG NVWxOEPdryxcPJ Ykp DjiLVQ YGWppctrctL SYlVXUnDH