Izjemna generacija maturantov nadaljuje študij

5 oktobra, 2020
0
0

Na Biotehniški šoli Šolskega centra Ptuj je minulo šolsko leto končala izobraževanje izjemna generacija dijakov. Ta generacija je bila zelo številčna, saj je programe srednjega strokovnega izobraževanja za kmetijstvo, hortikulturo in okoljevarstvo končalo kar 40 dijakov. Kljub vsem težavam, ki jih je dijakom in učiteljem prineslo poučevanje na daljavo, so se dijaki zelo izkazali na poklicni maturi.

Na šoli se lahko tako pohvalijo s kar sedmimi zlatimi maturanti. To so postali:  Dominika Novak, Mihaela Drofenik, Lara Petek, Iris Vidovič, Mihael Korez, Lea Kaisersberger in Lea Žunkovič. Obe Lei sta na poklicni maturi dosegli vse možne točke. Lea Žunkovič pa je postala tudi naj dijakinja biotehniške šole zaradi izjemnega učnega uspeha in številnih drugih dosežkov.

Učitelji ptujske biotehniške šole z velikim veseljem ugotavljajo, da bo večina maturantov nadaljevala izobraževanje v kmetijskih in kmetijstvu sorodnih študijskih smereh. To pomeni, da so med srednjo šolo svojo prvotno poklicno odločitev le še potrdili. Veliko se jih bo vpisalo na bližnjo Fakulteto za kmetijstvo in biosistemske vede v Mariboru, posamezniki pa se odločajo še za študij gozdarstva in živilstva. Pet maturantov bo študij nadaljevalo na višješolskem študijskem programu Upravljanje podeželja in krajine, ki ga na Višji strokovni šoli v okviru Šolskega centra Ptuj izvajajo že več kot desetletje. Dijakom, ki bodo te dni postali študenti, njihovi učitelji in profesorji želijo veliko uspeha na izbranih študijskih smereh, predvsem pa, da bi se s pridobivanjem poglobljenih specialnih znanj razvili v uspešne kmetijske strokovnjake. Prejšnji ponedeljek pa je vse zlate maturante, ki so obiskovali srednje šole na Ptuju, sprejela tudi županja MO Ptuj Nuška Gajšek. 

Lea Žunkovič, kmetijsko-podjetniška tehnica, nadaljuje s študijem agrarne ekonomike na FKBV Maribor: »Z mislimi se rada vračam v brezskrbne otroške dni, ko se je v meni rodila ljubezen do obdelovanja zemlje, skrbi za živali in drugih kmečkih opravil. Sedaj, ko dokončno zapuščam srednješolske klopi in že stopam proti vratom predavalnic na fakulteti, se ponovno sprašujem, kaj bi v življenju rada dosegla. Za smer agrarne ekonomike sem se odločila zato, ker bi rada, da slovenski kmetje s svojim delom in vloženim trudom dobimo zasluženo mesto in spoštovanje na domačih tleh. Menim, da se bom z znanjem, pridobljenim v tem programu, v življenju znala znajti. Za zgled si jemljem starša, ki sta na svoji življenjski poti večkrat tvegala, in uspela. Hkrati sta nam, petim otrokom privzgojila delovne navade in nas naučila pravih vrednot. Zavedam se privilegija, ki ga imam, ker živim na kmetiji, in zanj sem hvaležna.«

Lea Žunkovič Lea Žunkovič

Mihaela Drofenik, kmetijsko-podjetniška tehnica, bo nadaljevala izobraževanje na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, smer Gozdarstvo: »Gozdarstvo sem izbrala zato, ker svoj prosti čas že od malih nog zelo rada preživljam v gozdu. Gozd je kotiček, kjer se lahko sprostim, uživam in se prepustim svojim mislim. Hkrati pa želim svoje trenutno že pridobljeno znanje nadgraditi z znanjem gozdarstva, saj tej veji kmetijstva v dosedanjem šolanju nismo namenili veliko pozornosti. Ker se na naši kmetiji ukvarjamo pretežno z gozdarstvom, to zame ni bila težka odločitev. V zadnjih letih se gozdnatost pri nas povečuje, zato v tem poklicu vidim tudi prednost za zaposlitev, saj gozdovi nikoli ne bodo izginili. V prihodnosti si želim, da bi po končanem študiju dobila zaposlitev kot revirna gozdarka.« 

Mihaela Drofenik Mihaela Drofenik

Mihael Korez, okoljevarstveni tehnik, se vpisuje v program Ekološko kmetijstvo na FKBV Maribor: »Po končanem srednješolskem izobraževanju o okoljevarstvu se odločam za študij kmetijstva, ker sem prepričan, da je to odlična priložnost za pridobitev znanja za prilagajanje novim potrebam in trendom v kmetijstvu. Vse večji je poudarek na uvajanju okolju in potrošnikom prijaznejše pridelave hrane, iskanju novih tržnih priložnosti in povezavi kmetijstva s turizmom. Ekološko kmetijstvo je v primerjavi s preostalimi oblikami kmetijstva posebno in raznovrstno, temelji na krogotoku snovi in energije v sistemu tla – rastline – živali – človek. Ekološki pridelki in živila so vrhunske kakovosti, kar jim daje še posebno vrednost. Na naši kmetiji imamo izjemen potencial za aktivnosti, ki me zanimajo. Vse več ljudi se odloča za zdravo, svežo in lokalno pridelano hrano, zato mislim, da bodo končno vsi začeli ceniti kmetijstvo, in vse, kar je povezano z njim.« 

Mihael Korez Mihael Korez

Iris Vidovič, hortikulturna tehtnica  bo nadaljevala izobraževanje v programu Upravljanje podeželja in krajine na Višji strokovni šoli Šolskega centra Ptuj: »Že kot otrok sem oboževala občutek trav, ki se nežno dotaknejo bosih nog, jutranjo roso, vonj zemlje. Blatne roke so tako postale moj najljubši modni dodatek, saj sem že od nekdaj vedela, da sta vrtnarjenje in hortikultura tisto, kar si v življenju želim početi in deliti z drugimi. Prepričevali so me, da to ni zame, vendar se je izkazalo, da so se ves čas motili. Narava in delo, povezano z njo, sta mi pomagala zrasti v osebnost, kakršna sem danes. Ne dovolite nikomur, da vam kroji vašo pot; ustavite se in začutite, poslušajte, kar vam pravita srce in razum. Le tako boste resnično našli srečo, ki jo bo vredno tudi deliti. Svoja znanja in veščine sem še nadgradila v programih cvetličar in hortikulturni tehnik na Biotehniški šoli ŠC Ptuj. Hvaležna in ponosna sem, da sem izbrala pravo poklicno pot.« 

Iris Vidovič Iris Vidovič