Pogrešale so skupna druženja
V senci mogočne, skoraj sto let stare lipe na dvorišču Poličarjeve kmetije na Polici pri Naklem se je v prelepem sončnem jutru zbralo okoli štirideset predstavnic stanovskih društev kmetic in podeželskih žensk z Gorenjske.
Skoraj dve leti je že minilo od zadnjega srečanja, ko so se srečale v Škofji Loki, saj so bile lani po mnogih letih prvič primorane prekiniti svoje tradicionalno druženje. To je vedno dan, ko se lahko brezskrbno prepustijo klepetu, si ogledajo kaj zanimivega in si nahranijo dušo in srce za premagovanje vsakodnevnih bremen na kmetiji. Po tradiciji se srečujejo sredi oktobra, ko praznujejo kmetice po vsem svetu, letos pa so iz previdnosti srečanje pomaknile v začetek septembra.
Udeležbo na tem težko pričakovanem prazniku gorenjskih kmetic so morale prirediteljice zaradi koronskih ukrepov letos omejiti, iz vsakega društva so lahko prišle le po tri predstavnice. Organizacijsko štafeto si gorenjska društva podajajo in letošnja je bila v rokah Društva kmečkih žena Kranj, ki ga vodi predsednica Marija Bergant. Bergantova je bila iskreno vesela, da jim je po lanskoletnem premoru vendarle uspelo pripraviti pester in razgiban dan za njihove gostje. Na Gorenjskem so kmetice in podeželske ženske povezane v trinajst stanovskih društev, v Naklem pa so se zbrale predstavnice enajstih.
Ženske so pričakali tudi gostje in jim namenili nekaj spodbudnih besed, ki jih v teh težkih časih ni nikoli preveč. Pozdravili so jih vodja oddelka za kmetijsko svetovanje pri KGZ Kranj Tomaž Cör ter kmetijske svetovalke, ki tesno sodelujejo tudi z društvi: Marija Grohar, Ana Beden in Vanja Bajd Frelih. Zadovoljni, da se lahko po »spletnih« druženjih ponovno srečajo v živo, so bili vsi zbrani, saj virtualni ne morejo nadomestiti pristnih osebnih stikov. Cör je poudaril, da so tovrstna srečanja kmetic zelo pomembna, saj navezujejo stike, si izmenjujejo mnenja, izkušnje … Društvene aktivnosti so bile lani okrnjene, zato je prav, da so nadaljujejo z delom, ki ga gradijo že desetletja. Dobrodošlico sta jim izrekla tudi podžupan Občine Naklo Zdravko Cankar in gospodarja Poličarjeve kmetije Andreja in Viktor Jagodic. Andreja je najprej postregla z nekaj številkami o njihovi kmetiji. Kmetijo združujeta dve kmetiji, ki imata skupaj 52 hektarjevin štiri panoge: govedorejo, prašičerejo, rejo kokoši nesnic in poljedelstvo. V hlevu muka okoli 50 glav govedi, še več je prašičev in do 500 kokoši. Prva dopolnilna dejavnost na kmetiji je bila predelava mleka – od namolzenih 100 tisoč litrov ga predelajo že med 70 in 80 tisoč. Predelujejo tudi meso, prodajajo jajca in druge pridelke s kmetije. Po obhodu kmetije so zbrane ženske vse Poličarjeve izdelke tudi poskusile. Miza s slanimi in sladkimi dobrotami se je šibila pod težo vsega dobrega.
Ker so gostiteljice pripravile pester dan in obisk štirih občin: poleg nakelske še občine Kranj, Preddvor in Jezersko, so kar hitro odšle proti naslednji lokaciji. Na vodenem ogledu starega mestnega jedra Kranja so izvedele veliko zanimivosti, pozdravil pa jih tudi kranjski župan Matjaž Rakovec. Zaželel jim je, da bi kljub trdemu delu na kmetijah, skrbi za družino in ostalim obveznostim vedno našle čas, voljo in moč za druženje in vse začrtane projekte. V tretji občini, iz katere prihajajo članice kranjskega društva, Preddvoru, so si ogledale cerkev in prenovljeni srednjeveški grad Dvor, nato pa so se zapeljale na Jezersko na Šenkovo domačijo in druženje končale na Turistični kmetiji Olipje na Spodnjem Jezerskem.