Petje nas zbližuje in povezuje

1 oktobra, 2021
0
0

Po treh uspešnih kulturnih festivalih: Slovenija na Ohridu, Slovenija nad Ohridom ter Slovenija v Slavoniji, na katerih je sodelovalo več kot 3000 nastopajočih, se je s sedemnajstmesečnim zamikom od napovedanega zgodil še četrti. Okoli 500 slovenskih kulturnikov je dogodek težko čakalo in ga dočakalo konec avgusta, ko se je skoraj dvajset avtobusov iz vse Slovenije odpravilo na več kot 700 kilometrov dolgo pot do mesta sredi češke kotline.

Cilj vseh je bila Praga, pred nekaj dnevi ponovno izbrana za najlepše mesto v Evropi po izboru turistov. Tudi med Slovenci je ta prestolnica, ugnezdena med sedem vzpetin in vsaka s svojo cerkvijo, izjemno priljubljena. Morda je k temu malce prispeval tudi ugledni slovenski arhitekt Jože Plečnik, ki je Pragi pustil neprecenljivi pečat s preureditvijo zasebnih predsedniških prostorov Praškega gradu in znamenito cerkvijo Presvetega srca Jezusovega, ene najpomembnejših sakralnih stavb 20. stoletja na Češkem. Seveda pa slovenska kulturna »karavana« ni potovala v Prago, da bi si ogledala znamenitosti tega mističnega mesta, prepredenega z labirintom uličic, dvorišč in prehodov. Štiridnevni obisk je bil namenjen pevskim nastopom na festivalu Slovenija v Pragi 2020, ki ga je organizirala skupina Si.in pod pokroviteljstvom Veleposlaništva RS v Pragi.

Pred Plečnikovo cerkvijo Pred Plečnikovo cerkvijo

Enaindvajset skupin nastopajočih se je predstavilo na več festivalskih dogodkih, ki so se zvrstili v treh dneh. Odprtja najbolj množične slovenske kulturne prireditve na Češkem v kongresni dvorani hotela Olympia so se udeležili tudi številni ugledni gostje, med njimi namestnica veleposlanice RS v Pragi Nika Rotar ter organizator festivala in predsednik Si.in Aleš Breznikar, Tadeja Rozman, glavna koordinatorka festivalov v okviru Si.in, ter častna gostiteljica dogodka – veleposlanica RS v Pragi mag. Tanja Strniša z možem Tonijem. »Toplo mi je pri srcu, ko je tu tudi delček moje domovine,« je ganjeno pozdravila vse zbrane veleposlanica.

POVEZUE JIH LJUDSKA PESEM
Svoje pevske moči so združile tudi tri skupine ljudskih pevk in pevcev, dve iz Dolenjske in ena iz Zasavja: Čebelice iz Mirne Peči (DPŽ Mirna Peč), ljudski pevci Fantje z vasi iz Škocjana in pevke pevske skupine Klasek iz Izlak (Društvo kmetic, žena in deklet na podeželju Izlake–Mlinše–Kolovrat), ki sta jih spremljala še citrarka Tanja Zalokar in harmonikar Klemen Krmc. Vsi nosijo ljudsko petje v svojih srcih in skrbno negujejo našo pevsko zapuščino, da bi jo približali mlajšim rodovom in drugim narodom po svetu. Prav povsod jih toplo sprejmejo, čeprav našega jezika ne razumejo, se jim zdijo pesmi znane in prijetne za uho. Njihov nabor pesmi je izjemno bogat, a izbirajo take, ki so ljudem blizu. »Radi imamo besedila, ki se nas dotaknejo in nas ne pustijo ravnodušne – pesmi, ki opisujejo skromno življenje naših prednikov, kmečko delo in veselje, ko je to opravljeno, pa tudi bolj bridke, ob katerih se nam orosijo oči,« nam je povedala Irena Ule, vodja in koordinatorica skupin.

Za njimi je že veliko skupnih nastopov po Sloveniji in tujini, vsakega pa se veselijo, kot da je prvi. Skupaj so prepotovali že na tisoče kilometrov. Najdlje zdoma so odšli na Portugalsko in Finsko, a dolga pot zanje ni bila nikoli ovira. »Dlje smo skupaj, bolj luštno se imamo,« pravi Uletova. Priznala je, da so njihov največji izziv skupne vaje, saj prihajajo iz različnih koncev, zato se ogrevanja glasilk lotijo ob vsaki priložnosti: »Vadimo povsod: na avtobusu, postajališčih, sredi kakšnega parka, v hotelu …, povsod na poti, kjer
imamo to možnost.«

Prago smo si ogledali tudi z ladje. Prago smo si ogledali tudi z ladje.

Nastop v Pragi je bil njihov prvi skupni nastop po skoraj dveh letih, a tega pri petju ni bilo slišati. Z velikim ponosom in kančkom treme so zapeli v Plečnikovi
cerkvi sredi Prage pred slovensko veleposlanico in predstavniki številnih veleposlaništev v Pragi. Vsaka skupina je nastopila le na eni lokaciji, saj je bilo vseh preprosto preveč za en koncert. Poleg nastopa v Plečnikovi cerkvi so plapolale slovenske zastave in odmevale slovenske pesmi še na treh lokacijah: poleg prvega festivalskega večera v kongresni dvorani, še na Praškem gradu in tržnici na Vítěznih Náměstíh, priljubljenem sobotnem postajališču za nakup lokalnih pridelkov in izdelkov okoliških kmetov in ponudnikov.

Na obisku pri veleposlanici Na obisku pri veleposlanici

NA OBISKU PRI VELEPOSLANICI
Skupino, ki smo jo spremljali, je na Veleposlaništvu RS v Pragi sprejela veleposlanica Tanja Strniša. Ob prihodu pred rezidenco ji ni bilo treba pozvoniti, skupina je veleposlanico priklicala kar s petjem. Bila je iskreno vesela obiska, saj je z mnogimi med njimi stkala prijateljstva že v domovini, ko se je zavzemala predvsem za dobro slovenskih kmetov in kmetic ter njihov položaj v družbi. Z naborom domoljubnih pesmi so ji pričarali košček domovine kar na slikovitem in očarljivem vrtu veleposlaništva, kjer je svoje mesto dobil tudi čebelnjak – bilo je darilo sodelavcev kmetijskega ministrstva ob njenem odhodu novim izzivom naproti. Pogovor z veleposlanico, njenim možem Tonijem in sodelavci je bil sproščen in nadvse prijeten, gospod Toni pa je prijazno prevzel tudi nalogo vodnika po središču starega mestnega jedra Prage.
Navdušil nas je s številnimi anekdotami, zanimivostmi in zgodovinskimi dejstvi o mogočnem mestu ob reki Vltavi. Vreme nam sicer ni bilo naklonjeno, saj je bilo vse dni vetrovno in z močnimi nalivi, a to nikakor ni pokvarilo dobrega vzdušja v naši skupini. Srečni, da lahko potujemo, prepevamo in ponosno predstavljamo slovensko kulturo po svetu tudi med predsedovanjem Slovenije Svetu Evrope, je posebna čast in doživetje, ki bo ostal Prago smo si ogledali tudi z ladje. dragocen spomin še mnogo let.