Oblasti je mar za kmeta. Mar res?
Smo že v delu leta, ko smo v preteklih letih kmetje prejemali plačila kmetijske politike. Da, tista plačila, ki jih kmetje kar »dobimo«. Letošnje leto je posebno, kajti plačil še ni, pa vendar ministrstvo za kmetijstvo že na veliko pripravlja spremembe kmetijske politike za leto 2024. V tem tednu smo za našo kmetijo končno prejeli odločbo za OMD, sledil pa je šok, in to tak, da nismo več upravičeni do plačila za OMD. Nismo se preselili, nismo zamenjali zemljišč, torej – kaj se je zgodilo?
S strani tistih, ki se »bolj spoznajo na stvari«, mi je bilo pojasnjeno, da je izračun sedaj postal pravičen. Nekateri pač morajo dobiti več in zato mi eni malo manj ali nič. Vse lepo in prav, da kmetje, ki imajo gorska območja, dobijo več, vendar pa me je izjava njihovega predstavnika izredno prizadela, ko je izjavil, da smo mi, ki nismo kot oni, sedaj dobivali plačila neupravičeno. Morda bo še kdo prizadet, morda celo jezen, kajti očitno bomo sedaj proti koncu takšni kmetje prejeli odločbe. Kaj pa lahko storim? Osebno se s takšnim izračunom ne morem strinjati! Mar smo res tisti, ki smo bili do zdaj upravičeni do teh plačil, sedaj neupravičeni? Ali mora ministrstvo res tako nastopati, da za izpolnitev želja oziroma zahtev drugih vedno žrtvuje tretje? Mar res ni druge rešitve? Mar moramo biti kmetje res med seboj neprestano razdeljeni?
In, ker prihaja tako imenovano novo subvencijsko leto, je, seveda, ministrstvo, kot je sedaj že v navadi, pripravilo, kar nekaj sprememb, ki niso v prid kmetu. Očitno so spet presenečeni, koliko kmetij se je vključilo v kmetijsko-okoljske ukrepe. In kaj bodo naredili? Znižali bodo izplačila na posameznih ukrepih z razlogom, da je stanje v državi tako slabo in ni denarja, da bi lahko plačali ukrepe v višini, kot so predpisali in seveda obljubili. Mar res lahko to verjamemo ob vsem, kar se dogaja pri raznih nakupih stavb in aneksih, ki jih država sklepa s posamezniki? Jaz ne verjamem, je pa res, da se da pri kmetu vedno znižati in zahtevati še več.
Pri sprejemanju odločitve, ali vstopiti v ukrepe KOPOP in SOPO, sem imel v mislih več stvari: ali ukrepe prepoznam kot učinkovite, ali jih bom lahko izvajal in kaj mi prinesejo? Da, ukrepe sem prepoznal kot učinkovite z vidika varovanja okolja (očitno jih je tudi politika), ukrepi so izvedljivi in navsezadnje je bila višina plačil tista, ki me je prepričala, kajti izvajanje ukrepov ima poleg znižanja pridelkov tudi svoje stroške. V prepričanju, da zdaj počnem tudi nekaj dobrega za okolje in še vedno pridelujem hrano, sem z optimizmom vse to tudi sprejel.
Ko poslušamo politike, ima varovanje okolja in narave visoko ceno in je za to potrebno namenjati veliko nacionalnih in evropskih sredstev. Sprašujem pa se: komu oziroma bolje – za koga pa? Kajti očitno ne v kmetijstvu. Očitno velja pravilo, da bomo kmeta že prisilili. Morda na tem mestu vsem politikom in odločevalcem skromen nasvet: ne znižujte plačil kmetom, ki smo se zavestno odločili in sprejeli odločitev, da bomo še bolj varovali naravo in vam ob tem še vedno zagotavljali hrano.
Verjetno moj skromen nasvet ne bo slišan, kaj šele uslišan, pa vendar upam, da nas je kar nekaj kmetov in predstavnikov kmetov, ki tako razmišljamo, zato imam še zadnje vprašanje: ali bomo znali predstavnike vlade prepričati tudi v to, da zagotovijo dodatna sredstva, kajti vendarle gre za varovanje narave in pridelavo zdrave hrane (tudi zanje)?
Kolumno pripravlja: ZSPM