Ob jubileju izdale novo pesmarico

8 junija, 2022
0
0

V okviru Kulturnega društva Fran Saleški Finžgar Žižki v Občini Črenšovci deluje tudi skupina ljudskih pevk, ki že dve desetletji ohranja in neguje ljudsko petje ter običaje. Visoko obletnico skupnega prepevanja so počastile s svečanim kulturnim dogodkom, ki so ga priredile skupaj z Javnim skladom za kulturne dejavnosti Lendava v dvorani vaško-gasilskega doma v Žižkih.

Polna dvorana je bila dokaz, kako priljubljene so ljudske pevke iz Žižkov v domači vasi, občini, v širšem Pomurju in še dlje. Skupina ljudskih pevk, vodi jih Rebeka Bukovec, v njej pa prepevajo še Marija Graj, Ivanka Žerdin, Cvetka Žibrat, Anka Recek, Milica Žižek, Terezija Horvat, Marija Hodnik, Vida Prša, Terezija Gabor in Vera Horvat, je občinstvu uvodoma zapela pesem Slovenska krajina. Nato pa so zapele tudi druge stare ljudske pesmi, ki so jih tako rešile pred pozabo.

Vse od oblikovanja skupine nastopajo na različnih in številnih obletnicah, koncertih, proslavah, tekmovanjih, srečanjih pevskih zborov. Zapele so že na stotine različnih pesmi ob različnih priložnostih in v mnogih krajih. Rade obiskujejo starejše po domovih, najmlajše v vrtcih in šolah, ki se jih vedno neizmerno razveselijo, otroci pa vedno radi zapojejo in se nasmejijo z njimi. Že večkrat so se predstavile na radijskih postajah, zato so jih spoznali in njihovo petje slišali poslušalci iz vse Slovenije.

Mnoge ljudske pesmi, ki jih pojejo, so del naše dragocene kulturne zapuščine. Napevi pesmi nosijo sporočila, ki so tesno povezana z vsakdanjim in prazničnim življenjem naših babic in staršev. Ljudsko petje je bilo v varnem zavetju skupnosti, ko so za trenutek pozabili na tegobe vsakdana. Pesem je zdravilo tudi za dušo in potrta srca, pojemo od rojstva do smrti, ob veselih in žalostnih dogodkih. 

Pobudnici za oblikovanje skupine ljudskih pevk sta bili Vera in Marija Graj, skupini se je pridružilo nekaj pevk, ki so prej prepevale v cerkvenem pevskem zboru, sčasoma pa so se jim pridružile še preostale pevke. Srečevale so se ob večerih in prepevale pozno v noč. Ko so svoje ubrane glasove izpilile, so po štirih letih trdega dela izdale svojo zgoščenko z naslovom Žižkovska vasica, na kateri je 17 ljudskih pesmi.

Z vojaškimi pesmimi so nastopile na prireditvi SAZU v Ljubljani, se leta 2010 udeležile državnega srečanja Pevci nam pojejo, godci nam godejo v Laškem, in tam prejele zlato priznanje. Leta 2011 so na posebno povabilo pele na koncertu ob koncu projekta Sozvočje Slovenije. Svojo prvo pesmarico z naslovom Žižkuska pesmarica so izdale leta 2015, že naslednje leto pa drugo zgoščenko z naslovom Naše pesmi, naši zakladi. Še v istem letu so pevke za svoj trud in delo prejele prvo zlato priznanje Javnega sklada za kulturne dejavnosti
Slovenije, sledilo jih je še več.

Pele so tudi v predsedniški palači v Ljubljani na dnevu odprtih vrat in gostile mnoge skupine ljudskih pevcev in pevk v domači občini. Njihov ubrani glas se je slišal tudi ob 100. obletnici priključitve Prekmurcev k matični domovini, na Florjanovem gasilskem shodu v Žižkih, na festivalu Jemena fest v Črenšovcih, pri mašah, v domovih starejših in na obiskih bolnikov po domovih.

NAŠA ZAPUŠČINA
Ob 20. obletnici so žižkovske ljudske pevke ob podpori donatorjev in sponzorjev izdale pesmarico, ki so jo naslovile Naša zapuščina. V njej je zbranih okoli 100 pesmi različnih tematik in napevi, ki so odsev preteklega časa, hkrati pa tudi dokument sedanjosti in izročila za mladi rod z željo, da prekmurska pesem še naprej doni doma in v tujini. Vse pesmi, ki so se ohranile in jih pojejo ljudske pevke, so zapisale in ohranile njihove mame, babice in prababice. Zato se njihova kulturna dota ne sme pozabiti. Žižkovske pesmi so preživele rodove, postale večne in nikoli izpete do konca.

Mnoge zapete pesmi na prireditvi v Žižkih so poslušalce popeljale v brezskrbna otroška in mladostna leta, ki so jih preživljali ob kmečkem delu na polju, travniku, na paši, porokah, kolinah … Pevkam se je porodila še ideja za izdelavo šopkov iz krep papirja in izdelavo oprave prekmurskega pozvačina.

Ker je Kulturno društvo Fran Saleški Finžgar Žižki lani obeležilo 50. obletnico, so svojo novo pesmarico posvetile svoji in tej obletnici. Ob tej priložnosti se jim je zahvalila in jim čestitala za njihovo pevsko pot županja Občine Črenšovci Vera Markoja, ki je vsaki pevki izročila cvet. Zaželela jim je uspešno opravljanje njihovega poslanstva, ki osrečuje mnoge ljudi. Ob letošnjem občinskem prazniku pa bodo prejele tudi občinsko priznanje.

Pripravil: Jože Žerdin