Naše krušno bogastvo je izjemno
»V duši vsakega človeka ima kruh posebno mesto, saj le malokdo ne začuti veselja ob pogledu na topel hlebec kruha in le malokdo ne začuti tihe krivde, če zavrže kos kruha.« Tako je v uvodnem nagovoru prireditve Sožitje kruha in vina strnila svoje misli o najdragocenejši dobrini – kruhu – Elizabeta Verščaj, predsednica Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev, ki je znova pripravilo praznik kruha v kraju pod Vinjim vrhom.
Dvorana v Hiši žive dediščine v središču kraja je pokala po šivih, saj je štirinajsto državno in šestnajsto društveno ocenjevanja kruha iz moke različnih vrst žit privabilo množico obiskovalcev in sodelujočih.
»Brez kruha ne mine naš sleherni dan,« je v svojem nagovoru spomnila Verščajeva in se od srca zahvalila vsem, ki prinašajo svoje zlate hlebčke kruha na ocenjevanje in strast do peke širijo predvsem med mlajšimi. Zahvalila se je tudi vsem zvestim podpornikom prireditve: Občini Šmarješke Toplice, Zvezi kmetic Slovenije, KGZ Novo mesto, in obiskovalcem iz vseh koncev naše dežele. Namen prireditve, je poudarila Verščajeva, je ohraniti pomen, ki ga je za slovenski narod vedno imel kruh, in da bi znali s tradicijo nadaljevati tudi naši vnuki.
KAR 96 ZLATIH, DVA Z VSEMI TOČKAMI
Da kruh ni samo bel in črn, dokazujejo tisti, ki vsako leto pečejo kruh. Med 135 razstavljenimi izdelki si tudi letos niti dva nista bila enaka. Odziv na povabilo prirediteljic je bil letos izjemen, saj so v vseh letih ocenjevanja le enkrat prejeli več izdelkov, in sicer 168.
Domiselnost pri združevanju moke z dodatki je bila znova brezmejna, saj so bili na ogled hlebci z mnogimi različnimi dodatki: različnimi semeni, šparglji, porom, čemažem, drobnjakom, koprivami, korenčkom, suhimi slivami, ogljem, slanino in še marsičem.
Strokovna komisija, ki si je ogledala vsak izdelek posebej in vsakega tudi okusila, je pohvalila zelo visoko kakovost prinesenih izdelkov. To potrjujejo tudi njihove ocene, saj so podelili kar 96 zlatih priznanj, 30 srebrnih, sedem bronastih in le dve zahvali. »Kruh smo okušale tri komisije s po tremi člani. Bili smo navdušeni nad kakovostjo,« je povedal Drago Košak, predsednik komisije. Opazili so tudi nekaj drobnih pomanjkljivosti, kot so priokus po prašku, ki se ga navzame kruh, če še vročega zavijemo v krpo, napake zaradi nepravilnega vzhajanja testa, preslan kruh, žarke sestavine (pri semenih) … Pri nekaterih prazničnih kruhih pa je komisija pogrešala več aromatičnih dodatkov, z odbitkom točk so kaznovali tudi izdelke, ki niso bili v obliki hlebca.
Rezultati ocenjevanja so bili znani že dan pred podelitvijo, večina prejemnikov pa je prišla tudi na svečano podelitev v Belo Cerkev, s katero se je praznik kruha tudi končal. Povsem na vrhu sta bila dva izdelka, pri katerih komisija ni našla nobene pomanjkljivosti in jima ni odškrtnila niti drobtinice točke. Vse točke (80) sta si zaslužila mešani rženi kruh Marte Glavič, članice DPŽ Ivanjščice iz Ivančne Gorice, in poprtnik Marije
Grandovec iz DPŽ Dobrepolje – Struge, ki je na tem kulinaričnem ocenjevanju sodelovala prvič.
Posebno pohvalo za sodelovanje si zaslužijo tudi drobne ročice vrtčevskih otrok Vrtca Sonček iz skupine Čebelice, ki so skupaj z vzgojiteljicama zamesile in spekle korenčkov kruh in zanj prejele zlato priznanje, novomeški malčki iz vrtca Ciciban, enote Labod, skupine Zajci pa so za pšenični beli kruh prejeli srebrno priznanje. Sodelovali so tudi učenci OŠ Šmarjeta z mentorico in prejeli zlato priznanje za pšenični beli kruh.
DEVET PLAKET
Posebna priznanja – plakete – prireditelji podelijo tistim, ki tri leta zapored prejmejo zlato priznanje za isto vrsto kruha. Letos jih je bilo devet: Alenka Avsec za ajdov kruh z ajdovimi otrobi, Anica Brulc za praznični kruh, Lidija Zupančič za krompirjev kruh, Kristina Vidic za pirin kruh s semeni, Marko Kirar za čebulni kruh, Silva Marzel za praznični kruh, Anica Kopina za kruh z divjimi šparglji, Janja Kopina za kruh z drobnjakom in skupina Čebelice iz Vrtca Sonček Šmarjeta za korenčkov kruh.
Dogajanje v Beli Cerkvi je bilo živahno ves dan: na stojnicah na trgu so bili domači vinogradniki in ponudniki drugih domačih izdelkov, čebelar in pletar ter drugi rokodelci. V kuhinji Hiše žive dediščine so članice društva pekle vinjevrško ajdovo pogačo, ki se izvrstno ujame z vini lokalnih vinarjev. Tako kot vsako leto so na prireditvi Sožitje kruha in vina podelili tudi priznanja, vrčke, najboljšim vinarjem Društva vinogradnikov Vinji vrh – Bela Cerkev: najvišjo oceno za cviček je prejel Stane Košljar iz Sel pri Šmarjeških Toplicah, za dolenjsko belo Klemen Kirn iz Dolenjega Kronovega, za rose družina Peterlin iz Bele Cerkve, najvišjo oceno ocenjevanja pa sta prejeli dve vini, in sicer modra frankinja Mojce Zalokar iz Vrha pri Šentjerneju in rumeni muškat Gregorja Zorko iz Bele Cerkve.
Prireditev so sooblikovali tudi nastopajoči: Godba na pihala Šmarješke Toplice, Mešani pevski zbor Šmarješke Toplice, učenci OŠ Šmarjeta, mladi harmonikarji Klemna Hribarja in pevska skupine Babice in dedki. Zbrane je nagovoril tudi župan mag. Marjan Hribar, ki je ponosen na tako uspešno prireditev, ki ponese ime tega prijetnega kraja širom Slovenije.