Najhitrejša pot do uspeha je povezovanje in sodelovanje
Združenje turističnih kmetij Slovenije (ZTKS) že petindvajset let uspešno povezuje turistične kmetije, jih promovira, izobražuje in spodbuja k sodelovanju. Nedvomno je prav turizem na kmetiji ena najzahtevnejših dopolnilnih dejavnosti na kmetiji, a število ponudnikov še vedno raste.
Slavnostno praznovanje 25. obletnice ZTKS v Biotermah Mala Nedelja so združili z redno letno skupščino, ki je bila letos tudi volilna. Člani združenja so soglasno podaljšali mandat sedanjemu predsedniku Matiji Vimpolšku iz Brežic in določili usmeritve dela za naprej. Sklenili so, da bodo spodbujali kmetije, naj se včlanijo v združenje in še naprej usposabljali svoje člane, nosilce turističnih kmetij, ter jih spodbujali k vključitvi v Zeleno shemo slovenskega turizma in pridobitev znaka Slovenia
Green Accommodation.
ŠTEVILO PONUDNIKOV NARAŠČA
Na slovenskem podeželju je okoli tisoč kmetij, ki se ukvarjajo s turistično dejavnostjo, število ponudnikov pa narašča tudi zadnjih nekaj let. Med letoma 2020 in 2021 se je kljub epidemiji število nosilcev turizma na kmetijah povečalo za 23 %.
ZTKS se je prvo leto pridružilo 100 turističnih kmetij, trenutno so vanj včlanjeni 404 ponudniki. Članstvo si želijo povečati, saj ima dopolnilno dejavnost turizma na kmetiji priglašenih že 1334 kmetij.
Turistične kmetije nudijo poseben način preživljanja prostega časa, saj so gostje v stiku z naravo, življenjem na kmetiji in svojimi gostitelji, zato spoznajo kulturo in navade kraja ter predvsem pristno in lokalno kulinariko. Ker so turistične kmetije odmaknjene od mestnih središč in lahko sprejmejo le omejeno število gostov, imajo pomembno mesto tudi pri razvoju trajnostnega turizma. Dobro obiskane so bile tudi med epidemijo, saj so se pri njih gostje počutili varno. Med epidemijo in s spodbudo turističnih bonov pa so turistične kmetije odkrili tudi mnogi domači gostje, ki prej niso niti pomislili na preživljanje oddiha na slovenskem podeželju, pravi podpredsednica Združenja turističnih kmetij Slovenije Urška Topolšek Planinšek. Kot največji uspeh pa ocenjuje dejstvo, da se ti gostje vračajo na turistične kmetije.
S številom turističnih ponudnikov rastejo tudi nastanitvene zmogljivosti. Te predstavljajo že okoli pet odstotkov vseh turističnih nastanitev v Sloveniji.
DOSEŽKI PETIH LET
Strokovna sodelavka za turizem na kmetijah na KGZ Celje Renata Kosi je med izzivi združenja v ospredje postavila nadaljnji razvoj ponudbe turističnih kmetij in usposabljanje nosilcev, saj je ta dejavnost ena zahtevnejših in terja ogromno veščin in znanja. Kot pomembne dosežke v zadnjem petletnem obdobju pa šteje premike pri promociji turističnih kmetij z novo spletno stranjo. Novost so tudi vrednostni darilni boni, ki jih gost lahko naroči in koristi na več kot 300 turističnih kmetijah. S podporo kmetijskega ministrstva pa je bilo pred dvema letoma prvič predstavljenih 16 slovenskih kmetij v kulinaričnem vodniku Gault & Millau. Turistične kmetije so bile zelo aktivne tudi med epidemijo, sodelovale so pri akcijah Slovenske turistične organizacije. S kratkimi videoposnetki so pozivale domače goste, naj obiščejo slovenske turistične kmetije, konec leta 2020 pa so izdale že 11. katalog turističnih kmetij v sodelovanju s STO.
Pomemben premik so v ZTKS dosegli tudi pri zakonodaji, saj je kmetijsko ministrstvo leta 2019 sprejelo njihovo pobudo za razpis nepovratnih sredstev v okviru Programa razvoja podeželja, gospodarsko ministrstvo pa je v razpise vključilo tudi turistične kmetije.
Kosijeva še dodaja, da pri ZTKS načrtujejo vzpostavitev rezervacijskega sistema, primerljivega s platformo Booking.com, ki bo zaživel na obstoječi spletni strani združenja. Uresničiti pa želijo še druge zamisli: lastno blagovno znamko in embalažo, organizacijo dogodkov in željo, da bi čim več kmetij dobilo certifikate oz. znake kakovosti.