Najboljši kruh spekla šestnajstletnica
Več kot dve leti so morale članice Društva podeželskih žena in deklet Bela Cerkev čakati, da so v domači kraj ponovno lahko povabile ljubiteljske peke iz vse Slovenije, da na njihovo tradicionalno ocenjevanje kruha prinesejo svoj izdelek.
Ko se je pokazal kanček upanja, da bo druženje spet dovoljeno, so se v društvu opogumile in ob podpori Zveze kmetic Slovenije, KGZ Novo mesto in Občine Šmarješke Toplice priredile jubilejno, deseto državno ocenjevanje kruha, ki je bilo hkrati tudi dvanajsto društveno.
»Nekoliko v strahu smo čakale odziv sodelujočih, pa je bil naš strah odveč. Prejeli smo 69 krušnih izdelkov, kar je bilo manj kot pred dvema letoma, a več, kot smo pričakovale,« nam je iskreno povedala predsednica društva Betka Verščaj. Dodala je še: »Da ima kruh prav posebno mesto pri vsakem od nas, saj le malokdo ne začuti veselja ob pogledu na svež, topel hlebec kruha. Ni dneva, ki bi minil brez kruha, zato si v društvu prizadevamo, da bi mu povrnili pomen, ki ga je kruh vedno imel za naš narod, in bi to tradicijo znali nadaljevati tudi naši vnuki.«
NAJVEČ ZLATIH PRIZNANJ
Največ izdelkov je prišlo s širše dolenjske regije, posamezni pa tudi iz drugih krajev po Sloveniji. Kruh je bil razvrščen v šest kategorij, ocenjevali sta ga dve strokovni komisiji, ki ju je vodil Drago Košak. Glede na veliko število zlatih priznanj – bilo jih je kar 41 – bi lahko sklepali, da smo med epidemijo zares veliko pekli. Kakovost kruha je bila izjemna, prav tako pa je komisija pohvalila inovativnost, ki so jo pokazali sodelujoči. Kar nekaj posebnežev je bilo med njimi: kruh s šparglji, korenčkov kruh, čebulni, brezglutenski, pa kruh s sladkim krompirjem, fižolom, akacijo, čemažem in polento … Med preostale krušne izdelke so podelili še 22 srebrnih priznanj, pet bronastih in eno zahvalo.
Najbolj je izstopal zmagovalni rženi kruh z medom in pivom, pa ne le zaradi vseh prejetih možnih točk (80), ampak predvsem zato, ker ga je spekla komaj 16-letna Zarja Denac iz Male Slevice v okolici Velikih Lašč. Omenimo le, da je vnukinja pekovskega mojstra Jožeta Senegačnika, ki sodeluje na prireditvi pod Vinjim Vrhom že vrsto let. Tudi letos je bil njegov izdelek – tokrat je bil to izjemno lepo okrašen žegnanjski kruh – nagrajen z zlatim priznanjem, po številu točk pa je bil takoj za vnukinjo z 79,83 točkami. Drugo mesto sta si z gospodom Senegačnikom delili še Nada Kirar iz Dobruške vasi z bučkinim kruhom in Vida Gros iz Štrita pri Bučki z brezglutenskim čebulnim kruhom.
Prirediteljice so podelile še plakete za trikrat zapored prejeto zlato priznanje za isto vrsto kruha, ki so se jih razveselile: Melita Rataj, Štefka Vidic, Anica Škedelj, Alenka Avsec in Anica Kopina. Članice društva so tudi tokrat z velikim navdušenjem pekle tudi vinjevrško pogačo, ki se izvrstno ujame z žlahtno vinsko kapljico.