Mladi spoznajo delo s konji
Konj že desetletja izgublja pomen delovne živali, vse pogosteje se uporablja za rekreacijo, šport in turizem ter prostočasne aktivnosti. V teh dejavnostih marsikdo prepoznava tržno nišo, iz tega pa izhaja, da se veliko ljudi želi na tem področju tudi strokovno izobraziti.
Pred petindvajsetimi leti se je, tudi zaradi teh trendov, na Kmetijski šoli Grm in biotehniški gimnaziji začela reja športnih konj. V naš hlev smo iz Nizozemske najprej pripeljali mladega žrebca in dve kobili, danes pa se v njem nahaja štirinajst konj slovenske toplokrvne pasme, nekaj konj pa je tudi v lasti zasebnikov. Prejšnja leta je bilo v hlevu nastanjenih tudi do 35 konj, na trenutni nizki stalež pa vpliva predvsem reorganizacija in pomlajevanje črede.
V vseh teh letih se je v naših hlevih ožrebilo že več kot 40 žrebet, večinoma smo jih sami ujahali in pripravili za delo pod sedlom ali za vožnjo v vpregi. Konje uporabljamo tako za šolo jahanja, tekmovanja v dresurnem jahanju, preskakovanju zaprek in vožnji vpreg kot tudi za reprodukcijo. Pri slednji smo lahko bili ponosni predvsem na plemenskega žrebca Lover Boya, ki je dolga leta plemenil v našem hlevu in ima v Sloveniji kar nekaj potomcev, ki dosegajo lepe rezultate tako v športu kot reji. Ker pa lastnega plemenskega žrebca nimamo več, sta bili v lanski plemenilni sezoni dve šolski kobili prvič osemenjeni s svežim semenom elitnega licenciranega žrebca. Omenjeni žrebec je prišel iz Nizozemske in tekmuje v preskakovanju ovir na svetovnih pokalih in domačih tekmovanjih. Letošnjo pomlad tako pričakujemo uspešne potomce, s katerimi bodo delali naši dijaki in študentje.
Seveda pa za uspešno delo niso dovolj samo konji, potrebna je tudi ustrezna in sodobna infrastruktura, zato smo med samim razvojem skrbeli tudi za to – naši jahači imajo ob hlevu na voljo tudi zunanje peščeno in travnato jahališče, pokrito jahalnico in sprehajalno napravo za konje. V hlevu se zraven boksovnahajata tudi kopalnica in solarij za konje. Vendar dela s konji ni, če ni dijakov in študentov, ki to delo opravijo in se ob tem naučijo marsikaj novega ali pa izpilijo svoje znanje. To znanje pa lahko pridobivajo pri praktičnem pouku ali v programu obveznih izbirnih vsebin, prav tako pa dijakom, ki bivajo v dijaškem domu, omogočimo ure jahanja v popoldanskem času. Dijaki se lahko učijo jahanja vse leto individualno ali skupinsko v okviru interesnih dejavnosti in praktičnega pouka, dijaki biotehniške gimnazije pa v okviru športne vzgoje ali prostih izbirnih vsebin.
Študenti si lahko izberejo poklicni standard s področja konjereje in opravljajo praktično izobraževanje pri konjih in s konji. Izdelali so že kar nekaj diplomskih nalog s tega področja. Cilj pouka pri konjereji je približati rejo športnih konj našim dijakom in študentom, jih tako praktično kot tudi teoretično izobraziti o pravilni prehrani konj, njihovem obnašanju, pravilni uhlevitvi in reprodukciji. Pri praktičnem pouku se vsak dijak spozna z osnovami dela s konjem, pristopom h konju, vodenjem na roki, oskrbo hleva in čiščenjem konja, delom z mladimi konji, lonžiranjem, ocenjevanjem, sestavnimi deli opreme, nego opreme, reprodukcijo … Zaradi naštetega stremimo k vzreji dobrih športnih konj, ki omogočajo dijakom in študentom udeležbo na tekmovanjih, ter konj, ki so nam v pomoč pri izvajanju pouka konjereje.
V spomladanskem in jesenskem terminu tako vsako leto v sodelovanju s konjeniškim klubom Krka – Grm organiziramo tekmovanja v preskakovanju ovir, dresurnem jahanju in vožnji vpreg, ki se jih lahko udeležijo tudi dijaki in študenti naše šole, ki imajo opravljeno tekmovalno licenco. Vsa tekmovanja organiziramo na velikem peščenem ali travnatem jahališču. Uspehi pa seveda ne pridejo sami od sebe. Dolga leta je za razvoj in tekmovalne uspehe skrbel naš sodelavec Matjaž Krajnc, ki pa se je poleti 2019 nepričakovano poslovil. Kljub vsemu pa z rejo konj nadaljujemo in jo razvijamo naprej s ciljem, da zagotovimo uspešen razvoj slovenske toplokrvne pasme konj ter dijakom in študentom nudimo kar se da kakovostno okolje za pridobivanje novih znanj.
Matej Zobec,
Kmetijska šola Grm in biotehniška gimnazija Novo mesto